Spánek je pilířem života – jak se vyspíme, tak pak během dne fungujeme. Je naprosto normální, že se 3–4krát za noc vzbudíme. Pokud pak hned opět usneme, není třeba se dál buzením zabývat. Ovšem když jsou problémy se spánkem závažnější, je třeba zpozornět a potíže řešit. To vše vám vysvětlí MUDr. Martin Trefný, jehož původní specializací je pneumologie, nyní se však už bezmála 30 let ve spánkové laboratoři věnuje hlavně poruchám spánku.
V dnešní době je u velké části lidí délka spánku nedostatečná a to se promítá do jejich celkové pohody i zdraví. „Spánek se zkracuje a není to dobře. Např. v roce 1959 ještě lidé běžně spali 8,5 hodiny. Nebyla televize, počítače, chytré telefony…“ komentuje Martin Trefný proměnu našich spánkových návyků a dodává: „Ideální by bylo 8 a více hodin spánku.“
Sovy a skřivani
Být skřivanem je pro zdraví prospěšnější. Takový člověk chodí dříve spát, a tudíž dříve vstává. Sovy mají častější metabolická onemocnění, např. obezitu nebo cukrovku. Pro jejich aktivity pozdě do noci bývá často charakteristické sezení a celkově je jejich pohybová aktivita nižší.
Mohlo by se zdát, že když člověk spí, nevydává žádnou energii. Oproti bdělosti je však ve spánku spotřeba energie jen o 15 % nižší než při bdělém stavu. Ve spánku totiž dochází k regeneraci organismu a i k té je potřeba energie.
Nejčastější spánkové problémy
Chrápání trápí nejeden partnerský vztah, chrápajícího člověka však nijak neohrožuje. Oproti tomu spánková apnoe je podstatně závažnější, protože při ní dochází k přerušenému dýchání. Pokud se alespoň 10krát za hodinu na 10 vteřin zastaví dech, pak se jedná právě o apnoe. A to je porucha, kterou je nutné bezodkladně řešit s lékařem.
O nespavosti hovoříme tehdy, nedaří-li se vám asi tak 3krát týdně ani po 30 minutách usnout a celé to trvá déle než měsíc. „Záleží také, jestli se nespavost objevuje v relativně klidném období, nebo zda nespavost přichází třeba během stresové situace. Není na místě řešit ji hned prášky na spaní. Pomáhá zařadit hodně pohybu na čerstvém vzduchu, odstranit rušivé vlivy v ložnici a vyhnout se modrému světlu z obrazovek před spaním,“ vysvětluje doktor Trefný. Za zmínku také stojí hypersomnie, kdy člověk usíná na dobu delší než 11 hodin, prospí velkou část dne, což opravdu podstatně narušuje životní režim.
Poslechněte si i další doporučení pro zdravý spánek, co vše se můžete dozvědět ve spánkové laboratoři a jaký význam mají naše sny, v podcastu Lepší život ve všech podcastových aplikacích.