Slunce, seno, zlomeniny aneb Hitparáda prázdninových úrazů

Životní styl
I letošní letní prázdniny byly sezónou úrazů. Zatímco školáci si je jistě užili naplno, rodiče jako každý rok tiše trnuli a modlili se, aby se dětem tentokrát všechny ty zlomeniny, odřeniny, popáleniny a vyvrknutí vyhnuly. A aby zůstalo jen u drobných škrábnutí. Ale s nárůstem úrazů to bylo stejné, jako každý rok. A nejen u […]

skok do vody

I letošní letní prázdniny byly sezónou úrazů. Zatímco školáci si je jistě užili naplno, rodiče jako každý rok tiše trnuli a modlili se, aby se dětem tentokrát všechny ty zlomeniny, odřeniny, popáleniny a vyvrknutí vyhnuly. A aby zůstalo jen u drobných škrábnutí. Ale s nárůstem úrazů to bylo stejné, jako každý rok. A nejen u dětí.

Doslova “historkou z natáčení” se může pochlubit Laďka z Kladna, která jako malá jezdila na prázdniny k babičce do vesničky u Čáslavi. Babička měla domácí zvířata, se kterými Laďka ráda pomáhala. „Zrovna jsem srpem žnula čerstvou trávu králíkům, když jsem na levé ruce zahlédla pavouka. Já je fakt nesnáším, mám z nich fobii. Tak mě nenapadlo nic lepšího než se po něm tím srpem ohnat.“ Jen díky rychlému ošetření na pohotovosti nepřišla o prsty.

Kdo je sám sobě nejnebezpečnější
Ročně lékaři v chirurgických ambulancích po celé ČR ošetří na 75 000 dětí s různě závažnými druhy úrazů. Až 30 000 dětí musí být hospitalizováno a 3000 mají trvalé následky. Rizikovou skupinou jsou hlavně chlapci ve věku 13–16 let, kteří houfně padají z kol, stromů, skateboardů, skáčou do vody, sportují a celkově riskují víc než stejně staré dívky. Přesto na tom malí kluci nejsou ještě nejhůř. Podle primáře chirurgického oddělení Nemocnice Mělník MUDr. Jana Roháče je spolehlivě trumfnou muži čerstvě dospělí a ti ve středním věku.

zlomená ruka
Malí kluci houfně padají z kol, stromů, skateboardů, skáčou do vody, sportují a celkově riskují víc než dívky.

„Nejvíce úrazů je spojeno se sportem, zejména rekreačním.“ říká. A která sportovní aktivita je vůbec nejrizikovější? O tom mají nejlepší přehled pojišťovny.

Přibývá i řezných a tržných ran a popálenin. Lidé v létě grilují a často se zraní už při přípravě občerstvení. Když se nestihnou pořezat nebo popálit, předhánějí se v atletických dovednostech a lámou si ruce i nohy při nepovedených sportovních výkonech.

Pozor na to, s kým žijete pod jednou střechou
Nebezpečný vám může být i předškolák. To takhle jednou maminka z Prahy, nadšená golfistka, vysvětlovala svému pětiletému Zdendovi, v čem spočívá tajemství dobrého úderu. Zdenda držel hůl v ruce poprvé v životě a máma stojící za ním říkala, že je potřeba hlavně pořádný nápřah. Záhy se ukázalo, že synek má švih jako Tiger Woods, ovšem s mířením to už bylo slabší.

Trefil maminku přímo do nosu a krev jen stříkala.

„Trenérka“ jela urychleně na pohotovost, ale tam ji kromě ošetření čekalo i pořádné vysvětlování – nejen lékařům, nýbrž také policii. Lékaři si totiž mysleli, že takový masakr v obličeji nemůže způsobit pětileté dítě a pojali podezření, že žena chrání jiného násilníka, takže přivolali i strážce zákona.

 

Dnešní senioři nechtějí zůstávat pozadu
Mezi aktivními seniory je kromě pádů z kola trendy padat i z kolečkových bruslí. Obojí pro ně často znamená zlomeniny a otřesy mozku. Nikdo by tudíž neměl zapomínat na používání ochranných pomůcek, tedy přileb a chráničů kloubů. Dobrá zpráva je, že lékaři mnohem častěji než dříve zlomeniny operují a mnohem méně sádrují. Doba léčby se tím zkrátí až o polovinu.

senioři
Seniory už nebaví padat jen z jízdních kol. Nově padají i z kolečkových bruslí a pořizují si při tom zlomeniny a otřesy mozku.

Bolí to? Nechte si to zaplatit
Spoustu (nejen) letních dobrodružství si zapamatujete navždycky, ale ne pokaždé z příjemných důvodů. Občas je to bohužel kvůli tomu, že si odnesete trvalé následky. Své o tom vědí opět v pojišťovnách. „Nemusí to být nic hrůzostrašného. Mezi trvalé následky počítáme třeba i ztrátu zubu nebo sníženou hybnost kloubu po relativně banálním úrazu. Od roku 2010 do současnosti jsme jen v České republice na úrazových pojistkách proplatili více než 64 milionů korun,“ vypočítává opět Jana Rodová.