Skolila vás bolestivá menstruace? Zkuste tyto cviky

Pohyb, Životní styl
S bolestivou menstruací se setkala většina žen. Pro 40 % z nich jsou bolesti tak silné, že je každý měsíc vyřadí z běžného provozu. V takové chvíli by si člověk nejradši zalezl si pod peřinu se zásobou jídla a vrátil se do normálního života až za pár dní. Pokud si přesto najdete alespoň chvilku, abyste si mohly lehnout, třeba jen na podložku, zkuste tyto fígly od fyzioterapeutky, které ulevují od bolestí, pnutí i křečí.

S bolestmi při menstruaci prožijí ženy téměř měsíc ročně. Nevěříte? Průměrná doba cyklu je 28dní a doba nejsilnějších bolestí přibližně 2 dny. V takovém případě na permanentní bolest a vyčerpání připadá celkem 26 dní ročně 

Možností, jak bojovat sbolestí, je mnoho – od konzultace s lékaři přes bylinkové čaje anahřívací pomůcky po celkovou změnu životosprávy. Ač se to nemusí zprvu zdát, pohyb acvičení jsou důležitou součástí práce s bolestí, zejména s její prevencí.

Někomu může intenzivnější cvičení od bolestí ulevit, ale obecně větší fyzickou zátěž v průběhu prvních dnů menstruace, pokud probíhá bolestivě, nedoporučuji, upřesňuje fyzioterapeutka Lenka Chuchutová a pokračuje: Spíše bych se zaměřila na odpočinek, nabrání sil a jemné cvičení, které zajistí uvolnění partií zad, pánve a kyčlí spolu s dechem, a to nejlépe vleže. Dlouhé stání nebo sezení bývá pro ženy s bolestivou menstruací často až nesnesitelné. Vleže ulevíme svalům i orgánům už jen tím, že si lehneme. Stahy dělohy pak mohou být snesitelnější.

Když vás přepadnou bolesti, Lenka doporučuje čtyři příjemné cviky:

Uvolnění beder 

Lehněte si na záda a přitáhněte kolena k hrudníku. S každým výdechem můžete pozici rozpohybovat tím, že kolena ještě více přiblížíte k hrudníku. Podle nálady se také můžete rozkolébat ze strany na stranu nebo kroužit koleny od sebe pro uvolnění kyčlí. Jakýkoli pohyb vás napadne pro úlevu od bolesti, zkuste ho. U této pozice vlastní vahou masírujete bederní páteř a schoulením uvolníte břišní svalstvo.

Pozice šťastného dítěte 

Pozice oblíbená v józe uvolňuje kyčle a svaly pánevního dna. Lehněte si na záda a rukama se chyťte za vnitřní stranu chodidel. Kolena s výdechem stahujte k zemi do podpažních jamek. Páteř vytahujte do dálky.

Uvolnění pánve s overballem 

Lehněte si na záda a pokrčte nohy. Maximálně z poloviny nafouknutý overball umístěte pod svou křížovou kost. Intuitivně se houpejte ze strany na stranudělejte kroužky, kreslete osmičky nebo pánev naklápějte dopředu a dozadu. Podpora overballu příjemně uvolní křížo-kyčelní skloubení (tzv. esíčka) a bederní oblast.

Klubíčko 

Lehněte si na bok, klidně si podepřete hlavu polštářem a schoulete se do klubíčka. Už jen tato pozice mnoha ženám pomáhá, protože se při ní uvolní břišní svaly. Pozici můžete jemně rozhýbat kolébáním vpřed a vzad, čímž uvolníte nejen boky, ale opět i zmíněná esíčka.

Snad vám tyto cviky alespoň trochu uleví, držíme palce!