Šest nejlepších dronů začátku roku 2017

Budoucnost
Rychlost 110 km/h, skladná velikost, profesionální záběr z kamery nebo nejlepší ovládání přes VR brýle. Je jasné, že dron nutně potřebujete. Který je ale pro vás ten nejlepší? Víme!

DJI, Phantom 4

DJI, Phantom 4
Nejlepší přítel kameramana

FAKTA 28 minut letu, rychlost 72 km/h, rádius 6 km, 4K kamera, FPV ano (streamování obrazu v živém čase do ovladače – a pilotování tak z pohledu dronu), 1380 g
CENA 38 000 Kč
Drony jsou velice náchylné k haváriím, a tak potřebujete něco, co opravdu vydrží. To je důvod, proč je Phantom králem spotřebních dronů. Má neuvěřitelně jednoduché pilotování a blbuvzdornost! Tenhle dron se úplně ježí senzory a čidly pro zajistění bezpečného letu a předcházení rizika kolize. Pevné tělo z polykarbonátu. Jediné, co trochu otravuje, je trochu objemný krabicoidní design. Zvlášť když k tomu připočtete dálkáč. Na druhou stranu stabilita, rychlost, dosah, výdrž na 28 minut letu, schopnost vrátit se domů, když se baterka blíží vybití, a plně stablizovaná 4K kamera, to je vše, co potřebujete pro natáčení svých video eposů. Tohle je referenční dron. DJI je leader na dronovém trhu a největší výrobce dronů na světě. Prezentace výrobce.

parrot-discoParrot, Disco FPV
Rychlý jako vlaštovka

FAKTA 44 minut letu, rychlost 80 km/h, rádius 2 km, kamera Full HD, FPV/VR ano, 750 g
CENA 35 000 Kč
Tohle není na doma. Úplně jiná koncepce, než jsou běžné kvadrokoptéry. Disco používá tlačnou vrtuli stejně jako vojenské drony a svým vzhledem připomíná spíš hi-tech vlaštovku. Doba letu je skvělých 45 minut a pěkných 80 km/h si užijete především díky přiloženým VR brýlím, do kterých se streamuje video z kokpitu, takže si celý let užíváte mnohem víc, než když to sledujete jen klasicky z displeje ovladače (je taky přiložen). Karbonové tělo a je to úplná novinka. Prezentace výrobce.

mavicpro2
DJI, Mavic Pro
Létající zázrak do větší kapsy

FAKTA 27 minut letu, rychlost 65 km/h, rádius 5 km, 4K kamera, FPV ano, 734 g
CENA 32 300 Kč
Mladší brácha Phantoma čtyřky. Všechny parametry jsou jen nepatrně horší, ale jinak pro něj platí většina z oslavných básní. Jen se zásadním bonusem, že je mnohem kompaktnější. Z fotek se to nezdá, ale opticky tak o půlku. A navíc má šikovnou skládací konstrukci, u níž nemusíte nasazovat žádné vrtule, jen vyklapnete ramena a letíte. Zázrak! Kvalita videa je pořád lepší než GoPro Karma a líbí se nám možnost natáčení do filmového módu 4K ve 24p. Video dokáže streemovat živě na vzdálenost 5 km. Tohle chceme! Prezentace výrobce.

parrot-mambo2
Parrot, Mambo
Plastový střílející kolibřík

FAKTA 8 minut letu, rychlost neznámá, rádius 20 m, 640×480 kamerka, FPV ne, 63 g
CENA 3 300 Kč
Srandovní hračka pro blbnutí doma nebo v kanceláři. Hlavní bonus tohoto dronu je specifický mechanismus, do kterého můžete upínat různé předměty až do váhy 4 gramů. Má to i časovač. V reálu to unese asi tak papír se vzkazem nebo kostku cukru. Druhý nástavec je “dělo” na 6mm kuličky. Unese jich šest a plive s odstupem 1,5 s. Dostřel 2 metry. Celé je to tak nějak jako věc z Lega. Možná víc ublížíte, když protivníka seknete vrtulí. Ovládá se to přes BT v mobilu, ale můžete si přikoupit i ovladač, který prodlouží dosah na 60 metrů. A radši kupte i další baterky. 8 minut uteče jako nic.
Tip: Něco podobného, ale geneticky mixlého s Parrot Disco FPV, je minidron Parrot Swing. Levný a rychlý minidron (30 km/h). Prezentace výrobce.

karma
GoPro, Karma
Pro adrenalinové filmaře

FAKTA 20 minut letu, rychlost 54 km/h, rádius 3 km, 4K kamera (pokud ji koupíte), FPV ano, 1006 g
CENA 23 500 Kč (bez kamery) / 32 500 Kč (s kamerou HERO 5 Black)
Tohle je docela specifický případ. Na konci října se tenhle dron začal prodávat, ale po pouhých 16 dnech (!), zrovna v době vyhlašování Donalda Trumpa prezidentem, ho firma musela stáhnout z prodeje (problémy se ztrátou výkonu). Nikdo neví jak dlouho bude trvat než problém odstraní a vrátí dron na trh. Nicméně my gopročku věříme a vzhledem k tomu jak zásadní je to firma, musíme jejich dron zařadit do přehledu.

Zdánlivě je Karma konkurence k DJI Mavic Pro. Je skládací a má podobné letové parametry. Ale fotky klamou. Ve skutečnosti je Karma dospělý dron velikostí srovnatelný s DJI Phantom 3 a 4. Jasně, má skládací ramena, ale pořád je to o půlku větší obluda než skromný Mavic. Do kapsy ani malého batohu ho nenacpete. Letové vlastnosti a parametry jsou o něco horší než u Phantomu, ale hlavní výhoda je kvalita obrazu. Když už máte špičkovou kameru GoPro Hero 4 nebo 5 (na rozdíl od dronů jako DJI nahrává i zvuk!), není nic výhodnějšího než ji použít s dronem. A nebo naopak, koupíte si to celé ve zvýhodněném balíku a gopročko pak můžete používat i odděleně. Dostanete k tomu navíc i batoh a stabilizovaný držák Karma Grip Handle (samostatně stojí 3000 korun). Což je něco jako luxusní stabilizovaná selfie tyčka a grip. Celé dohromady je to skvělá sada. Uvidíme, jak dopadne souboj dvou mogulů trhu. Jednička adrenalinových kamer (GoPro) vs. jednička spotřebních dronů (DJI): První kolo vyhrál DJI. Prezentace výrobce.

xiaomiXiaomi, Mi Drone
Číňané začínají létat. Levně

FAKTA 27 minut letu, rychlost 65 km/h, rádius 2 km, Full HD nebo 4K kamera, FPV ano, 1,4 kg
CENA 23 000 Kč (s Full HD kamerou) / 25 000 Kč (4K kamera)
Z té ceny, co uvádíme, to není příliš patrné, ale tohle má být hodně laciná verze DJI Phantom 4. Snad to ale jen v Alze přestřelili a nakonec to bude levnější. Původní očekávání bylo 15 000 Kč. Ještě nezoufejme. V obchodech brzy. Magneziové tělo, krabicoidní design, dvě verze podle kvality videa. Podle ohlasů ale srovnání s DJI zatím kulhá, zatím jde opravdu jen o tu cenu. Prezentace výrobce.

dron-crash

#Jan Strmiska