Mature woman who wearing white retro styled glasses, lace gloves, pearl necklace and doted blouse driving an oldtimer car in the rain - 1950 style. Purple toned image image.

Sedm vět, které byste neměli říkat řidiči při jízdě

Auto a mobilita
Jízda s partnerem nebo rodinným příslušníkem se může rázem stát velmi stresující záležitostí, když jde o „všeználka“, který si neodpustí jedinou poznámku. Přitom v uzavřeném prostoru auta může taková věta způsobit podobný efekt jako výbuch atomové bomby. Sepsali jsme pro vás sedm vět, kterým byste se v sedadle spolujezdce měli vyhnout.
 1. 1.     Zpomal, nebo nás zabiješ!

  Taky vozíte babičku, která se při více než 40 km/h bojí o svůj život? Zkuste jí příště vysvětlit, že i příliš pomalá jízda je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod.

   

  2.     Jedeš jak šnek!

  Existuje vůbec nějaká rychlost, kterou lze uspokojit pasažéry a která nebude ani příliš pomalá, ale zároveň ne moc rychlá a bude splňovat dopravní předpisy? Taky nevíte, jaká rychlost by splňovala tyto požadavky? My tajně doufáme, že výzkum optimální rychlosti je jedním z dalších projektů Elona Muska.  

   

  3.     Nechci na tebe tlačit, ale neměl/a jsi tady odbočit?

  Je jedno, kolikrát jste tou ulicí již projeli a kolikrát jste zabloudili, abyste si dokonale vryli do paměti, že opravdu popadesáté jedete správně. Vždy se najde někdo, kdo vám bude vaši ozkoušenou cestu chtít rozmluvit.

   

  4.     Nechtěl/a bys přeřadit?

  Probouzí se ve vás vnitřní zvíře pokaždé, když slyšíte tuto otázku? Není nic horšího, než když se z vašeho spolujezdce v momentě stane instruktor autoškoly. Jedním ze stereotypů spojených s tímto výrokem je, že ženy jsou horšími řidiči nežli muži. Avšak není tomu tak, třeba v naší republice zavinily ženy dvakrát méně dopravních nehod než muži.  

   

  5.     Tady doprava… teda né, odboč doleva!

  Další ze sekce lidská GPS. Taky se vám už stalo, že jste nechali navigování na spolujezdci, který ale místo navigace zmateně pokřikoval náhodné směry jízdy? Možná bude příště lepší pořídit si GPS, která vás bez stresu doveze tam, kam potřebujete.

   

  6.     Už tam budeme?

  Netrpělivost růže nepřináší a ani vás rychleji nedostane dál po ucpané dálnici. V tento moment máte jako řidič náladu leda tak auto odstavit a nechat pasažéry jít pěšky, třeba tam zázračně budou rychleji.

   

  7.     Já se divím, že to auto ještě jede.

  Tohle je asi nejhorší věta, kterou můžete říct jakémukoliv majiteli automobilu. Na poznámky ohledně vozidla jsou citliví zejména ti, kteří na svůj „stařičký kočár“ nedají dopustit a týden co týden leští zpětná zrcátka.

   

   

  Pokud jste i vy tím, kdo nenechá na řidiči nebo vozidle nit suchou, příště si své poznámky raději zapište na papír a sdělte je řidiči po jízdě nebo buďte prostě rádi, že se vezete. Předejdete tak třeba další dopravní nehodě v České republice, kterých bylo za uplynulý rok zaznamenáno přes 50 tisíc.