Sedm příšer, které vás mohou vyděsit už dneska večer

Životní styl
Na zemi nežijí jen lidi a zvěř. Čas od času se z temných koutů vyloupne obluda, která děsí celé generace. Některé z nich naši prapředci sejmuli, ale rozhodně ne všechny! A nemyslete si, že jde vždy jen o pohádky. Vypátrali jsme pro vás monstra, která stále brázdí svět. Bacha, kam se vydáte na výlet!

priserky3-podlemenejlepsi (2)

 

Wendigo
Kanada. Ontario. Mrazivá lednová noc. Sněhová bouře. Jestli se vám povede dostat do takové situace, očekávejte hlas, který zašeptá skrze vítr vaše jméno. Co to znamená? Brzo umřete. Velice bolestivou smrtí. Roztrháni na kusy. Kým? Ve starém indiánském jazyce Wendigem – zlým duchem polykajícím lidský druh. Už se blíží! Měří přes tři metry. Z hlavy mu vyrůstá paroží a z tlamy obrovské tesáky. Kde se vzal? Dříve byl člověkem. Proměna začala spolu s prvním soustem lidského masa. Čím více obětí pozřel, tím více se měnil. Stal se nesmrtelným, ale na věky prokletým. Jeho touha po lidském mase je bezbřehá.  A vy jste jeho další chod!

Leviatan
Oceán byl vždy líhní strachu. Platí to i dnes. Nejhlubší neprobádaná místa na planetě mohou skrývat nejedno děsivé tajemství. Čas od času si největší z nich udělalo výlet na hladinu. Nemyslete si, že jste v bezpečí. Stačí si půjčit loď. Jet daleko od pevniny a i dnes se možná setkáte tváří v tvář s noční můrou. Nejdřív vaší loď smete gigantická vlna. Vaše tělo se ponoří do hloubky, ve které ho nebudete schopni ovládat. Dokážete otevřít jen oči. A pak to uvidíte. Leviatan, starozákonní bestie. Postrach všech námořníků. Hadovitá stvůra s černýma očima, vařícím dechem a kly ve velikosti paneláků. Dívá se na vás a užívá si vaší beznaděj a poslední momenty vašeho života. Otevře tlamu a nasaje vás dovnitř.

Ocitáte se v pekle. Jste odsouzeni s ostatními nešťastníky plahočit se v žaludečních šťávách na věky věků!

Pontianak
Každý muž má slabost pro krásné černovlásky s alabastrovou kůží. Jestli jste jedním z nich a cestujete do Malajsie, dejte si pozor! Raději se vyhýbejte všem pobledlým slečnám. Nikdy nevíte, kdy narazíte na Pontianak. A když si přece budete chtít zariskovat, pozorně při setkání naslouchejte zvukům okolí. Jakmile byste zaslechli dětský pláč, vemte nohy na ramena. Ne. Není to varování před neplánovaným těhotenstvím, ale smrtí. Pontianak je vampýrský duch ženy, která zemřela při porodu. Smutná bloudí po večerech, dokud si nevytipuje oběť. Buďto náhodně, nebo pach šťastlivce nasaje z čistě vypraného, pověšeného prádla. Proto ho Malajsijci nikdy nesuší přes noc. Svede vás. Zláká vás k vášnivému tanci, klidně ve špinavé uličce. V tom nejlepším se promění v příšeru s tesáky a drápy. Vrazí vám několikrát ruce do břicha.

Vysaje vám oči a spolkne pindíka!

Draugr
Skandinávie, krásný kus země. Pokud teda nejedete vykopat pár hrobů. To už by se vám v zasněžené horské krajině nemuselo tolik líbit. Prastaří vikingští válečnicí to neměli po smrti jednoduché. Nikdo z nich nevěděl, jestli právě on nevstane z mrtvých a nestane se z něj Draugr.

Na rozdíl od jiných zombíků není zpět ve světě živých kvůli hladu.

Buď se vrací, aby pomstil svou nespravedlivou smrt, nebo aby hlídal své bohatství uložené spolu s ním v rakvi. Ano, přesně proto se nejeden odvážlivec pokusil hledat vikingské poklady. Někteří se pohřešují dodnes. Někteří se nacházejí v blázincích. Ne vždy má Draugr chuť zabodávat meč, někdy si hraje s myslí narušitelů ve snech. Děsí je, dokud je neklepne. Takže lopatu nechte při cestách na sever radši doma!

Kappa
Kdepak Česílko. Kappa patří mezi prapředky i našich vodníků. Kořeny topení lidí podivnými mužíky sahají až do starověkého Japonska. Žádné hrníčky ale nečekejte. Stačí nepozorná chvilka u vody a z hladiny vystřelí dvě dlouhé šupinaté pracky. Stáhnou vás do vody. Vodník po asijsku vás celého omotá svým slizkým tělem a kousek po kousku vás bude okusovat. Zbude po vás jen rudě zabarvené jezírko. I dnes můžete v Japonsku narazit na varovné cedule u vodních ploch, kde se stala nějaká tragédie. Kdybyste se  chtěli přece jen vykoupat, existuje jedna jediná ochrana.

Kappa zbožňuje okurky. Pokud na ní vyryjete své jméno a datum narození, jste v cajku!

Striga
Jste už dospělí? Máte vyhráno. Striga vás nestihla navštívit. Dávejte si ale bacha na děti. Striga sice pochází původem z končin, ale dnes leží Albánie a Rumunsko, ovšem zprávy o útocích hlásili ve středověku po celé Evropě. Možná jste někdy zaslechli škrábání a ťukání na okno. Tak to klidně mohla být ona. Zlá čarodějnice s rudýma očima chodí po večerech sát z malinkých dítek duše. Pomaličku. Každé sousto si vychutnává. Nic netušící děti chřadnou.

Když už Striga vysaje poslední zbytky, děťátko upadne do kómatu a už se nikdy neprobudí.

Během dne se děsivě vyhlížející napapaná čarodějka mění do podoby smrtelníka. Jediným způsobem ochrany před ní bylo zabití. Jak? Všichni chodili do kostelů na mše. Když seděli na místech, jeden z kněží zavěsil nad vchod křížek z prasečích kostí. Striga jako jediná nemohla odejít. Mniši už si s ní pak poradili po inkvizitorsku.

Bakhtak
Sny. Místo bez bariér. Nekonečno možností. Co když ho začne ovládat někdo zlý? Třeba malý perský skřetí démon Bakhtak. Pokud se vám zdají opravdu děsivé sny, pravděpodobně je na blízku. Pokud tě někdo škrtí a drží, máš tu čest poznat ho face to face. Našly se i takové případy, kdy skřet své oběti ve snech znásilňoval a fyzicky mučil. Snílek se probudil a s děsem v srdci zjistil, že se mu po těle objevily šrámy.

Nemyslete si, že tato příšerka se ztratila v proudu času. Stále existuje.

Lidé po celém světě se s ní setkávají dennodenně. Dokonce si tento jev vzali pod lupu lékaři. Dnes Bakhtaka znáte především pod názvem spánková paralýza. No ale opravdu jde o spánkovou poruchu způsobenou naším mozkem, nebo za vším stojí něco jiného? Lékaři si nevědí rady, proč se všem zjevuje pořád stejná děsivá obluda. Sladké sny!

#Jan Uhlík