Těžko zapomenout na ikonické záběry z amerických sedmdesátkových trháků. Do téměř každého filmu pro mládež se vecpaly velké bedny vydávající tisíce světel a zvuků. Arkádové automaty byly ikonou. Vyplnily jednu z největších děr na trhu. Ne mnoho rodičů mělo peníze na koupení tehdy naprostého fenoménu televizních her. Toho s patřičnou zručností využily herní vývojářské firmy a vyrobily kouzelné bedýnky. Stačilo jen hodit čtvrťák a otevřel se divoký soutěživý svět plný zábavy. Mašiny s obrazovkami vytlačily tehdejší největší zdroj hospodské zábavy, pinballové automaty.
Blikající Amerika
Pong, Pac-Man, Space Invaders. To byl jen začátek. Postupem času se do automatové podoby dostaly desítky her. A osmdesátkoví teenageři po hrách šíleli. Dokonce začaly vznikat nové podniky, kde se nedělalo nic jiného, než pařilo do brzkých ranních hodin. Prostě obrovský boom. Nadšenci zakládali herní spolky, výrobci plnili trh všemožnými doplňky.
Jenže každá zlatá žíla se musí jednou vyčerpat.
Tak jako skončila éra pinballu, skončila i éra arkádových automatů. Vše zapříčinil technologický pokrok a tím prudký pád cen domácích herních konzolí. Mejdany se přesunuly do obýváků. Začátkem devadesátých let padl na plechové boxy prach, který se do dnešního dne sfoukl jen párkrát. A to s příchodem mlátiček typu Mortal Kombat, Tekken a Street Fighter.
Magické maringotky
A co my? Jen si nemyslete, že se nám divoký americký trend vyhnul. I když ležela republika v 80. letech ve spárech komunismu, arkádové hry si našly skulinku, aby mohly bavit i českou mládež. Jak je to možné? Cirkusy a poutě!
Legendární tajemné maringotky, v jejichž oknech blikal nespočet barev. A do kterých se bylo velice těžké dostat. Šlo o největší atrakci ze všech. Ani vysoká cena za jednu hru neodradila. Dvě koruny za 10 minut herního zážitku. Někdo si raději šel dát fajnový párek v rohlíku, nebo cukrovou vatu. Ale jen málokdo dokázal odolat tajemným maringotkám.
Celosvětový fenomén se dostal opravdu všude. I tam, kam měl vstup zakázán.
Návrat ze záhrobí
Po pádu režimu měly arkádové automaty volnou cestu. Ale vcelku krátkou. Zájem o ně upadal stejně jako v Americe. Navíc dovoz velké plechové bedny nebyl zrovna levnou záležitostí. Nemluvě o tom, když se něco porouchalo. Automat se objevil jen sem tam, většinou ne plně funkční. Jak to ale bývá, retro móda se dříve nebo později vrátí. V Americe se o to postarala společnost Barcade. V roce 2011 spustila velkou reklamní kampaň a vzkřísila zapomenutou slávu arkádových her. Kvůli návštěvě takového místa nemusíte ale jezdit do Ameriky!
Pivo a arkády
Blízko Prahy, v Červeném Újezdu, naleznete muzeum s více než 150 automaty! Od nejstarších po ty zatím nejnovější. Ale nejenom to. Stačí si udělat výlet do centra hlavního města a můžete objevit kouzlo konceptu společnosti Barcade. „Dlouho jsem chtěl mít bar. Ale ne klasický, jako je na každém rohu. Jelikož jsem rád hrál arkády na automatech, rozhodli jsme se pro americký koncept. Kde si ale můžete dát kvalitní české pivo,“ říká spolumajitel Joystick Baru Patrik Fiala.
Bar se otevřel letos v červenci. Momentálně je jediným podnikem svého druhu v blízkém okolí. A lidé to dost dobře vědí. „Nejčastěji k nám chodí lidé, kteří zažili arkádové hry v maringotkách u cirkusů. Převážně chlapi, ale když přijdou ženský, umí to taky pořádně rozjet. Nejoblíbenější hry jsou pinbally neboli flippery. Ale samozřejmě táhne i Mortal Kombat,“ pokračuje.
Ve znamení světýlek
Ačkoliv se trend vrací, výroba ne. Dnes už nový kousek neseženete. Maximálně z dílny nějakého nadšence. S údržbou to také není žádná sranda. Několik málo firem se problematikou arkádových a pinballových automatů zabývá, ale je jich jak šafránu. Situace se ale možná obrátí k lepšímu. Opětovné rozšíření klasiky naznačuje, že rok 2017 se ponese ve znamení železných boxů a starých zrnitých obrazovek. Není nad to na sebe nechat dýchnout historii!
Bude vás také zajímat: Vychovávají počítačové střílečky masové vrahy?