RECENZE: Otestovali jsme umělou vlnu v Letňanech. Je Surf Arena opravdu simulátor surfu?

Pohyb, Životní styl
Za poplatek se necháte zmlátit tekoucí kapalinou a vyzkoušíte něco, co jste nikdy nezažili.

V pražských Letňanech se zjevila krabice s názvem Surf Arena. Něco jako bazén na šikmo nebo umělá vlna, kde v kontrolovaném prostředí vyzkoušíte jízdu na rychlé vodě, aniž zahlédnete oceán.  To se musí zkusit! 

Jak to funguje?
Výkonné turbíny ženou vodu po nakloněné rovině solidní rychlostí. Prý z toho dokážou vytáhnout až neskutečných sto kiláků v hodině, omezovač rychlosti je na 70. Už poloviční rychlost vás ale vystřelí do vesmíru.

Autor textu Honza Strmiska: byl jsem už mnohokrát na surfovém tripu. Jsou ale mezi tím přiliš velké pauzy a navíc jsem začínal velice pozdě. Takže po letech se plácám jen kousek nad pěňákem.

Jak dlouho to trvá?
Nejdřív chvíle instruktáž a samotná jízda je hodinka čistého času. My nejdřív půl hoďky jezdili na klasickém bodyboardu. To se válíte na břiše a klečíte. Druhou půlku se zrychlil proud vody a my přešli na druhou desku pro jízdu ve stoje. Ta je větší, ale není to žádný plovák, jen malé prkýnko připomínající spíš snowboard. Ideální na triky a blbnutí. Problém nastane, pokud vás tam bude více než optimální 4. Budete vejrat ve frontě a nezajezdíte si. Cena za čistou minutu jízdy pak nepříjemně vzroste.

Naší Markétu jsme použili jako referenční vzorek holky, která to na vlnách nikdy nezkusila. Lyžařka, boardové sporty nejezdí. „Když se pustí voda, měla jsem pocit, že to nedám, ale nakonec to nebylo zase tak hrozný. Zábavnost na jedničku! Uteklo to jako voda, co tam pouštěli. Pokud nejste úplný nemehla, užijete si i když jste na tom poprvé. Bolí, bolí, moc to bolí! Na následující dva dny doporučuju si nic neplánovat. Hlavou nepohnete fakt ani trochu.”

Nesrazím se s někým?
Za našeho ježdění se bazén opticky rozdělil na dvě půlky a najednou vždy jeli jen dva jezdci. To máte spoustu prostoru. Když spadnete nebo už jste tam moc dlouho, jde další člověk. Je to velmi rychlé, máte vždy chviličku na to se oklepat a jdete zase znova. My byli celkově ve čtyřech lidech, takže na každé straně se točili dva. Optimální! Maximum je podle provozovatelů 12, ale to nám přijde hrozně moc. Budete nejspíš jen stát a vejrat. Můžete si samozřejmě připlatit extra za samotu. Je ale pravda, že tam zatím moc narváno není, takže to asi nebude problém. Jede se už od dvou lidí.

Co se děje, když spadnu?
Voda má hloubku jen zhruba 10 centimetrů. Ale všechny povrchy jsou z měkké gumy a navíc vás strhne proud. My jsme spadli mnohokrát, a to i přímo na obličej a jde to. Počítejte ale s modřinami.

Bolí to. Ale jaká by to byla rozkoš bez bolesti? Co byste si pamatovali bez zatuhlých svalů? Jak moc byste si to užili bez modřin? Od toho je shopping, umění, multiplexy a hipsta kavárny, kde v bezpečí zažijete divoký život. Verbální. V Surf Aréně je to hmatatelný zážitek na vlastní svalová vlákna. A i za tu vysokou cenu to stojí za to. Aspoň jednou!

Nemůžu prolítnout až do předního skla?
Tohle opravdu nehrozí. Když na to nahoře naskočíte příliš zprudka, jste dole hned, ale tam najedete na šikovně udělanou gumu, která vás zastaví.


Honza Smíčka, PlaygroundTravel
Mistr ČR a SR v surfingu, 2013

Je k něčemu Surf Arena?
Myslím si, že je to velká zábava a dobrej trenažér na rovnováhu na všechny boardový sporty. Je to ale něco úplně jinýho než normální vlny na oceánu.

Smíčo, co chystáte letos na sezónu?
Naše hlavní destinace na léto jsou dvě. Španělsko, kde máme krásný dům přímo na pláži, takže je možné ráno kouknout na vlny a rovnou jít surfovat. Je to na pláži Liencres, což je jedna z nejlepších a nejkrásnějších pláží ve Španělsku. Je skvělá pro začátečníky i pokročilejší jezdce.
Naše druhá destinace je Bali, kde fungujeme celoročně. Na Bali provozujeme resort, který je určený nejen pro surfaře, ale pro všechny lidi, kteří si chtějí užít krásy Bali, cvičit jógu, zdravě jíst atd. Součástí tohoto resortu jsou i biozahrádky a klienti dostávají čerstvou zeleninu a ovoce, co právě roste.

 

Nemůže mě to nasát do turbíny?
Proud vody je sice velice silný, ale nahoře, kudy se voda vrací, je velký volný rošt. Když to ale běží na vyšší rychlost, máte někdy problém se po pádu odlepit od billboardu, který je na zdi. Odtrhnout prkno od země/roštu chce taky někdy sílu. Těsně před naší návštěvou se taky někomu podařilo ztratit tam řetízek. Nasálo ho to do turbíny a její oprava byla opravdu drahá. Takže zákaz veškerých GoPro, hodinek a všeho.

Je to v pražských Letňanech, kousek od paragánského větrného tunelu (www.vetrny-tunel.com). Postavil to stejný investor. Podcenili asi propagaci, takže tam nechodí moc lidí. Využijte, než se to změní.
Zábava tu proudí odzdola nahoru

Jak se na tom jezdí?
Buď na zmíněném bodyboardu, kdy normálně přijdete z plošiny seshora a jen se položíte na desku. Jízda na surfové desce začíná rovnou ve stoje. Od kraje vás postupně odstrkují a vy jen balancujete. Žádné takeoffy, žádné pádlování, nic. Zkušenější na to naskakují podobně jako na sk8 rampě z vrchu.

Hodinka je tak akorát. Pak už by vás to možná ani nebavilo a asi by chyběla i energie.

Potřebuju dopředu něco umět?
Ne, je to velice blbuvzdorné. Řekli bychom, že nemusíte ani umět plavat. Je tam pár cenťáků vody. Samozřejmě pokud zvládáte jezdit na snowboardu, budete mít výhodu, že nebudete jezdit jen rovně.

Není to surf. Je to spíš SNB. Freerideový tríčky v hlubokým prašanu.

Dá se to něčemu přirovnat?
Je to sice voda, ale chová se to jinak než v přírodě. Rozhodně je to bližší chirurgicky přesným vlnám reefu někde na Bali než k rozsekanému chaosu ježdění v Evropě, tedy Atlantiku. A ještě bližší bude rampa.


Otmar Oliva, Surf Trip
2. místo Quiksilver Czech&Slovak Surfing Championship 2015. 
Certifikovaný instruktor ISA.
Je k něčemu Surf Arena?
Je to dobrý na vyzkoušení nějaké stability. Ale kdo chce opravdu zkusit surfovat, musí k oceánu.

Otíku, co chystáte na letošní sezónu?
Tipy na léto jsou jednoznačně Francie nebo Španělsko, kde jsou v létě ideální podmínky pro začátečníky.
My máme základnu ve francouzké vesničce Leon, která je kousek od centra evropského surfigu Hossegoru a leží v krásné venkovské krajině u jezera.
Ve Španělsku jsme ve vesničce Lange, ležící na útesech severního pobřeží hornaté Cantabrie, kde jsou ukryty písečné pláže s dokonalýma vlnama.

 

10253930_10152371374758917_5079543708483325140_n
Jiří Matějíček, Rip Curl Surf Camp
Je k něčemu Surf Arena?
Je to lepší tobogán. Partě kamarádů, kteří chtějí zpestření a pak společně posedět na baru, bych to doporučil. Je to zábava, ale surfing v tom nehledejte.

Jirko, co chystáte letos na sezónu?
My jsme doma v Peniche. Takže Rip Curl Surf Camp v Portugalsku je jasná volba. Máme super vilu na útesu v nejlepší surfové destinaci Evropy. Surfing, party, slunce, pláž. Co dodat :-)

 

Má to něco společného s klasickým surfem?
Surf surfem dělá pádlování a boj se zlomenými vlnami, příroda, počasí, duckdivingy, pračky, kámoši, čekání na vlnu, vlny, jak baráky, slunce, zima, takeoffy, cestování, hledání vln a proudů, sůl, blbnutí a houpání na lineupu, spáleniny od sluníčka, sůl a písek, holky v plavkách a k tomu všemu jízda. A ta je pokaždé úplně jiná.

Surfovat vás to nenaučí, ale dovedeme si představit, že vás to může posunout při nácviku jízdy. Možná by mohlo posloužit i na zbavení se špatných návyků. Na rozdíl od přírody vedle vás totiž může stát instruktor a kibicovat.

K čemu je to dobrý?
Hodinové vyblbnutí a vyzkoušení něčeho, co jste nikdy nezkusili. A to i pokud jezdíte na surfu v oceánu. Taky fajn jako trénink stability a postoje na boardové sporty. Tam ale velkou část práce zastane i klasická balanční deska (viz gif).giphyKolik to stojí?
Mají nejrůznější slevy a balíčky podle počtu nakoupených hodin. Ale nejzákladnější (a tedy i nejdražší) je jedna hodina pro jednoho za 1790 Kč.

Můžete to doporučit?
Ano. Je to nový zážitek. Navíc uvědomme si, že nejbližší přírodní jízda je od nás 1800 kilometrů, někde u Hossegoru, což je 17 hodin autem. A vy chcete ten pocit zažít ještě dnes! Takže jděte do toho a vyzkoušejte! A napište nám, jak moc jste druhý den počítali svaly, o kterých jste do té doby neměli tušení. Jste tvaroh nebo parmazán?

 PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Aloha! O’Neill znovuvynalezl surfařské filmy!

#Jan Strmiska