Martina Dubovská

Alpská lyžařka Martina Dubovská: U vrcholového sportu je nejdůležitější hlava

Rozhovory
První dáma českého sjezdového lyžování Martina Dubovská stojí na prahu nové sezóny. Ta minulá byla ve znamení spousty změn. Jak se povedly? A bude něco jinak v novém seriálu světového poháru 2023/24? Kolik vlastně stojí taková špičková sezóna? Co je třeba pro top výkon na svahu? V čem to mají závodnice těžší v porovnání se závodníky? A dá se připravit na konec sportovní kariéry? Nejen o tom se dozvíte v novém díle podcastu Lepší život.  

Martina Dubovská je česká reprezentantka ve sjezdovém lyžování. Pochází ale z česko-slovenské rodiny a stále se na Slovensko vrací. Poprvé závodila ve světovém poháru v roce 2011, kdy jí bylo 18 let. Od roku 2019 se často umisťuje v popředí a Českou republiku reprezentovala na posledních třech zimních olympijských hrách. Jejím cílem i v letošní sezóně je držet se v žebříčku co nejvýše.  

Od dětství ji trénoval otec, ale v posledních letech několikrát obměnila svůj tým. Pro letošní sezónu spojila síly s italským trenérem Liviem Magonim, který krátce trénoval i Petru Vlhovou a provází ho pověst člověka, se kterým se těžko vychází. Martina ale říká, že Magoniho zná delší dobu, takže ví, do čeho jde. Zároveň je pro ni důležité, aby si s trenérem sedli hlavně lidsky, což se příliš nepodařilo s předchozím chorvatským trenérem Mislavem Samaržijou. Aktuálně je se členy svého týmu spokojená a věří, že může právě díky nim podávat dobré výkony. Nelituje proto ani té spousty financí, které taková sehraná parta na cestách stojí. 

Psychika sportovce je důležitým faktorem 

Pro to, aby byl vrcholový sportovec, nejen lyžař, úspěšný, je podle Martiny zásadní, aby ho sport a závodění bavily. Neméně důležitá je zejména v juniorských letech podpora rodiny a u lyžování obzvlášť i podpora finanční. Lyžování je drahý sport, a než sportovec získá sponzory, většinu nákladů si hradí sám. Kromě fyzické kondice a techniky pak také hraje obrovskou roli psychika. Martina dodává, že mentální nastavení pro ni bývá nejtěžší, a i proto v posledních letech spolupracuje s mentálním koučem, který jí velmi pomáhá.  

Další velkou psychickou podporou a nejlepším odreagováním je pro Martinu čas strávený s kamarádkami. Říká, že právě díky nim si vyčistí hlavu, zvedne náladu a zároveň ji drží v kontaktu s normálním světem mimo vrcholový sport. Nad koncem kariéry zatím nepřemýšlí. Závodění ji stále baví a cítí se silná. Až jednou bude muset s vrcholovým lyžováním skončit, doufá, že i nadále u tohoto sportu zůstane třeba na nějaké manažerské pozici.  

Ať se daří, Martino! 

Podcast Lepší život můžete poslouchat v podcastových aplikacích.