Psychická pohoda v době karantény

Psychická pohoda
Extrémní situace přicházejí bez ohlášení a i přesto, že si myslíme, že je zvládneme s přehledem, opak může být pravdou. Ze dne na den jsme se všichni více méně stali vězni našich vlastních domovů.

Školy, restaurace, kina a další veřejné prostory se uzavřely na dobu neurčitou a každý týden přibývá na nových opatřeních. Náhlé změny v našich životech nám na psychické pohodě určitě moc nepřidají, zvlášť pokud se na nás z médií valí jedna negativní zpráva za druhou.

Paradoxně právě psychika hraje důležitou roli v krizových situacích a má neuvěřitelný dopad na náš imunitní systém. V tomto článku vám přinášíme několik rad, jak posílit psychiku v době nečekaných situacích. Co doporučuje zakladatelka firmy STOB, Iva Málková a psycholožka Tereza Beníčková?

Srovnejte si myšlenky a upusťte páru

Přijměte negativní emoce a nesnažte se je potlačovat. Pokud se bojíte nebo jste smutní, zkuste si o nich popovídat s vašimi nejbližšími. Negativní emoce většinou fungují jako signál k tomu, abychom pozměnili svoje chování – pokud se bojíte o své zdraví, s největší pravděpodobností začnete dělat vše pro to, abyste neonemocněli – například si více začnete mýt ruce a desinfikovat předměty ve vašem okolí.

Špatné myšlenky ovládněte a zamyslete se, jaké situace či zprávy ve vás vyvolávají strach či smutek. Uvědomte si, kolik času denně strávíte tím, že posloucháte a čtete negativní zprávy, a zkuste omezit dobu, kterou věnujete zprávám o koronavirové nákaze.

Světové události a dopady na společnost ovlivnit nemůžeme, ale můžeme změnit svůj postoj k nepříjemným situacím. Zkuste například aktivně proměnit negativní myšlenky k lepšímu a začněte přemýšlet s nadhledem, zabráníte tak předsudkům a zbytečným obavám z často nafouknutých problémů. V neposlední řadě se zaměřte na pozitivní události ve svém životě – radujte se z maličkostí. Například nyní je nejvhodnější doba na to, strávit více času se svými nejbližšími, nebo se zaměřit na méně podstatné záležitosti domácnosti, na které během běžného režimu nemáme myšlenky. Konečně máte čas na vyčištění kuchyňské linky a šuplíků, vytřídění krabic s papíry a starými smlouvami, anebo namalujete ten obraz, na který se už dlouho chystáte.

Odpočiňte si

Kdy jindy, než v karanténě máte možnost udělat si na sebe čas. Zkuste si odpočinout u svojí oblíbené knížky, filmu nebo hudby. Internet překypuje návody na cvičení, které lze zvládnout doma, vyzkoušet můžete například cvičení zaměřené na pružnost, o kterém jsme již psali.

Jelikož se posledních pár týdnů nemůžeme odreagovat v sauně, na masáži ani na sportovišti, nezbývá nám nic jiného, než se zaměřit na sebe sama z pohodlí domova – např. za pomoci relaxace nebo meditace. Mimo jiné naučit se meditovat a relaxovat může být přínosem i do budoucnosti, protože relaxační cvičení pomáhá zvládat stres.

Udržujte režim

Udržování denního režimu je jedním z nejdůležitějších kroků, díky kterému se doma dočista nezblázníte. Sice zní lákavě spát každý den až do oběda, k práci na počítači si dát pytlík brambůrku a nudu zahánět přejídáním.

Ano, možná máte více času na to procvičit svoje kulinářské schopnosti a zlepšit se ve vaření, ale zbytečné přejídání vaší psychice dvakrát nepomůže. Rozvrhněte si tedy aktivity na každý den a dejte jim určitou pravidelnost. Nemusíte vstávat v půl 7 ráno, jako jste zvyklí, ale nespěte až do oběda. Například si určete, že do 9 hodin si stihnete udělat snídani, převléknout se z pyžama a umýt se. Pokud máte děti, zaveďte režim i jim – „napřed práce, potom zábava“, tedy školní povinnosti jako první, poté čas na hraní.

Když už jste doma, zvažte, zda nezkusíte přístup „všímavosti“ – věnujte jídlu plnou pozornost a vychutnejte si ho všemi smysly. Tento přístup pomáhá v hubnutí a brání jedinci v přejídání nebo jezení ze „zvyku“ (u televize, při práci, během čtení knihy).

Velmi dobře funguje taky zapisování jídelníčku, zjistíte tak, kde děláte chyby, a často si to „jídlo navíc“ radši nedáte, než abyste ho museli zapsat. Pokud věříte, že právě teď nastal ten nejlepší čas změnit svůj životní styl, zkuste program Sebekoučink, který vám podrobně zanalyzuje jídelníček a pomůže zlepšit životní návyky.

Mimochodem, věděli jste, že psychika při hubnutí je velmi důležitá? Pokud ne, nezapomeňte si přečíst rozhovor s výživovou poradkyní STOB, Hanou Pávkovou Málkovou.

Don’t worry, be happy

Vytěžte ze současné situace to nejlepší – buďte s nejbližšími, udělejte si čas sami na sebe a na své potřeby, utřiďte si myšlenky a domácnost, naučte se novým dovednostem, relaxujte a udržujte režim. To je jen pár nápadů, jakým způsobem si můžete udržet zdravou psychiku v době nepříjemných událostí, které se dějí ve světě, ale i v době osobních problémů během roku.