Prodlužte si život díky procházce vděčnosti

Pohyb, Psychická pohoda
Britská spisovatelka Cheryl Rickman se zaměřuje na štěstí. To svoje našla. Pracuje z domu, píše knihy o tom, jak najít osobní spokojenost a být úspěšná v práci i v životě, navíc pomáhá startupům, aby uspěly na trhu. Práci jí usnadňuje malý každodenní rituál, který si pro sebe vytvořila: procházka vděčnosti.

Procházka vděčnosti vlastně kombinuje dva malé rituály, které průkazně pomáhají tělu i duši: procházení se a vyjadřovaní vděčnosti.

Výhody každodenních procházek
„Moje babička začala chodit 5 mil denně, když jí bylo šedesát. Dnes jí je devadesát sedm a my nevíme, kde ji k sakru hledat,“ řekla americká bavička Ellen DeGeneresová.

Mohlo by vás také zajímat: Naučte se chodit! Jak vám půlhodina denně pomůže k lepšímu životu

Během posledních desetiletí proběhla celá řada lékařských a vědeckých výzkumů dokazujících zdravotní výhody pravidelných procházek. Kardioložka Sanjay Sharma vypočítala, že 25 minut chození každý den vám může přidat až 7 let života.

Brzy vám zvedne náladu – jenom 10minutová procházka stačí k tomu, aby se vám do těla vyplavil endorfin, jeden z hormonů štěstí, díky kterému se cítíte lépe. Zároveň odbouráváte stresový hormon kortizol.

Posiluje vaše srdce, pomáhá vám hubnout, snižuje krevní tlak, zlepšuje krevní oběh, snižuje riziko cukrovky, posiluje kosti a svaly, pomáhá s trávením (malá procházka po jídle vám udělá dobře), zlepšuje imunitní systém, brání demenci, zvyšuje kapacitu plic a pomáhá vašemu tělu vytvářet vitamin D.

Koneckonců procházení je forma cvičení, takže se není čemu divit, že tělu prospívá. Možná vás ale překvapí, nakolik prospívá vaší mysli.

Vyřešte si problémy
Historie zná celou řadu notorických procházkářů. Beethoven, Goethe, Dickens, Kant či Jobs, to všechno jsou géniové, kteří nedali na procházky dopustit.

Stanfordský výzkum z roku 2014 potvrdil, že lidé, kteří se pravidelně procházejí, jsou o 60 % kreativnější než ostatní. A nezáleží na tom, jestli se procházíte v přírodě, anebo na běžeckém pásu.

Procházka vám pomůže také, když čelíte zdánlivě neřešitelnému problému nebo když se nemůžete rozhodnout. Tím, že zaměstnáte svoje tělo a vypnete vědomou mysl, dovolíte podvědomí, aby samo našlo odpovědi.

Jakkoliv je chození monotónní, není nudné.

„Tajemství této monotónnosti spočívá v tom, že nabízí lék na nudu. Nuda spočívá v nehybnosti těla společně s prázdnotou mysli. Repetetivnost chůze eliminuje nudu, protože tělo je aktivní a mysl už není ovlivněná otupělostí…,“ napsal spisovatel John Merrick.

Výzkumníci z Univerzity Britské Kolumbie zjistili, že procházení (a jakékoliv aerobní cvičení) posiluje váš hipokampus, oblast mozku odpovědnou za učení a paměť. Tohoto poznatku využívá například
Chodící škola, v níž se děti učí z audionahrávek, zatímco chodí.

Výhody vděčnosti
Jednoduché slůvko „Děkuji“ není jenom otázkou dobrých mravů. Je to malý chemický zázrak uvnitř našeho těla, bez ohledu na to, jestli je směrováno někomu, nebo jenom do prázdna. Stačí, že je upřímné.

Lidé, kteří jsou často za něco vděční, jsou zdravější, fyzicky i mentálně.

Profesor Robert A. Emmons zjistil, že vděčnost snižuje množství toxických emocí, jako jsou závist, frustrace, lítost či odpor. Zvyšuje vaši citlivost, schopnost empatie, vaše sebevědomí a pomáhá vám vzpamatovat se z mentálních traumat. Navíc vám pomáhá vytvářet si přátele a snáze se zamilovat.

Není přitom důležité soustředit se na velké události. Stačí být vděčný za naprosté maličkosti, například za to, že jste měli dobrý oběd, dobře jste se vypsali nebo že je zrovna hezké počasí. Prostě se na chvilku zastavte a řekněte si: „Děkuji za…“ Jednou z metod, jak si navyknout na vyjadřování vděčnosti, je deník vděčnosti, do něhož si každý večer zapisujete, za co jste zrovna vděční. Další alternativou je procházka vděčnosti.

Procházka vděčnosti
Přemýšlíte, kdy se vydat na procházku vděčnostiIdeálně každé ráno nebo večer – udělejte si z ní malý patnáctiminutový rituál, který vám pomůže soustředit se na to pěkné ve vašem životě.

Ideální je jít se projít do nějakého klidného místa, přírody nebo parku, ale procházka po klidnějších ulicích a městských částech, které máte rádi, taky udělá svoje. Pokud rádi píšete, vezměte si s sebou deník a tužku – vyhlídněte si, kde si můžete sednout, a sepište si, za co všechno jste vděční. Své nápady nehodnoťte, prostě je napište na papír, ať už jsou velké, nebo malé.

Pokud se potřebujete zpomalit, nadechněte se na 5 dob a na 5 dob vydechněte.

A nezapomeňte, že procházet se nebo projevovat vděčnost můžete kdykoliv. Když se necítíte dobře, přejedli jste se, jste v depresi, potřebujete si utřídit myšlenky, naštvali jste se nebo si jenom potřebujete trochu rozhýbat tělo, protože jste už věčnost nebyli v posilovně… není nic jednoduššího než vyrazit na krátkou procházku.

 #VojtaŽák

Lidská psychika je komplikovaná a bohatá na nejrůznější zákoutí, o jejichž existenci často nemáme tušení. My jsme se do nich zevrubně ponořili a vytvořili pro vás speciální microsite včetně simulátorů několika psychických poruch. Vyzkoušejte si, jak duševně nemocní vidí svět a možná, že si budete umět lépe představit, čím procházejí…

Přečtěte si také: Cítíte se jako křeček rotující v kolotoči? Tak z něj vystupte!