Proč může šampaňské pomoci předcházet alzheimeru a demenci?

Psychická pohoda, Vše o jídle
S jednou z nejlepších zpráv v historii medicíny přišli vědci z University of Reading v anglickém Berkshire. Objevili, že specifické složení jednoho z populárních alkoholických nápojů působí proti zhoršení paměti, a tím i rozvoji stařecké demence a alzheimera.

shutterstock_390017230 

Tím zázračným nápojem je šampaňské. Ukázalo se totiž, že fenolické látky, které se v šampáňu vyskytují, zlepšují prostorovou paměť. Ta je zodpovědná za vaši prostorovou orientaci a uchovávání těchto informací pro budoucí využití. Fenoly stimulují hipokampus a kůru mozkovou, kde sídlí paměť a schopnost učit se. Podle univerzitní studie tak úspěšně nahrazují celou řadu proteinů spojených s efektivním uchováváním informací v mozku. Spousty z nich se ale s přibývajícím věkem vyčerpávají, a tím snižují naši paměťovou kapacitu ve vyšším věku. V těch horších případech vedou až k demenci či Alzheimerově chorobě. Šampaňské tento proces zpomaluje, a oddaluje tak změny kognitivních funkcí mozku, spojené právě se stárnutím. No hurá.

Ve srovnání s bílým vínem má šampaňské relativně vysoké hodnoty fenolických látek, protože se vyrábí převážně ze dvou odrůd červených (Pinot Noir neboli Rulandského modrého a Pinot Meunier neboli Mlynářky) a jedné odrůdy bílého (Chardonnay) vína. A právě tato kombinace je podle vědců důvodem, proč má šampaňské na náš mozek tak příznivý vliv.

„Tyhle fantastické výsledky ukazují poprvé v dějinách, že rozumná konzumace šampaňského má potenciál zlepšovat kognitivní funkce, jako je paměť,“ říká profesor Jeremy Spencer, který se na experimentu na pokusných krysách podílel. Podobné vlastnosti byly již dříve prokázány u červeného vína, a to díky obsahu flavonoidů. „Náš výzkum ale ukazuje, že šampaňské, kterému flavonoidy chybí, je také schopné ovlivňovat mozkové funkce skrze fenolické látky, o kterých jsme se dříve domnívali, že nevykazují biologickou aktivitu. Rádi bychom apelovali na zodpovědný přístup ke konzumaci alkoholu a naše výsledky ukazují, že i velmi malé množství jako jedna až dvě sklenice týdně působí velmi efektivně,“ dodává pan profesor. Nyní by se akademici rádi posunuli k „pokusům na lidech“, tedy na dobrovolnících z řad důchodců.

Jeden z členů vědeckého týmu David Vauzour optimisticky dodává: „Tak jako se nedávno ukázalo s ostatními potravinami bohatými na polyfenoly, jako jsou borůvky a kakao, můžeme předpokládat stejné výstupy pro rozumnou konzumaci šampaňského. Předchozí výzkumy University of Reading ukázaly, že dvě sklenice šampaňského denně jsou dobré pro vaše srdce, krevní oběh a také mohou snížit riziko kardiovaskulárních chorob a mrtvice.  

#Natálie Veselá