proč mít osobního trenéra

Tři důvody, proč si určitě pořídit osobního trenéra

Staň se sportovcem
„Když chceš, aby to zabralo, udělej to osobní!“ S osobním trenérem získá vaše cvičení novou dynamiku a výsledků dosáhnete rychleji. Jaký je důvod?

Zlepší se vaše technika cviků, zkvalitní vaše motivace a hlavně, i při fyzickém tréninku platí, že největší síla je ve znalostech. A tam je osobní kouč k nezaplacení. Přinášíme vám tři hlavní důvody, proč si ho pořídit, pokud to se cvičením myslíte vážně. 

1. Budete cvičit správně 

Možná už nějaký ten pátek a sobotu cvičíte, ale pořád ne a ne shodit kila nebo naopak přibrat svaly. Anebo se možná ke cvičení teprve odhodláváte a nejste si úplně jistí, jak začít. Pomalu? Rychle? S činkou, nebo bez? V těchto chvílích je skvělé mít k ruce osobního trenéra, který vám vše vysvětlí, ukáže a provede vás tím, co k úspěšnému překročení vlastních limitů potřebujete.  

„Největší přínos trenérů spočívá bezpochyby v technice cviků,“ říká David Racocha, certifikovaný osobní trenér. Se správným provedením cviků nejenže se vyhnete riziku zranění, ale zároveň budete postupovat mnohem rychleji a cvičit efektivněji. Dobrý osobní trenér je něco jako vaše osobní fitness Wikipedie. Má v hlavě nekonečný zásobník cvičení, postupů, hacků a triků a neváhá je použít ve váš prospěch.  

„Spousta mých klientů na začátku dělá hodně věcí špatně. Například při klicích přetěžují ramena a neprocvičují prsa, což je u kliků zásadní, takže jsou unavení a výsledky nikde. Se správnou technikou udělají kliků ze začátku sice méně, ale zato už brzy vidí jasný progres,“ říká David. 

S osobním trenérem víte, jak na to. Jak cvičit, jak dlouho a jak často, jak u toho dýchat, jaké pomůcky použít i jak si nastavit realistické cíle. A když víte jak, jste na nejlepší cestě z „jak“ na „tak“. 

2. Budete motivovanější 

Asi každý to známe – i při sebelepší disciplíně na nás přijdou slabší chvilky a máme chuť všeho nechat. A pokud na svém těle hned nepozorujeme změny k lepšímu, platí to dvojnásob. V tomto případě je osobní trenér opět sázka na jistotu.  

„Když nad sebou máte dozor, prostě dřete víc. Najednou se nezodpovídáte jen sobě samému, ale i svému trenérovi. Je mnohem složitější se na to jen tak vybodnout,“ popisuje své zkušenosti David Racocha.  

Sami sebe oklamete, přesvědčíte nebo ukecáte, ale když na vás má trenér osobní složku, už to tak snadno nejde :-). Hecuje vás, podporuje, odměňuje. Navíc vám v praxi ukáže reálnou podobu úspěchu – sám sebe. Trenérova figura a sebedisciplína jsou ty největší důkazy, že když se chce, tak to jde. Správný osobní kouč je inspirace a záruka, že vytrváte, když byste vytrvat měli. 

3. Budete vypadat, jak si přejete 

Zatímco se špatnou technikou ublížíte svému tělu, se špatně zvolenými cviky ublížíte svým snům. Každý jsme jiný a každý toužíme po něčem jiném, proto nejde na všechny aplikovat to samé. Chcete-li mít zdravější záda nebo útlejší pas, budete potřebovat jinou sadu cviků, než když chcete získat dva „arnoldy“ na pažích. Kvalitní osobní trenér přizpůsobí váš trénink přesně tomu cíli a té partii, o kterou usilujete. Analyzuje vaše potřeby a návyky a pak je díky svému know-how a zkušenostem přetaví v účinný tréninkový plán, který vám bude dokonale sedět. 

„Jeden z mých klientů předtím, než ke mně přišel, rok makal v posilovně bez úspěchu. Byl přesvědčený, že moc jí a málo cvičí. Nešlo mu to a nebavilo ho to. Po pár hodinách pod mým vedením se všechno změnilo, mimo jiné i proto, že jsem mu doporučil pravý opak – víc jíst a míň trénovat. Za měsíc byl k nepoznání, zhubnul, zesílil a u cvičení měl zase dobrou náladu,“ rekapituluje David.  

Posilovny jsou plné různých mýtů a špatných vzorů. Osobní trenér je tu ovšem jen pro vás, je vaším okem zvenčí, vaším rádcem, učitelem, a dokonce i vrbou. Protože už jen to, že se s někým můžete o svých nedostatcích, plánech nebo obavách bavit, pomáhá. Zvlášť když ten někdo má ty správné odpovědi.  

A jak si vybrat svého osobního trenéra?  

Podle Davida Racochy to nejlepší, co můžete při volbě osobního trenéra udělat, je zvolit si takového, ve kterém se doslova vidíte. „Pokud chci být kulturista a vážit okolo 100 kg, je logické, že si vyberu za trenéra kus chlapa, a ne šedesátikilového klučinu, který cvičí většinu života s vlastní vahou,“ tvrdí David. „Stejně tak, když bude chtít cvičit žena, co je těhotná, může jí víc sedět trenérka, která si tím sama prošla, než taková, která děti nemá a o cvičení v těhotenství pouze nastudovala kvanta materiálů,“ dodává.  

Vlastní zkušenost je v tomto ohledu velmi přínosná, a navíc lehce přenosná. Mnohaleté exaktní znalosti doplněné osobními příběhy, postřehy a empatií jsou jednoduše tím nejúčinnějším trenérským elixírem (na hřišti i v šatně).

Na co si dát při výběru pozor?

Co ještě mít na paměti? Samozřejmostí jsou relevantní certifikáty, které prokážou, že váš trenér prošel náročným školicím procesem a zaručeně ví, co dělá. Není ani tak rozhodující jejich počet jako kvalita. Nápomocné jsou i reference jiných klientů. A ještě něco: ať už vám jde o co nejkvalitnější instrukce, jak cvičit, o pomoc s motivací, o nastavení správných cílů, nebo například o propojení se stravovacím plánem, nezapomeňte na další důležitou věc: osobní sympatie. Budete spolu trávit čas a často vám trenér vstoupí do vaší komfortní zóny, tak volte takového, který vám nepoleze na nervy, sotva vybalíte ručník z tašky.  

Skutečně dobrý osobní trenér ví, že to nejdůležitější není on, ale jste to vy. 

Foto: Pexels.com