Problémy patchworkových rodin: Je možné žít v harmonickém vztahu?

Životní styl
Asi každého z nás se nějak dotýká téma rozvodu, rozchodu, nevlastních rodičů, nových vztahů, partnerů a jejich dětí – ať už přímo, nebo skrz příběhy našich blízkých. Patchworkové rodiny, které vznikají spojením partnerů s dětmi z jejich předcházejících vztahů – to je téma, které je náročné a barevné jako život sám. Je v něm všechno – bolest, stres, vina, ale i odpuštění, smíření a nová naděje. Jak tyto situace zvládnout, jsme rozebrali se Zorou Inkou Grohoľovou.
Poslechnout:
Spotify Apple Google

Zora Inka Grohoľová je koučka s mezinárodní certifikací. Jako registrovaná mediátorka při slovenském Ministerstvu spravedlnosti pomáhá řešit konflikty v rodinách, při výchově, ale i v pracovních a jiných vztazích. Nedávno jí vyšla kniha Moderné macochy, ve které spolu s psycholožkou, terapeutkou, advokátkou a dalšími odborníky vytváří obraz o tom, co znamená být macechou v 21. století.

Patchworkové rodiny

Trend je vzestupný – na Slovensku přibývá rozvodů, a tudíž i rodin, které vzniknou spojením nových partnerů a jejich dětí z předchozích vztahů. Nějakým způsobem se to týká minimálně 50 % slovenských rodin. V ČR sice rozvodů ubývá – za poslední tři roky klesla rozvodovost ze 45 % na 37 % – ale i tak je rozvodů kolem 20 tisíc ročně.

Dokáže vůbec takto poslepovaná rodina harmonicky fungovat? Je to pro lidi nový začátek, nebo jen spojení traumat dvou rodin? Pro fungování patchworkových rodin je klíčová role tzv. moderních macech. Macecha nikdy nemůže nahradit dětem milující biologickou matku. Ta by proto neměla ze strachu, že přijde o svou výhradní pozici u svých dětí, bránit tomu, aby si děti s macechou vytvořily hezký vztah.

Bonusový rodič

Zora Inka Grohoľová zastává názor, že by se na nového, nevlastního rodiče nebo nevlastní dítě mělo pohlížet spíš jako na bonusového, který přináší něco nového a pozitivního. Stejně tak prarodiče ze strany nevlastního rodiče mohou být pro děti přínosem, a není proto na místě jim ze zásady bránit v kontaktu. Pokud sešívané rodiny chtějí harmonicky fungovat, měly by mít všechny strany společný cíl a tím by měla být na prvním místě láska k dětem. Poslechněte si i další tipy, které mohou patchworkovým rodinám pomoci překonat těžké období.

Podcast Lepší život můžete poslouchat v podcastových aplikacích.