Jak zazimovat muškáty (nejen)

Bydlení
Přichází podzim. Stromy září žlutou a červenou a ježci s medvědy se pomalu připravují na zimní spánek. Pokud jste milovníky rostlin a pár krásných kousků máte i na svém balkoně či zahradě, jistě přemýšlíte, jakým způsobem je připravit na zimní spánek. Nechat je ladem a na jaře shánět nové by byla přeci škoda!

Štěstí přeje připraveným

S přípravou květin na zimu začněte zavčasu, protože samotná příprava vyžaduje více než přesunutí květin do domácnosti a umístění na vnitřní parapet oken. Obzvláště pokud máte na balkoně nebo zahradě svých favoritů více.

Přírodní podmínky se na podzim mění náhle. Jeden den je krásné babí léto a ten druhý nás překvapí pořádná plískanice, kdy teplota padá jak shnilá hruška. Proto je důležité sledovat předpověď počasí a připravit se na první mrazíky, které by naše rostlinné království nemuselo přežít.

V případě, že nás mrazíky potrápí pouze na jednu noc a zbytek týdne přenechávají teplejšímu počasí, rostlinky stačí na noc pouze překrýt bílou textilií a nechat je venku.

Základ úspěchu

Alfou a omegou přežití „balkonovek“ nebo také jednoletých květin jsou správné tepelné podmínky. Pro venkovní přenosné květiny, jako jsou muškáty, hortenzie, fuchsie nebo například pelargonie, jsou vhodným místem chladné chodby s dostačujícím osvětlením nebo sklepy s možností odvětrávání. Teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 5 a 8 °C. Květiny byste měli zazimovat od října do dubna, poté vám opět mohou zkrášlovat zahrádku nebo balkonek.

Před přenesením do vhodné místnosti nezapomeňte rostliny, které se hodně rozrostly, trochu seříznout. Radikální řez se provádí až na jaře, kdy se květinám dodává vzdušnost a nechávají se jen nejsilnější stonky.

Muškáty, fuchsie či oleandry

Muškáty, fuchsie a oleandry zdobí kdejaký balkonek nebo zahradu, patří totiž mezi nejoblíbenější a nejčastěji vysazované rostliny.

Přezimování muškátů je poměrně jednoduché. Pnoucí muškáty vyžadují pouze přemístění do světlé a vzdušné místnosti s teplotami nad 3 °C. Vzpřímené pelargonie naopak ocení, když je vyndáte z truhlíků, zabalíte do silného novinového papíru a schováte do tmavého sklepa.

Fuchsie vám dají dokonce možnost výběru. Skladovat je můžete jak při dobrých světelných podmínkách, tak i v tmavých prostorách. Tyto krásné fialové květinky snesou teploty i těsně nad nulou, a pokud je nemůžete uložit do sklepa, ubytujte je v nevytápěných místnostech.

Pro oleandry budete muset najít vhodné místo. Jsou totiž schopné narůst do pořádných rozměrů, ale stejně jako zmiňované muškáty či fuchsie mají rády světlé a chladné místo s teplotou v rozmezí 2–12 °C.

Řízkování a zalévání

Byť mohou v některých z nás slova řízkování a zalévání vyvolat chuť na obalené telecí a žejdlík piva, zůstáváme stále u rostlin, konkrétně u dalšího způsobu, jak je ochránit před přemrznutím. Řízkování se hodí do domácností, které nemají dostatek prostoru nebo vhodné podmínky na uschování balkonovek. Hodí se zejména tehdy, kdy nechceme přijít třeba o exotické rostliny, se kterými jsme se piplali téměř celý rok.

Řízky se vyrábějí tak, že hezké výhonky květin ostříháme a vložíme do vázy s vodou. Květiny dáme na dobře osvětlené místo a vodu pravidelně měníme. Ve chvíli, kdy odstřižené květiny pořádně zakoření, je přesuneme do malého květináčku a staráme se o ně při teplotě do 20 °C.

Květiny potřebují, stejně jako zbytek přírody, během zimy klid. Pokud se rozhodnete své oblíbené kousky zachovat do dalšího roku, nechte je nabrat sílu, aby vám mohly i nadále dělat radost. Důkladnou péči vám na jaře vaše zahrada nebo balkon vrátí!