Možnou formou přerušovaného půstu je poměr hodin 16 : 8, kdy v delším časovém okně jednoduše nic nejíte. Je ale pravda, že toto rozmezí není úplně vhodné pro začátečníky.
Populárním typem bývá poměr 14 : 10, ve kterém je opět půst v delším časovém úseku.
Třetím typem je forma 12 : 12 a zde 50 % patří konzumaci stravy i období půstu.
Věděli jste že…?
Přísnější formou přerušovaného půstu je dieta 5 + 2, kdy 5 dnů konzumujete stravu a 2 dny dodržujete půst. Tyto 2 dny se nikdy nevybírají přímo za sebou. Ideální volbou pro půst může být středa a neděle nebo pondělí a čtvrtek. Půst každý druhý den je opravdu velmi náročný a vhodný pro málokoho.
Přerušovaný půst nese zdravotní benefity – víte jaké?
Častým důvodem k držení přerušovaného půstu je hubnutí. Pokud máte za 24 hodin kratší časové období, kdy konzumujete stravu, většinou přirozeně přijmete menší množství kalorií a tím dosáhnete redukce tělesné hmotnosti. Nejedná se tedy o žádný zázrak, ale jen jeden ze způsobů, jak lze dosáhnout kalorického deficitu potřebného k hubnutí. Ovšem stále záleží na tom, z čeho se vaše strava skládá a jak velké jsou porce.
Přerušovaný půst může přinášet i další benefity, stále je však předmětem studií, zda jsou to opravdu výhody plynoucí z přerušovaného půstu, nebo z omezení kalorií, kterého se dá dosáhnout i jinými způsoby. Při postním období se zpomalí nebo zastaví určité metabolické pochody a buňky v těle dostanou prostor pro regeneraci, což vede ke zpomalení stárnutí. V těle probíhá tzv. autofagie, což je proces uklizení starých a poškozených buněk. Autofagie je pro zdraví důležitá a je prevencí rozvoje mnoha onemocnění. Mezi další zdravotní benefity půstu patří navýšení kapacity antioxidačního systému v těle, který bojuje s volnými kyslíkovými radikály, což je prevencí vzniku nádorových buněk.
Jaké výsledky očekávat od přerušovaného půstu?
Při správném dodržování půstu můžete dosáhnout redukce hmotnosti, nižšího procenta tukové tkáně, lepší inzulínové senzitivity, kvalitního spánku, dobré nálady, energie během celého dne a zlepšení zdravotního stavu. Pokud vám dodržování půstu vyhovuje, během pravidelných postních období můžete docílit vyšší hladiny serotoninu a dopaminu, tedy hormonů, které zajistí spokojenost a dobrou náladu.
Zásady a jídelníček při přerušovaném půstu
Klíč k úspěchu u přerušovaného půstu je velmi prostý. Zásadní je dodržovat časová rozmezí. V období vyhrazeném pro konzumaci si jídlo rozdělte do určitého počtu porcí a mezi nimi nic nejezte. Přerušovaný půst byste měli podtrhnout pravidelným pohybem, procházkami, spánkovým režimem a omezením stresu. Pokud vám tento způsob stravování vyhovuje a cítíte se komfortně, můžete dodržovat přerušovaný půst i roky v kuse. Pokud ne, do ničeho se nenuťte.
Obsah každého jídla by měl splňovat zásady zdravého stravování. Na talíři byste měli mít dostatek bílkovin (rostlinných i živočišných), zdraví prospěšných tuků a vhodné polysacharidy. Nezapomínejte na ovoce, zeleninu a pravidelný pitný režim. Omezujte sladkosti i alkoholické nápoje. Když to tak shrneme, jídelníček založte na kvalitních základních potravinách a vyhněte se co nejvíce těm průmyslově zpracovaným.
Rizika přerušovaného půstu
Pokud jste dlouho zvyklí na určitý způsob stravování diametrálně odlišný od přerušovaného půstu, pro tělo je změna jídelníčku překvapením, které nese i rizika. Asi nejvýznamnějšími negativními faktory mohou být:
- únava,
- slabost,
- podrážděnost.
Nevýhodou půstu může také být, že je poměrně náročné v kratším časovém okně ujíst potřebnou energii a dodat tělu důležité živiny.
Věděli jste že…?
Člověk denně sní okolo 2 kg jídla, jen doporučené množství ovoce a zeleniny na den je 600 g, což je poměrně náročné zvládnout například v pouhých dvou jídlech za den.
Přerušovaný půst zároveň není vhodný pro těhotné a kojící ženy, pro podvyživené lidi, pro lidi s poruchou příjmu potravy nebo pro tělo ve fázi náročné léčby.
Praktické rady, jak s přerušovaným půstem začít
Přerušovaný půst vám může i nemusí vyhovovat a oboje je v pořádku.
- V období půstu nekonzumujte nic, povolen je pouze pitný režim v podobě nekalorických nápojů.
- Zpočátku si pro přehled zkuste psát časy konzumace a složení talíře, než se zaběhnete v režimu.
- Jestli chcete půst vyzkoušet, začněte s mírnější formou a poté časové rozmezí postupně prodlužujte, abyste dali tělu prostor pro adaptaci.
Pokud vám tento způsob stravování nebude vyhovovat nebo se při něm nebudete cítit dobře, nic se neděje a do ničeho se netlačte. Zmíněné zdravotní benefity získáte i omezením kalorií v průběhu dne nebo jinými vhodnými způsoby stravování.
Foto: Pexels.com