Život je plný vyjednávání
Prvním krokem k úspěchu je uvědomit si, co stojí za našimi obavami. Neradi telefonujete, protože se bojíte, že vaše argumentace nebo návrhy budou vypadat hloupě? Nebo se bojíte videokonference, protože máte pocit, že kamera vám přidává pár kilo navíc?
Ve chvíli, kdy zjistíte původ svého strachu, můžete s ním začít pracovat. Když se obáváte diskusí, připravte si pádné důvody pro své návrhy a vysvětlení. Vžijte se též do role vaší protistrany a položte si následující otázky.
- Na co se klient či kolega může zeptat?
- Na co byste se zeptali vy sami?
- Jaká by pro vás byla nejhorší otázka a jak byste na ni odpověděli?
Bývalý vyjednavač FBI Chris Voss tvrdí, že každý den vyjednáváme v průměru o 3 až 7 věcech. Když jste chodili do kanceláře, s kolegy jste diskutovali o tom, kam se půjde na společný oběd. Se svým nadřízeným jste řešili směny či rozložení práce. V kavárně se vás barista snažil přemluvit, abyste si dali ke kávě úžasný nový koláč. Byť se setkání s klientem přesunula z oblasti mezi čtyřma očima do světa mezi dvěma videokamerami, jejich obsah se nezměnil.
Disciplínou proti strachu
Příprava na videokonference není pouze o otázkách a odpovědích, velkou roli hraje i prostředí vašeho domova a vaše vystupování. Když budete dodržovat pár základních pravidel, budete se cítit lépe a strach už nebude takový problém.
- Šaty dělají člověka i online
Na práci si vymezte prostor, který budete v pracovní době obývat. Měla by to být místnost nebo zákoutí, kde budete mít klid na práci. Na online meetingy s kolegy či klienty se převlékněte z tepláků do reprezentativnějšího oblečení – postačí pohodlná košile nebo halenka.
Dámy mohou jednou za čas využít příležitosti a vytáhnout řasenku, pudr a šminky, na které se jim pár týdnů pouze prášilo. Když dobře vypadáte, zvýší vám to sebevědomí.
Nezapomeňte ani na kalhoty či sukni. Pracovní styl „nahoře práce, dole pohodička“ občas může vést k nepříjemným faux pas, když vás blízké okolí donutí náhle vstát a odhalit barvu vašeho spodního prádla.
- Narovnejte se
V práci jste měli externí monitor ve výšce očí, který teď doma postrádáte? V tom případě jste předním kandidátem na vývoj quasimodovského hrbu. Držet narovnaná záda je výzva pro většinu kancelářské populace a ovlivňuje, jak působíte na ostatní.
Nemusíte mít záda neustále vyrovnaná do tvaru písmene T jako ruský baletní mistr, přesto si po každém pracovním úkolu připomeňte, že byste se měli narovnat. Bude se vám lépe dýchat, získáte větší klid a další kousek sebevědomí navíc.
- Lidé koukají na vaše pozadí
Byt je malý a za vámi se zrovna suší prádlo či jste nestihli uklidit a všude to vypadá jako po výbuchu. Většina aplikací zprostředkovávajících videohovory vám umožňuje nastavit si pozadí. Přejete si být v prostředí kanceláře, na pláži, nebo ve vesmíru? Pro ty konzervativnější z vás postačí zvolit rozmazané pozadí.
- Patálie s technologiemi
Před samotnou videokonferencí se připravte na případné technické potíže. Funguje vám kamera a mikrofon? Ověřte si, že máte dostatečně silné internetové připojení a přístup do platformy, na které se videohovor uskuteční.
Během samotného videohovoru pro vás máme jen jedno jednoduché, ale o to důležitější pravidlo – vypínejte si mikrofon, když nemluvíte. Věřte, že nikdo nechce slyšet klapání kláves vašeho zapisování, vzdychání, kašlání nebo diskusi dalších členů vaší domácnosti. Ke ztlumení stačí jedno kliknutí či klávesová zkratka.
Jak vidíte, z videokonferencí nemusíte mít zbytečně nahnáno. Trocha disciplíny a základní příprava dokážou dělat divy s vaším sebevědomím i strachem, a tím pádem i s výsledkem vašich videohovorů. Tak ať se daří!