Lékaři po celém vyspělém světě se shodují, že většina lidí nepije dost vody. Podle studií například 75 % Američanů chodí po světě chronicky dehydratovaných. Podle doporučení The Institute of Medicine of the National Academy of Sciences by dospělé ženy měly denně přijmout přibližně 2,7 litru vody z nápojů a potravin, muži pak asi 3,6 litru denně. Děti ve věku 1-3 let by měly denně přijmout přibližně 1,3 litru, děti ve věku 4-8 let pak 1,7 litru. Obzvlášť v letních měsících bychom pak nebezpečí dehydratace měli brát opravdu vážně. Čím výše teploty vystoupají, tím více dehydratovaných pacientů plní lékařské ambulance.
V létě více, v zimě taky
V létě je dehydratace spojena s vysokými teplotami a venkovními aktivitami, kvůli kterým ztrácíme sůl a vodu rychleji, než ji zvládneme doplňovat. V zimě se hospitalizace pro dehydrataci týkají hlavně střevních potíží a ztráty tekutin skrz zvracení nebo průjmy. „Pacientům je zkrátka tak špatně, že neudrží žádné tekutiny, nebo jsou příliš slabí na to, aby pili,“ říká Renee Garrick z Westchester Medical Center.
Nedostatečný příjem tekutin může vést k celé řadě potíží od problémů s ledvinami a močovými cestami až k srdečním onemocněním a mrtvicím.
Hory, hormony a whisky
Garrick dodává, že se na dehydrataci může podílet i nadmořská výška. „Na vrcholu hory je jiný tlak vzduchu a také nižší vlhkost než na úrovni moře. Proto tam pouhým dýcháním ztrácíte spoustu vlhkosti z plic a můžete trpět dehydratací,“ vysvětluje. Ale nadmořskou výškou výčet rizikových faktorů zdaleka nekončí. Způsobuje ji i disfunkce ledvin nebo podvěsku mozkového, hormonální poruchy nebo vyčerpání nadledvinek. Většina lidí ví, že přehnaná konzumace alkoholu může vést k dehydrataci, stejný efekt ale způsobuje také velké množství kofeinu. „Měla jsem pacienta, které pracoval na stavbě v šíleném horku a vlhkosti a pil u toho celý den jen Colu. Hodně se potkávám také s návštěvníky zábavních parků. Jsou celý den venku a málo pijí. A pak si dají whisky se sodou,“ říká zdravotní sestra Tiffany Clemmy.
Další věc, na kterou je třeba dávat si pozor, jsou léky. Některé medikamenty, třeba ty na krevní tlak a na ledviny, mohou způsobit dehydrataci raz dva.
„Jako obecné pravidlo si pamatujte, že pokud má lék jako potenciální vedlejší účinek „průjem nebo zvracení“, dehydratuje,“ radí Clemmy.
Jak ji poznáte?
Klasické příznaky dehydratace všichni známe: extrémní žízeň, sucho v ústech a suché rty. Existuje ale daleko víc způsobů, kterými se vám tělo pokouší sdělit, co se děje. Jedním z nich je třeba závrať. Mezi další patří bolest hlavy, zrychlený tep či omdlévání. „Méně známé příznaky zahrnují tmavou moč či její malé množství, křeče ve svalech, ztrátu vědomí a nízký krevní tlak,“ vypočítává doktor Kevin Miller z University College of Health Professions. A Garrick dodává, že pokud málo pijete, vaše tělo přestane vylučovat pot, klesne vám krevní tlak a můžete se cítit podrážděně a nesoustředěně.
A jak ji zaženete?
Naštěstí – když už to přeženete s alkoholem a zapomenete ho prokládat vodou nebo se vydáte na fesťák a nevezmete v potaz polední slunce – to pravděpodobně přežijete. „Nedostatečný příjem tekutin, tedy pokud není extrémní, je stav, ze kterého se dá poměrně snadno dostat,“ říká Clemmy. Jednoduše tím, že tekutiny doplníte. V případě dospělých je vhodné sáhnout po elektrolytických nápojích, které obsahují minerály a soli. Pokud nic takového nemáte k dispozici, je dobré sehnat si alespoň nějaké slané „zobání“ (například oříšky) a doplnit hladinu soli a minerálů tímto způsobem. Nejlepší ochranou před dehydratací však zůstává její prevence. Poučení, jak poznat, že si tělo říká o vodu, by vás mělo inspirovat k tomu, abyste věnovali více pozornosti pitnému režimu a speciálně v létě s sebou všude nosili vodu. Vyhnete se tak třeba i dost nepříjemným úrazům, které způsobují pády do mdlob.
Bude vás také zajímat: Jídlem ke zdraví? Naslouchejte svému tělu, sociální sítě berte s rezervou
Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.