„Nebuď blbá, běž na prohlídku.“ Těmito tvrdými slovy začala kampaň Lucie Bittalové Měsíc raka. Ta se bohužel svého happy endu nedočkala a nádorovému onemocnění podlehla. Její odkaz žije dál a na webové stránce mesicraka.cz nabádá ženy k vyšetření děložního čípku. Ještě během jejího života vzbudila kampaň velký mediální ohlas. Stránky se staly platformou, kde mohou nemocné sdílet své příběhy a přinášet osvětu dalším. Cílem je přesvědčit mladé lidi k tomu, aby nezanedbávali prevenci a starali se o své zdraví.
Proč já, proč teď?
Podporou prevence se zabývá i projekt Loono. Ten založila studentka medicíny Kateřina Vacková, které diagnostikovali zhoubný nádor vaječníku. „Bylo mi 22 let, studovala jsem už čtvrtým rokem medicínu a byla jsem naprosto zdravá. Pak mi ale našli zhoubný nádor. Následovala operace. Moje první. Seděla jsem na posteli a ptala se sama sebe proč, proč já, proč tak mladá, proč teď. Za těch osm hodin jsem si rozmyslela, co od života opravdu chci a co pro to hodlám udělat. A tak vzniklo Loono. Vzniklo, aby pomohlo mladým lidem uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď,“ říká Kateřina. V kampani s provokativním hashtagem #prsakoule s humorem nabádá mladé lidi k tomu, aby se více zajímali o svá těla a sami sebe doma prohmatem vyšetřovali.
Samovyšetřením totiž můžeme v mnoha případech odhalit rakovinu ještě v prvním stadiu, kdy je největší šance na její vyléčení.
Ošahejte se!
To potvrzuje i MUDr. Karel Rauš: „Preventivní vyšetření prsů pohmatem nespadá v současné době do obsahu preventivních prohlídek u žádného lékaře. Samovyšetřování alespoň jednou měsíčně je přitom první možnou cestou ke zjištění závažného onemocnění prsu. Platí to zejména u mladších žen, které věkem nespadají do kategorie zákonného mamografického screeningu.“ Kateřina a její spolupracovníci tak s pomocí crowdfundingového hithitu vybrali přes 150 tisíc na nákup anatomických modelů varlat či prsou pro mladé mediky a medičky. S těmito pomůckami pak mohou mladé lidi naučit, jak odhalit změny signalizující počínající rakovinové onemocnění.
Neřešit se nevyplácí
Nepodcenit prevenci radí i známý olympionik badmintonista Petr Koukal. Ten ve svých 25 letech onemocněl rakovinou varlat. Ta je jedním z nejčastějších nádorů u mladých mužů ve věku od 18 do 35 let. Pokud ji doktoři neodhalí včas, rychle se šíří a metastázuje do dalších částí těla. Přes častý výskyt se o riziku často nemluví: „Velkou roli v tom hraje naše chlapství, naše ego.
Cokoliv, co se týká nějaké újmy téhle mužské části těla, je tabu.
Zároveň je to ale součást většího balíčku, a tím je mužské zdraví, které taky často zanedbáváme. Chlapi se odhodlají svěřit s problémem, až když je pozdě. Do té doby to prostě neřeší: nepřikládají tomu váhu nebo to v sobě potlačují. Nejvíc mužských pacientů přijde k onkologovi až ve 3. nebo 4. stadiu rakoviny, kdy už se bojuje o kvalitu života a přežití,“ uvedl Koukal v rozhovoru pro Ona Dnes. Badmintonista se to ale rozhodl změnit a o své nemoci dnes otevřeně hovoří. Stal se dokonce tváří osvětové kampaně, a svými zkušenostmi tak inspiruje ostatní k větší péči o vlastní zdraví.
Prevence je totiž klíčová při jakékoli léčbě. U rakoviny navíc často platí i to, že čím dříve je odhalena, tím snadněji ji porazíme. Proto bychom neměli podceňovat pravidelná vyšetření u lékaře, která nám mohou zachránit život.
Přečtěte si také: Miliony myší umírají, abychom žili. Proč se léky a nemoci testují zrovna na nich?