Pomazlíš? Zaplatíš! Aneb ti naši roztomilí čtyřnožci!

Bydlení
„Někde musí být ráj lidí, zvířat a snů…“ zpívá Marta Kubišová v nestárnoucí písničce. Jestli se to někde takovému ráji aspoň maličko podobá, je to v té naší kotlince. Češi jsou ultimátními milovníky a chovateli domácích mazlíčků. Když jde o psy a kočky, neznáme bratra ani sestru!

Na mazlíčky tady prostě nedáme dopustit a milujeme je i u nás v redakci Patálie. Mazlíčci bohužel nejsou jen sto procent radosti, ale taky nějaká ta starost. A někdy dost nečekaná. Pojďme si názorně ukázat, proč se vyplatí mít pojištěnou domácnost i svého čtyřnohého miláčka.

To vše z pera redaktorky nejpovolanější, která žije v jedné domácnosti se psem a třemi kočkami. Jízda? Královská!

Stěhování s kočkou

Kočky jsou náladovější, než si vůbec umíte představit. A špatně snášejí změny. Prostě jim trošku trvá, než se adaptují na novou situaci. Když se přestěhujete do „krásnýho, novýho a dokonale vyvoněnýho“ bytu, jsou dvě možnosti: buď několik dní, týdnů, a možná i měsíců svoji kočku neuvidíte, protože zaleze pod skříň, postel nebo kamkoli, kde bude trucovat, a vycházet bude jen v noci za miskou žrádla a ostentativním vyčuráním, při kterém rozhrabe píseček tak, že utvoří kolem bedýnky (s)poušť Gobi. Anebo se třeba rovnou můžete rozloučit s některým kusem nábytku nebo oblečení. Její rozmrzelost se v tomhle případě zaměří na vaše oblíbené boty nebo čalouněné křesílko a veškerou svou uraženost madam kočka soustředí do močových cest, které nebude váhat použít. Buďto se smíříte s tím, že čalouněný křesílko půjde na sběrný dvůr, nebo s tím, že budete nějakou dobu žít s nábytkem zabaleným vkusně v igelitu (návštěvy můžete přesvědčit, že jde o uměleckou instalaci).

Podobně může čtyřnohý miláček reagovat taky na přítomnost nového člena domácnosti. Takže pokud váš nový kluk nebo holka nerad(a) chodí bos(a), ať si radši boty hodí do igelitky.

A tu zakope na zahradě.

I v tomhle případě ale hrozí, že si je chytrá kočičí liška mazaná najde. Život je risk!

Co si neoznačkuješ, to nemáš (počůraný)

Značkování se nemusí omezovat jen na změnu ve vašem životě, potažmo v životě vaší kočky. Občas stačí, aby kočka neměla náladu nebo byla poťouchlá (ostatně děláme to i my lidé, jen obvykle nikomu nečuráme na boty). A vy pak jdete do práce a říkáte si, proč na vás všichni tak divně koukají a odsedávají si v tramvaji. Možná jste si toho nevšimli, ale už to tak bude: nejspíš vám kočka označkovala oblíbenou mikinu nebo kalhoty. A protože sami už nevíte, kde vám v tom všem hlava stojí, natož, aby vám ještě zbyly nějaké čichové buňky, dojde vám to až díky soudícím pohledům kolemjdoucích.

 Kočka a pes? Kočkopes!

Už jste někdy do kočičí domácnosti přivedli psa? A tím myslím na furt, ne na jeden večer v rámci návštěvy. Přežili to oba? Respektive všichni zúčastnění včetně vás? Jestli je odpověď ano, gratuluju a postupujete do druhého kola života úspěšných chovatelů. Pakliže ve vašem životě všechno selže, máte našlápnuto ke kariéře krotitele šelem v cirkusu.

Pokud vás podobná událost čeká, připravte se na všechno. Doslova. Poškrábané židle, poškrábané čumáky, pokousané ruce, počůraný nábytek, chomáče chlupů všude. A to všechno na měsíc až půl roku. Ale nebojte. Kdo zažil, tak přežil (a mazlíčci taktéž), takže vy to dáte taky.

Chcete tip? Uklidňující bylinkový čaj na nervy pro vás, pojištění vaší domácnosti, mazlíčků, osvěžovač vzduchu, hodně silně vonící aviváž (a kapku tea tree), našetřit na nový gauč, dezinfekci po ruce a v neposlední řadě pevné nervy a difuzér s feromony do zásuvky.

Nejlepší škrabadlo je gauč, nejlepší hračka krabice

Jak už se píše výše – nový nábytek, to bývá potíž. Mazlíčci ho milujou, doslova a fyzicky.

Ať kočka, nebo pes, řekněte sbohem gauči. Až necháte pár hodin doma štěně (nebo kotě), i kdyby kolem mělo milion těch nejluxusnějších hraček ze zverimexu, vždycky to odnese gauč. Nebo křeslo. Nebo záclony i s garnýží. Někdy je lepší se prostě moc nesnažit a přijmout věci tak, jak jsou. A nekupovat třetí škrabadlo, vaše kočka si stejně bude nejradši hrát s papírovou krabicí!

Chobotničky z druhého patra (a výš)

Kočky mají prý devět životů a nejspíš nám to občas potřebují názorně ukázat. Skákání z oken a balkonů je takový kočičí parkur, který mají v krvi. Jenže se může stát, že vy pak budete volat hasiče, protože najdete Lízinku uvězněnou v pátém patře na zamčeném balkoně, ke kterému nikdo nemá klíče, a vy nemáte nervy na to, snažit se ji pomocí granulek, svázaných tkaniček a Ikea tašky vytáhnout zpátky nahoru. I když jsou kočky pravděpodobně potomci ďábla, což nám dokazují svojí skoro-nesmrtelností, nějaký ty zlomený pacičky se taky můžou podařit.

Nehas, co tě nepálí, has, co hoří!

Máte doma plynový sporák? A dlouhosrstou kočku? Která navíc miluje promenády po kuchyňské lince?

Bacha na to! Stačí menší šok, třeba psí zaštěkání, a vaše zlatíčko snažící se ladným skokem jako bájný Šemík přeskočit z linky na stůl přes zapálený sporák… je v plamenech! Nebojte, i tohle dobře dopadne, stačí vzít utěrku a hořící koudel (aka ocas) uhasit. Koukáte, co? I tohle se může stát, a to jste si nejspíš mysleli, že jste už viděli v životě vážně všechno. Jistě, nejspíš to nebude obvyklá příčina domácích požárů, ale jak vidíte, život umí být občas velice nepředvídatelný!

Hunger games ve špajzu, ranní nevolnost všude

Pak jsou tu takové drobné slasti a strasti.

Zapomenete zavřít špajzku?
Najdete místo ní chlívek.

Vstáváte do práce se zalepenýma očima a uklouznete po něčem vlhkém?
Aha, někdo vyzvrátil chlupovou kouli (a vy jste to ze spaní nejspíš nebyli).

Nechali jste na stole skleničku?
Co takhle ji jen tak shodit, řekla si při pohledu na ni nejspíš vaše číča, a se zábleskem v úzkých štěrbinkách očí to rozhodným mávnutím provedla. Střepy prý znamenají štěstí! Tak v tom případě je každý majitel kočky to největší štístko pod sluncem!

Romantika na vodítku

Venčení, to je romantika. Představovali jste si, jak budete každý večer courat po parku se svým krasavcem, mrkat spiklenecky na kolemjdoucí pejskaře, odměňovat vašeho roztomilouše piškotkem, když dá na povel pac?

Tak na to zapomeňte. Venčení se může proměnit v pořádnou kovbojku. Už se vám stalo, že se vám splašil Alík, a než jste stačili cuknout vodítkem, vodítko cuklo s vámi a Alíček nejenže pomočil sousedův záhon s pečlivě pěstěnými květinami, ale ještě se v nich vyválel a během pár minut je okousal? Že ne? Tak to máte vážně štěstí!

Na volno? Jak kde

A máme tu další nástrahu venčení, tentokrát toho městského. Pokud jste venčící nováčci, může se vám snadno stát, že přehlédnete ceduli s povoleným venčením „na volno“ – tedy místem, kde můžete Azora pustit bez vodítka. Taky se snadno může stát, že Azorka pustíte na volno mimo povolenou zónu.

Obvykle se nic stát nemusí. Ovšem může se taky stát, že si vašeho rozkošného miláčka, který se zrovna rochní v trávě, všimnou strážníci – a na světě je pokuta. A to není moc romantický, že? Tedy pokud zrovna nežijete v romantický komedii a ten strážník není ve skutečnosti Hugh Grant.

 

To nejdůležitější na závěr – kočky, psi a další mazlíčci, to nejsou jen živelní pohromy, jak by se mohlo zdát. Je to moře lásky v trojobalu chlupů a vousků, paciček a jazýčků.

Jen nesmíte zapomenout na základní pravidlo: vaše kočka a pes nebydlí u vás, ale vy u nich!