Pět netradičních sportů, které musíte po rozvolnění vyzkoušet

Pohyb
Venku opět začíná jaro, člověk by si rád šel ven s kamarády zasportovat a pak někam na drink. Jenže ačkoliv jsou vakcíny již na světě, bude ještě nějakou dobu trvat, než je dostanou všichni. Proto nastává ideální čas nastudovat pravidla některého z netradičních sportů, který si zahrajeme, až to bude možné a bezpečné. Jak jinak oslavit opětovné shledání než něčím trochu bláznivým?

Famfrpál 

A začněme rovnou trumfovým esem. Hra na létajících košťatech zmagického světa Harryho Pottera si našla cestu do toho našeho a získala tu takovou popularitu, že dokonce dala vzniknout České asociaci famfrpálu a lize o sedmi týmech. Vybrat si můžete mezi brněnskými Banshees, budějovickými Bigfoots nebo třeba Žateckými Zlatonkami. 

Mistrovství České republiky ve famfrpálu, foto: Tomáš Krabač 

Famfrpál je sportem, který si může užít v podstatě každý. „Týmy jsou v tomto sportu smíšené a celkově je famfrpál velmi inkluzivní a přátelský sport, který nehledí na věk nebo pohlaví. Je to sport, kde opravdu musíte používat hlavu. Tím, že máme čtyři různé pozice a tři různé druhy míčů, hráči musí vždy přemýšlet o svém postavení a o tom, jak jejich akce ovlivní hru celého týmu,“ říká Nikki Severin, prezidentka České asociace famfrpálu a kapitánka famfrpálového týmu Prague Pegasus. 

Nic vám ale nebrání uspořádat malé klání mezi kamarády. Famfrpál si může každý upravit podle svých představ a může si s přáteli třeba jen zaházet míčem na obruče, dodává Nikki. 

Nikki Severin, foto: Marie Němečková 

Nošení manželek 

Známé lidové rčení praví, že muž by měl ženu na rukou nosit. Ve Finsku i na zádech, na hlavě i kolem pasu – důležité je se svou drahou polovičkou zdolat trať plnou nástrah v co nejkratším čase. Kromě času se hodnotí bezchybné zdolání překážek i šetrnost manipulace se ženou, která by se neměla dotýkat země. Cena pro vítěze je lákavá: množství piva odpovídající váze přenášené manželky. 

Pokud jste jako malí excelovali v překonávání opičích drah, přeneste tuto severskou tradici do Česka a vyzvěte přátele. Se svou drahou polovičkou můžete zatím na zahradě trénovat.  

Vikinské hry pro celou rodinu 

Na severu Evropy ještě chvíli zůstaneme. Kdybyste se chtěli poohlédnout po něčem klidnějším pro pohodové rodinné odpoledne, zkuste hry z dob statečných Vikingů. 

  • Kubb, nebo též vikinské šachy, jsou hrou pro dva týmy, kterou můžete hrát prakticky kdekoliv, kde najdete kousek rovného povrchu. Každý z týmů má na své straně pět hranolů a doprostřed se umístí král. Hráči se poté snaží pomocí kolíků shodit všechny soupeřovy hranoly a následně i krále uprostřed. Pokud krále shodí dříve, jejich tým prohrává. Spíše než šachy bychom to nazvali vikinským vrhacím kulečníkem. 
  • Na šikovnost a strategické myšlení se zaměřuje i hra Mölkky, která nejblíže ke kuželkám. V ní vrháte dřevěným kůlem na 12 zkosených kolíků s čísly. Oproti kuželkám se poražené kolíky staví přesně v místě shození, takže se po pár kolech hřiště rozšíří do všech stran a každá hra je tak jedinečná. Obzvláště pokud proti vám hraje člověk, který se snaží taktikou dělové koule očíslované kolíky co nejvíce rozprostřít po okolí. 

Třístranný fotbal, čtyřstranný volejbal a další mely 

Ve dvou se to lépe táhne, ale ve třech je větší legrace. Stačí si ohraničit šestiúhelníkové hřiště, do tří rohů posadit branky a pak hurá za míčem! Oproti klasickému dvoustrannému fotbalu hrajete pouze ve dvou tříčlenných týmech a namísto nejvyššího počtu gólů vyhrává tým, který jich dostane nejméně.  

Pro větší chaos a zábavu můžete hrát se dvěma balony zároveň. A neomezujte se pouze na fotbal! Zahrajte si třístranný florbal, rugby, jiu-jitsu, čtyřstranný volejbal nebo vícestranné šachy. Poslední zmiňované jsou mnohem bezpečnější variantou než šachbox. 

Golf trochu jinak 

Pro ty z vás, kteří si cení svého osobního prostoru, jsou tu i alternativní verze známého golfu. Vyměňte tedy hole za létající talíře či omíčkované provázky.  

  • Diskgolf 

Zaznamenali jste po okolí divné koše s řetězy? Tak to jste pravděpodobně narazili na diskgolfové hřiště. Namísto hole a míčku máte létající talíř a z jamek se staly ořetězené koše. Pravidla jsou stejně jednoduchá jako v golfu – postavíte se na odpaliště a pomocí co nejméně hodů se snažíte talíř dopravit do cíle. V České republice jich už najdete více než sto! 

  • Laddergolf 

Když se vám nechce tolik chodit, zahrajte si laddergolf, který je ideální hrou pro zpestření zahradních grilovaček. Stačí vám k tomu provázky, které mají na obou stranách míčky, amalý žebřík. Na čím vyšší příčce se váš projektil zachytí, tím více bodů získáváte. Jednoduché a zábavné. 

Postavme se životnímu stereotypu 

Jak vidíte, na světě je spousta neotřelých sportů, k jejichž hraní nepotřebujete drahé vybavení. Fotbal, basketbal nebo tenis hraje kdekdo, ale když začnete vyprávět o tom, jak jste vyhráli závod v přenášení manželek či utkání ve famfrpálu, rozhodně si získáte pozornost 

Právě takovéto silné zážitky a trocha nespoutanosti nám pomáhají rozseknout životní stereotyp a zbavit se pocitu, že nám život protéká mezi prsty. Pojďme tedy s našimi blízkými společně zažít něco, na co budeme s láskou vzpomínat i za deset let.