Ohrožujete posilováním v těhotenství svoje dítě?

Budoucnost, Životní styl
Jsem nastávající máma a vzhledem k tomu, že si často vyhledávám různé stránky s potřebami pro mimino, postupem času mi i sociální sítě začaly filtrovat spousty fotek budoucích matek. Na tom by samo o sobě samozřejmě nebylo nic špatného, kdyby ovšem velká část z nich nebyla vyrýsovaná tak, že by jim kdejaký kulturista mohl závidět, a svůj neuvěřitelný sixpack denně netrápily různými posilovacími metodami. Je to zdravé? Nemohou přehnaným cvičením ohrozit svoje miminko? Vrtalo mi hlavou, jaká jsou pro a proti.

shutterstock_408932245

Proti samotnému pohybu a zdravotnímu cvičení nelze samozřejmě nic namítat, pokud je na ně ovšem budoucí maminka zvyklá. Jestli jste otěhotněla a teprve teď se rozhodla, že začnete cvičit, hoďte raději nohy zase klidně nahoru a do ničeho se příliš nehrňte. V těhotenství platí, že bychom ke svému tělu měly přistupovat stejně jako před těhotenstvím. S čímž lze samozřejmě nesouhlasit, pokud vám váš gynekolog naordinuje klid na lůžku v případě rizikového těhotenství nebo pokud vaší dosavadní největší zálibou byla právě kulturistika. V tu chvíli je určitě lepší v posilování polevit, nebo se alespoň šetřit. Nikdy totiž nevíte, jak bude na těhotenství reagovat právě vaše tělo a co s vámi a vaším miminkem může cvičení udělat. Pro vaši představu jsem vyhledala pár známých případů z praxe. 

Crossfit nadšenkyně Lea-Ann
Pětatřicetiletá dvojnásobná matka Lea-Ann Ellison vystavila na Facebooku svou fotku, jak dva týdny před porodem svého třetího potomka vzpírá činku obřích rozměrů. Nutno dodat, že Lein trénink je založen na tzv. crossfit režimu, který je popisován jako silový a kondiční program určený pro policejní akademie, taktické operační týmy, vojenské speciální jednotky, šampiony bojových umění a stovky dalších elitních a profesionálních sportovců po celém světě. Zjevně tedy žádná sranda!

Na její hlavu se okamžitě snesla drsná kritika a komentáře ve stylu „Skvělý způsob, jak přijít o své dítě“ nebraly konce. Lékaři totiž v těhotenství nedoporučují zvedat nic těžšího než 5 kg. Riziko? Nikdy nevíte, kdy si tím můžete porušit placentu a vyvolat tak předčasný porod nebo potrat. Našli se ale také zastánci tohoto přístupu, kteří se shodovali v názoru, že pokud je na to tělo nastávající matky zvyklé, není problém ve stejném tréninku pokračovat v průběhu celého těhotenství.

Konečné stanovisko nejasné
A teď se v tom vyznejte! Pohyb v těhotenství vám určitě pomůže dostat se po porodu rychleji zpět do formy, o tom netřeba vést dlouhé diskuse. Pokud teda neholdujete v těhotenství „zakázaným“ sportům, jako je třeba lyžování, jízda na koni nebo potápění, to by pak mohl být problém. Není ale zároveň s postupujícím těhotenstvím vhodné také zpomalit a užít si ty sladké chvilky krásného nicnedělání?

Novorozenec zaklíněný mezi svaly
Dalším varovným příkladem budiž sedmadvacetiletá bývalá miss universe, která měla velký problém porodit. Důvod? Zkrátka byla moc fit! Australanka Chontel Duncan, která pracuje jako osobní trenérka, si při porodu prošla obrovskými komplikacemi. Důvodem byly její neuvěřitelně vyposilované břišáky. https://www.instagram.com/chontelduncan/
Lékaři ji už v průběhu těhotenství varovali, že bude muset rodit císařským řezem. To by ani nebyl problém, průšvih ale nastal ve chvíli, kdy se Chontelina synka snažili z jejího břicha vyndat. Dítě bylo mezi jejími svaly doslova zaklíněné, a lékaři proto museli vést mnohem delší řez jejím břichem, aby jej vůbec zvládli dostat ven. Následkem způsobeného tlaku v břiše začala Chontel v průběhu operace zvracet – no zřejmě žádná hitparáda. Naštěstí vše dobře dopadlo a syn Jeremiah byl během 20 minut venku a on i Chontel jsou v pořádku. Každopádně nezdá se vám to trochu drsné? 

Zeptala jsem se na názor na posilování v těhotenství několika odborníků:

Gynekolog Luboš Vlček
„Standardně ženám v těhotenství posilování nedoporučujeme. Ovšem řeší se to většinou individuálně. Pokud po celou dobu pacientka dělala kulturistiku, je její kostra na takové cvičení zvyklá. Ale v případě jakýchkoli rizik předčasného porodu by toto cvičení nemělo být doporučováno a pacientka přechází v klidový režim. Známky předčasného porodu jsou například zkracující se hrdlo děložní v průběhu gravidity při ultrazvukovém vyšetření. V termínu porodu dále takové cvičení může vyvolat prasknutí plodových obalů, a začít tím porod.“

Porodní asistentka Markéta Gasparová
„Můj názor je ten, že pokud se někdo celý život, nebo nějak intenzivně delší dobu věnuje určitému sportu, který normálně v těhotenství běžný není, neznamená to ještě, že s tím musí nutně skončit. Důležitá je ale určitá regulace. Přizpůsobit cvičení tomu, že uvnitř vás vzniká nový život. Snad bych to mohla přirovnat k tomu, jako když někdo celý život jezdí na koni. Jeho tělo je na tento pohyb zvyklé, svaly jsou jinak postavené a to, že žena – jezdkyně otěhotní nutně neznamená konec ježdění. Nebezpečné to bude pro ty, které na koni nikdy nejezdily. Těm bych to nedoporučovala. Stejně tak bych postupovala u ženy, která dělá kulturistiku, bodyfitness a podobně. Nemusí přestat cvičit úplně, ale jisté partie těla by měla úplně vynechat a určitě nejít do zátěže naplno. Je to o fyziologii těla. Když budete mít břišní a pánevní svaly jako ze železa a budete je jenom posilovat, je jasné, že pro ně bude při porodu problém, se uvolnit. Je skvělé, když v rámci těhotenství chodíte na procházky, různě se protahujete nebo cvičíte třeba jógu.”   

Fitness trenér Marek Náhlovský
„V případě těchto žen nejde o žádné začátečnice, ale o ženy, které bez cvičení nemohou být. Každý zná ten nepříjemný pocit, když se vrátí po větší pauze ke cvičení a druhý den si nemůže pořádně sednout. Tyto ženy však ne. Uvědomují si, že s těhotenskou pauzou by s cvičením musely začít od začátku. Jejich návrat ke cvičení je pak díky svalové paměti a tomu, že předešly ztrátě kondice, bolesti pohybového aparátu či shazování přebytečných kil, mnohem jednodušší. Nejedná se o překonávání olympijských rekordů a je potřeba spoustu věcí zohlednit. Velký důraz bych přikládal dýchání. Pro běžné vyznavače fitness se stačí soustředit na přirozený způsob dýchání tak, aby tělo bylo dostatečně zásobeno kyslíkem. Nádechem a kontrolovaným vydechnutím lze dosáhnout stabilizace těla, a eliminovat tím možnost vzniku zranění. U crossfitu to platí dvojnásob. Tréninkovou náročnost musíme volit tak, aby nezpůsobila oběhové selhání, tzv. černo před očima. Je potřeba preventivně omezit cvičení, při kterém hrozí riziko pádu, nárazu a zranění. V součtu nepřicházejí o to, co je baví, mají rychlejší návrat zpět ke sportu a jiným aktivitám a také lepší psychickou odolnost vůči emočním výkyvům, což jistě ocení manžel a okolí.” 

Jste fitness závislák a neumíte si minimálně těch devět měsíců v klidu ani představit? Řiďte se alespoň obecně doporučovanými pravidly:
– Cvičení nejprve konzultujte s lékařem a cvičte pouze v případě, že se cítíte dobře a nemáte žádné zdravotní problémy.
– V době prvního trimestru, který je nejrizikovější kvůli samovolným potratům, snižte intenzitu cvičení asi na 70 % té dosavadní.
– Cvičení vynechte v obvyklých dnech své menstruace.

Jaké cviky jsou zcela nevhodné?
– Hluboké dřepy, předklony a ostatní cviky namáhající břicho a pánevní dno.
– Cviky tlakové, vyžadující zatínání břicha.
– Ve druhém a především třetím trimestru necvičte vleže na zádech a v rotaci.

#Aneta Srdínková

Mohlo by vás také zajímat: Svatba? Přežitek dob minulých!