„Pro děti jsou i chvíle nudy důležité pro jejich vývoj,“ říká psycholožka Vanessa Lapointe v příspěvku na serveru Huffington Post. „Když se do takových okamžiků ponoří, svět kolem nich utichne a ony se mohou soustředit jen samy na sebe.“ Během jejich rozjímání si definují svoje představy a přání bez ohledu na rodiče. Dochází k pozitivnímu rozvoji vlastní, nezávislé osobnosti. I chvíle nudy tak paradoxně pomohou k rozvoji kreativity a schopností. Děti nemusí každý den zažít něco neopakovatelného. Není nutné je stresovat plány či utrácet tisíce korun za různé atrakce. Spontánní procházka, předčítání pohádek nebo dětmi vymyšlené divadelní představení. Na takové chvíle budou pak děti vzpomínat raději než na jakoukoli drahou dovolenou u moře.
Léto, čas nudy
Dle odborníků stačí děti v létě nasměrovat, a ne jim za každou cenu vymýšlet podrobný program. Během školního roku je na ně kladen velký tlak a ony často nemají ani chvilku pro sebe. Vyučování anebo zájmové kroužky totiž zabírají skoro celý den.
Ambiciózní rodiče pak zapomínají na to, že i v mladém věku potřebují děti čas na to, být samy.
„Ve školce nebo ve škole jsou děti neustále zaměstnány,“ tvrdí psycholožka Julia Stoch. „Během dne jsou konfrontovány s různými úkoly, které mají rozvíjet jejich schopnosti. Ty ale připravil někdo jiný. Často se tak opomíjí to, co by děti rády dělaly samy,“ uzavírá. Pro utváření vlastních zájmů a preferencí je tak ideální doba léta. Dítě si samo může určit, co ho baví a co ne.
Mistrovství světa v rodičovství
Rodiče však musí nejprve překonat pocit, že pro své dítě nedělají maximum, pokud se třeba jen chvíli nudí. To je však pro některé z nich zpočátku velmi náročné. „Já sama jako matka jsem bojovala s pocitem, že svým dětem musím neustále vymýšlet nějakou zábavu a program,“ říká psycholožka. „Uvědomila jsem si ale, že i chvíle, kdy se zdánlivě nic neděje, jsou pro jejich vývoj prospěšné.“ To souvisí také s tlakem ostatních rodičů, kteří někdy chápou výchovu dětí jako závod.
Děti těch nejúspěšnějších pak zdánlivě mají v budoucím životě výhodu. Vždy tomu tak ale není.
Jen si tak trochu zalenošit
Výchova by měla připravit naše potomky na to, že je důležitý i odpočinek a někdy i lenošení. Tím, že jim umožníme se chvíli nudit, posilujeme tolik potřebnou nezávislost a upevňujeme jejich jedinečnou osobnost. Příliš naplánovaným létem můžeme dosáhnout pravého opaku. Budeme dělat s dětmi to, co si myslíme, že je pro ně vhodné, a ne to, co je skutečně baví. Je důležité slevit ze svých nároků a poslouchat, co naši potomci doopravdy chtějí. Někdy nás může překvapit, že ty nejzábavnější věci jsou zároveň ty nejjednodušší a často i nejlevnější. Dříve také nebylo obvyklé, že prázdniny byly vyplněné pouze zábavnými aktivitami a nevšedními zážitky. Děti byly často ponechány svému „osudu“ a musely se zabavit samy. A právě na taková léta jako dospělí často a rádi vzpomínají. Nic by se nemělo přehánět a to platí i o prázdninách.
Lidská psychika je komplikovaná a bohatá na nejrůznější zákoutí, o jejichž existenci často nemáme tušení. My jsme se do nich zevrubně ponořili a vytvořili pro vás speciální microsite včetně simulátorů několika psychických poruch. Vyzkoušejte si, jak duševně nemocní vidí svět a možná, že si budete umět lépe představit, čím procházejí…
Bude vás také zajímat: Proč je dobře, že vaše dítě lže?