Jak nám nové technologie usnadňují život

Co dnes děláme online a před dvaceti lety by nás to ani nenapadlo

Budoucnost
Je snad v dnešní době ještě něco přirozenějšího než být online? Tato samozřejmost je tu s námi teprve chvíli a už nám přinesla nebývalé možnosti!

Řekněme si to pěkně na rovinu, digitální technologie razantně vstoupily do našich životů a asi hned tak neodejdou. Neumíme si už představit život bez laptopu, mobilního telefonu nebo chytrých hodinek, tedy vymožeností, které do našich životů vnesly nebývalý komfort. Umíme ho ale dostatečně ocenit? Vždyť cesty na nákup, k doktorovi, do banky nebo třeba do pojišťovny představovaly ještě nedávno zážitek na celé odpoledne! A často nijak příjemný…

Pošta, sámoška a úřad v telefonu

Každý asi zná ty dny, kdy se mu opravdu nehodí běžet přes celé město na poštu s balíkem nebo jet do vedlejší vesnice na nákup. Díky novým technologiím již můžeme tyto věci s klidným srdcem vynechat a vyřešit je z domu – stačí telefon nebo počítač a internet.

Potřebujete nakoupit? Existuje hned několik služeb, které vám nákup přivezou až ke dveřím. Chcete poslat balík? Stačí vyplnit formulář na webu pošty a ráno u vás zvoní pošťák. Zapomněli jste na dárek pro mámu? Pořiďte jí voucher do internetového obchodu. Objednat si na internetu oběd do práce, zaplatit ho, než k vám vůbec dorazí, a dokonce dát takto i spropitné kurýrovi dříve vůbec nebylo možné. 


Věděli jste, že…

…Česká republika má nejvíce e-shopů na obyvatele v Evropě? Funguje jich tady už přes 40 tisíc! Na Slovensku mohou zákazníci vybírat ze zhruba 15 tisíc internetových obchodů, jejich počet ale stále roste.


Nové technologie umí téměř vše 

Dokonce už není ani problém podat daňové přiznání, i když se zrovna nemůžete dostavit na finanční úřad. Stačí si na pár kliknutí založit datovou schránku a odeslat ho skrze ni.

Datová schránka je středobodem celé online komunikace s veřejnou správou. Věděli jste, že když si ji založíte, má úřad povinnost komunikovat s vámi digitálně? Založení datovky je snadný způsob, jak si ušetřit cesty na úřady s jediným vyplněným papírem.

Jak náročné je založit si datovou schránku? Vůbec! Zřízení datové schránky lze vyřídit online v prostředí klientského portálu datových schránek. Při přihlášení přes Identitu občana prostřednictvím například vaší bankovní identity je po zadání online žádosti datová schránka zřízena bezodkladně.

Založení živnosti online

Dávno už neplatí ani představa, že založení živnostenského listu je záležitost na několik dní a hromadu návštěv úřadů. Dnes stačí vyplnit formulář, zaplatit poplatek ve výši 1 000 Kč a za pár hodin je hotovo. Vyplněný a podepsaný formulář můžete živnostenskému úřadu poslat elektronicky (se zaručeným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím datové schránky), správní poplatek se pak platí bankovním převodem. 

Pojištění je také online

I situace, ve kterých se ocitnout nechceme, už lze ošetřit z pohodlí domova. Třeba pojišťovna UNIQA nabízí vedle klasického úrazového nebo cestovního pojištění také sjednání povinného ručení nebo havarijního pojištění na pár kliků. Na webu lze většinu služeb sjednat, aniž byste museli vstávat od stolu. Pryč je doba, kdy bylo nutné několik hodin sedět v pojišťovně kvůli týdenní dovolené v zahraničí. Nyní stačí zvolit, kam jedete, na jak dlouho, a můžete vyrazit. Pojistit se je jednodušší než kdy dříve a lze se chránit proti prakticky čemukoliv, stačí si vybrat z obsáhlé nabídky produktů.


Víte,…

…jak nahlásit pojistnou událost online? Ať už máte problém s vozidlem, majetkem, nebo řešíte trable na cestách, portál pojišťovny UNIQA vás provede celým procesem řešení škod krok za krokem.


Co bude dál? Volby?

Ač na tom Češi i Slováci nejsou vůbec špatně, mají i tak v digitalizaci stále co dohánět. Tak například v Estonsku je snad téměř každou činnost možné vyřešit online. Tato země bývalého Sovětského svazu je dnes v Evropě mekkou digitalizace a ostatní národy si k ní chodí pro radu.

V současnosti je na světě osm států, které umožňují do určité míry dokonce i elektronicky volit. Ale jedinou zemí, ve které může volit online opravdu každý občan, je… zase to Estonsko. Je až neuvěřitelné, jak překotným vývojem prošla tato malá země během několika let. A všem nám dokazuje, že i zdánlivě nemožné se může stát skutečností. 


Země jako Francie, Pákistán nebo třeba Austrálie nabízejí elektronickou volbu svým občanům, kteří žijí v zahraničí. U nás je tato otázka zatím stále předmětem politických sporů a k průlomu se, jak se zdá, zatím neschyluje.