Neměj doma bordel aneb feng-šuej po česku

Bydlení
Asie je nám vzdálená tisíce kilometrů, a tak není divu, že přebírání jejího životního stylu může vypadat jako roubování japonské bonsaje na českou jabloň. Nebo jako když vám někdo hodí kimči do kančího guláše. Nemusíte být ale šaolinský mnich, jíst hůlkami a trénovat tai-či, abyste pochopili základy feng-šuej. Některé jeho principy nám vtloukaly do hlavy už naše babičky. Nevěříte? Pojďme si přeložit kousek té Asie do srozumitelné češtiny.

Vyvětrej si ten smrádeček

Kolik času trávíte v budovách a kolik venku? Podle výzkumu firmy VELUX trávíme ve vnitřních prostorech bez dostatku denního světla a čerstvého vzduchu až 90 % času. Vydýchaná kancelář, upocená posilovna, zaprášená knihovna, domov plný rodinných bakterií – ještě, že je léto a my si k dobru můžeme alespoň připočítat návštěvu hospodské zahrádky. V zimě je to ale jiná liga – na smrad ještě nikdo neumřel, zato na zimu ano, že?

Ve špatně větraných prostorech se ale množí vlhkost, plíseň, bakterie nebo prach a mohou způsobit až o 40 % větší riziko astmatu. Vlhkost také přivolává alergické reakce. Kromě toho se na vás a vašich dětech může podepsat život v zatuchlém prostředí svěděním očí, bolestmi hlavy, kýcháním nebo rýmou.

Feng-šuej v překladu znamená vítr-voda. Takže si koukejte pořádně vyvětrat. Nejen před spaním, ať se potom během noci nebudíte a ráno se neprobouzíte malátní. Odborníci doporučují vyvětrat byt alespoň třikrát denně – ráno, po návratu z venku a právě před spaním. Chlad, temnota a dostatek vzduchu jsou základními ingrediencemi kvalitního spánku. A voda? Snažte se držet pod kontrolou i vlhkost uvnitř třeba tím, že při vaření použijete pokličky, zapnete digestoř a potom vyvětráte kuchyň nebo že prádlo příště rozvěsíte na balkoně namísto v ložnici.

À propos, třeba takové koberce jsou rájem prachu, bakterií a roztočů. Chápeme, že se asi hned nebudete chtít vzdát toho krásného peršanu, který jste kdysi koupili v Turecku. Tak ho alespoň pořádně čistěte a větrejte.

Vyhoď nepotřebné harampádí

Když už jsme u těch prachosběrných objektů, pojďme si každý sáhnout do svědomí a poté i do temných koutů našich šaten a podstolových prostorů. Vážně potřebujete skladovat staré prorezlé brusle, když máte nové? A co ty polorozpadlé křusky, kterých máte tři páry, a na zahradu vám stačí jedny?

To, že méně je více, říkaly už naše babičky (obzvláště, když jsme moc mluvili) a říká to i feng-šuej. Už nežijeme mezi dvěma světovými válkami nebo za dob tuhého socialismu. Dnes máme náhradní díly, nové oblečení či elektroniku na dosah internetového kliknutí nebo několika minut v autě. Proto se pojďme rozloučit se starými věcmi, které jen zabírají prostor. Pokud jsou ještě použitelné, darujte je! Dětské domovy, Armáda spásy nebo jiná charita dle vašeho výběru je určitě ocení. Pocit, když po vás někdo využije věc, kterou vy už nepotřebujete, je k nezaplacení.

Neměj doma bordel

S věcmi doma se pojí i jejich organizace. Výmluvu, že pořádek je pro blbce a inteligent zvládá chaos, už jsme slyšeli tolikrát, že nám na spočítání nestačí ani prsty u nohou. Možná fungovala ve školních letech na vaši tolerantní maminku, ale každý, kdo prošel nějakou formou spolubydlení, ví, jaké to je, když je někdo extra čuník nebo přílišný pořádkoführer.

Feng-šuej hlásá, že byste neměli v místnostech bránit energii ve volném průchodu, proto si čas od času ukliďte, ať o tu horu vašeho prádla energie nezakopává. Třeba vás za to vaše milovaná polovička pochválí a namasíruje vám záda nebo udělá večeři. To bude energie až až.

Pořiď si květinu (nebo medvídka mývala)

V neposlední řadě doporučujeme domov trochu oživit. Feng-šuej totiž znamená hlavně spojení s přírodou. Pokud nebydlíte v temné kobce bez přístupu světla, doporučujeme za okno pořídit nějakou květinu. Mít doma živou rostlinku totiž není jenom o klidu na duši. Kuchaři ocení čerstvou mátu a bazalku, estéti dračinec či bambus a milovníci vůní levanduli nebo fialku.

Speciální místo na slunci zasluhuje i rýmovník. Ten příjemně voní, odpuzuje hmyz, je nenáročný na údržbu a jeho sytě zelená barva krásně ladí k bílému interiéru. Navíc už přes rok přežil v bytě jednoho z našich redaktorů, kterému průměrná rostlina hyne už v prvním měsíci trudného soužití. Máme tedy důvodné podezření, že je rýmovník buď nesmrtelný, nebo má hypnotické schopnosti na lidi. Ale tuto domněnku si budeme muset ještě ověřit.

Trocha selského rozumu

Jak vidíte, nemusíte umět číst z rozsypaného čaje, vědět, který element připadá kterému období, a rozeznat, které tvary jsou jin a které jang. Stačí si vzpomenout na některé rady vašich rodičů nebo jejich rodičů, použít trochu selského rozumu a k tomu můžete vyzkoušet i nějaký ten princip feng-šuej. I když mu třeba zprvu úplně neporozumíte, může se vám najednou začít líp spát nebo vám to zmírní bolesti hlavy. A to za pokus stojí.