"Generic complex chart, could be a financial diagramSimilar images:"

Největší investiční chyby

Finance
Každý z nás se dopouští chyb. Někdy menších, někdy větších. Často pak doufáme, že si jich nikdo nevšimne a my se vyhneme nepříjemnému faux pas.

Většinou však dříve či později na povrch vyplavou. A to nemluvíme o těch investičních, ty nás mohou pronásledovat i celý život. Ale nebojte, chyb se nedopouštíme pouze my, „obyčejní“ smrtelníci, dělají je i ti nejzkušenější, pro které jsou denním chlebem.

I mistr tesař se někdy utne

Řekli byste, že zkušení podnikatelé mají vše pod kontrolou a každá jejich investice se tedy vyplatí? To jste na omylu. Jak se říká, i mistr tesař se někdy utne. Omyly u těchto mistrů jsou často velkým překvapením, protože zkušení investoři znají nejčastější chyby, kterých se lidé v tomto oboru dopouštějí. Za každým velkým úspěchem se však většinou skrývá mnoho předchozích přešlapů a omylů. Proto se jich nebojte a vždy se z nich zkuste poučit. Mezitím se můžeme podívat na chyby a částky, o jakých se nám kolikrát ani nezdá.

Ohnivý mobil Jeffa Bezose

I přesto, že miliardář a zakladatel společnosti Amazon o svých chybách veřejně nemluví, některé z nich jsou naprosto jasné. Příkladem může být takový Fire Phone, který spatřil světlo světa v červenci 2014. Amazon mu dával obrovské naděje, ale po uvedení na trh se s příliš pozitivními ohlasy nesetkal. V srpnu 2015 byla zastavena jeho výroba a později i prodej. Společnost poté uváděla ztráty ve výši několika milionů dolarů.

Tři chyby třetího nejbohatšího člověka na světě

Warren Buffett je s majetkem v hodnotě okolo 83 miliard dolarů považován za třetího nejbohatšího člověka světa. Přestože je přezdíván „Zázrak z Omahy“ a na co sáhl, to se mu povedlo, i on za svůj dlouhý a úspěšný podnikatelský život udělal spousty investičních chyb.

Jednou z nich byl nákup akcií Conoco Phillips (energetická korporace) v době, kdy cena ropy neúprosně rostla a mnozí předpokládali vysoké zisky i pro zmiňovanou společnost. Buffett koupil její nadhodnocené akcie a společnost Berkshire, kterou Buffet vlastní, z této akce měla několikamiliardovou ztrátu.

Další z přešlapů Warrena Buffetta byla investice do obuvnické společnosti Dexter Shoes. Buffet věřil, že tato společnost má dostatečnou konkurenční výhodu, bohužel se spletl a prodělal 3,5 miliardy dolarů. Sám Warren Buffett uznal, že investice do této firmy byla jeho největší chybou.

Jeho třetím velkým omylem byla koupě akcií US Air. Velkým lákadlem byl vysoký růst tržeb společnosti. Avšak velmi rychle se ukázalo, že ho společnost není schopna udržet. Úspěšný podnikatel měl tentokrát štěstí, protože se mu podařilo akcií zbavit beze ztráty.

Jak bezpečně investovat?

Chybovat je lidské, ale důležité je se ze svých chyb poučit a neustále se zlepšovat. Investice s sebou rozhodně nepřinášejí jen rizika. Pokud si je pečlivě promyslíte, šance na sklizeň zaslouženého ovoce je podstatně jistější.