Nejnovější trendy v dekoraci stěn aneb krása léčí

Bydlení
Právě jste zrekonstruovali byt a kocháte se dobře odvedenou prací. Nanosíte nábytek, zapojíte spotřebiče a proti vám najednou prázdná, bílá stěna. Tabula rasa. Pokud nepatříte mezi vyznavače funkčního minimalismu, začínáte přemýšlet, jak váš domov zkrášlit. Nemusíte se ale omezovat jen na věšení obrazů.

Zeď je moje skříň 

Začněme těmi nejjednoduššími nápady. Proč si neudělat ze stěny módní výstavku? Milovníci klobouků tak mohou dát v obýváku na odiv svou rozličnou sbírku a ušetřit místo ve skříni. Stejně tak, pokud vám vaše blůzka přijde až příliš old-school a nechcete, aby byla jen potravou pro moly. Ti praktičtější z vás můžou v kuchyni zaplnit stěnu pánvičkami a hrnci. Čím více barev a tvarů, tím lépe!

Sviť světýlko, sviť 

Světelná dekorace patří mezi dekorační evergreeny. Přiznejme si upřímně, že řady žároviček s polaroidovými fotkami vašich BFF zní jako dobrý nápad pouze do doby, než dostane člověk občanku. Vánoční stromeček se zdobí jednou ročně z dobrého důvodu. Fanoušky slavného seriálu Stranger Things respektujeme, ale žít v místnosti s hororovou dekorací fakt nechceme. 

Podívejme se raději na trojúhelníkové LED panely Nanoleaf. Ty si můžete pospojovat dle libosti a vytvořit tak dlouhého barevného hada nebo malou pyramidu. Barvu může mít každý panel jinou a kdykoliv ji prostřednictvím aplikace můžete měnit. Nebo si je synchronizujte s vaším oblíbeným playlistem a pozorujte, jak se barvy roztančí v rytmu přehrávané hudby.

Kreativní knihovna 

Kniha je posilovnou pro mozek. A když už máte touhu zkrášlovat stěnu, čím krásnějším než knihou? Malé, velké, modré, zelené, paperbacky i v pevné vazbě. A nemusí stát na poličkách, kde je bude odtlačovat vesmírnou silou mistr Yoda. Znovu využijte dřevěné bedýnky, které poskládáte jako Tetris. Vyštrachejte kovové plechy, přemalujte staré schůdky od palandy a přetvořte nepoužívanou vinotéku – fantazii se meze nekladou.

Voskovky level over 9000 

Mnozí z nás si vzpomenou, jak v raném dětství s voskovkou v ruce dávali průchod svému uměleckému talentu u nejbližší bílé stěny. Někteří i na následnou reakci rodičů. Kdo by to byl řekl, ale dnes jsou nástěnné malby čím dál tím oblíbenější. Proč by člověk kupoval obraz, když si může umělce pozvat domů a nechat ho v akvarelových barvách proměnit stěnu v umělecké dílo? Plus je z toho cool fotka na Instagram.

Geometrie a květináče 

Na závěr tu máme i pár nápadů pro minimalisty. Jednoduchá geometrická konstrukce vytvářející optickou iluzi dokáže zabavit oko i mysl a přesně dokazuje, že někdy je méně doopravdy více. Pár připnutých papírových motýlků složených z barevného papíru také dokáže pohladit na duši. Ať už vyznáváte feng-shui či ne, pár zelených květin, zavěšených či sedících na poličce, vnáší do domova klid a harmonii.

Jak už mnoho výzkumů ukázalo, krása objektivně zlepšuje kvalitu našeho života. Když se nám líbí naše okolí, jsme šťastnější, cítíme se lépe a dokonce se i rychleji uzdravujeme. Proto je dobré si i svůj dům či byt zkrášlit tak, abychom se v něm cítili co nejlépe. Pak jen zbývá uvelebit se do křesílka, zaposlouchat se do ostrých kytarových riffů a podmanivého chrapláku Mötley Crüe a tiše opakovat refrén Home Sweet Home.