Nedávejte si finanční předsevzetí

Finance
Nejíst, nepít a neutrácet peníze. Novoroční předsevzetí a neúspěchy při jejich plnění se staly oblíbeným terčem vtipů a lidé nad nimi často jen mávnou rukou. Proto pro vás máme radu trochu jinou: Nedávejte si předsevzetí!

Vidina cílové pásky 

Tím vás nechceme demotivovat, právě naopak. Když si na začátku roku řeknete, že se chcete více věnovat rodině, více spořit či investovat a méně kouřit, pravděpodobně se tato přání rozplynou jako pára nad hrncem. Proč? Protože určují pouze směr, ale žádný konkrétní cíl.

Ze školy si možná pamatujete, že cíle by měly být SMART – jasně určené, měřitelné, dosažitelné, realistické a časově ohraničené. Pojďme tedy naše cíle přeformulovat:  

  • Každý víkend se půjdete se svou drahou polovičkou a dětmi minimálně na hodinu projít do blízkého parku či lesa.  
  • Vytvoříte si trvalý příkaz na účtu a každý měsíc spoříte či investujete 1000 Kč.
  • Spočítáte si, kolik denně v průměru vykouříte cigaret, a jejich počet každý měsíc ojednu snížíte.  

Cítíte, že těchto cílů byste už mohli dosáhnout?

Mějte přehled 

Neutrácet tolik peněz je novoročním evergreenem, který i přes počáteční odhodlání a plán mnoho lidí nesplní. Peníze nám tak nějak protečou mezi prsty. Když chcete víc ušetřit nebo si vytvořit finanční polštář, prvním krokem je spočítat své předpokládané měsíční příjmy avýdaje. Poté si každý den zapište, za co jste peníze reálně utratili. Můžete na to jít se starou dobrou tužkou a papírem, excelovskou tabulkou v počítači nebo pomocí českých mobilních aplikací Spendee či Wallet.

Na závěr srovnejte své předpokládané příjmy a výdaje s těmi skutečnými. S detailním přehledem krásně uvidíte, kde byste mohli provést změny.

Investice a spoření 

Každodenní dodržování určitých pravidel vyžaduje disciplínu. Pokud se necítíte na to, že byste to zvládli, jednoduše si po každé výplatě odložte předem danou částku stranou. Můžete si vytvořit nový účet, kam budete peníze pravidelně posílat, nebo si nechat doporučit vhodný spořicí či investiční produkt.

Poslední metodou je porcelánové prasátko nebo legendární nacpávání matrace bankovkami. Při nich máte sice krásný pocit, že fyzicky shromažďujete bohatství, ale oproti investicím či spoření se vám vložené prostředky nijak nezhodnotí a jejich reálná hodnota kvůli inflaci klesá. Co že je to ta inflace?

Vzdělejte se 

Asi všichni známe příběh začínající větou Kamarád investoval a prodělal při tom trenýrky“. nebo Mám známého, který si pořídil nevýhodnou půjčku. Jenže co mám dělat, když chci investovat nebo pořídit úvěr já sám? Buď se můžu utvrdit v tom, že jsou všichni nepoctiví achtějí ze mě jen vytáhnout peníze, anebo se budu snažit tématu porozumět. Investice do finančního vzdělání se vám vrátí mnohonásobně, zejména při výběru různých finančních produktů. U spotřebitelského úvěru budete prověřovat RPSN a u investic budete zvažovat riziko a výnos. Poté se můžete vrhnout na porozumění inflaci a reálné hodnotě peněz.

Také se naučíte, že k dynamickým investicím by se mělo přistupovat srespektem a ne s obavami. Pro investování totiž zpravidla platí, že čím déle, tím lépe. Pokud nemáte dostatek času, poohlédněte se po konzervativních fondech nebo spoření. Pokročilí poté zjistí, jak šikovně funguje průměrování ceny u pravidelného investování.

Podpora a výzvy 

Na závěr pojďme najít někoho do party. Ve dvou se to přeci jenom lépe táhne. S partnerem můžeme vyčlenit na investice a spoření oba stejnou částku a s kamarádem se můžeme hecovat, kdo ze stanoveného cíle splnil více.

Můžete spolu také sdílet strasti, které vás na cestě provázejí, a vzájemně si dokázat, že to lze zvládnout i v horších situacích. Pokud se vám parťáka nepodaří nalézt, vsaďte se sněkým blízkým o to, že daný cíl splníte. Extra motivace se vždy hodí.

Přejeme hodně úspěchů při plnění novoročních cílů!