O imunitě a o tom, jak jí může zlepšit, když člověk přestane kouřit jsme si povídali s předním českým adiktologem Adamem Kulhánkem.
Proč kouření oslabuje imunitu?
Začneme trochou čísel: Tabákový kouř obsahuje zhruba sedm tisíc chemických látek. Z toho více než 70 způsobuje rakovinu a stovky jsou vysoce toxické. Nemůžeme se tedy divit, že takový chemický koktejl imunitě příliš nepomáhá a na imunitě se podepisuje hned třemi hlavními způsoby:
- Oxid uhelnatý, který se s kouřem dostává do těla, se v plicích váže na červené krvinky. Kuřák tak proto do celého těla dostává méně kyslíku než nekuřák a jeho organismus není dobře okysličovaný. I proto mají kuřáci lámavější vlasy, sušší pleť nebo více nemocné dásně.
- Celý dýchací systém od nosu až po plíce, kudy prochází cigaretový kouř, má vlivem jeho působení celkově sníženou odolnost vůči jakýmkoliv infekcím – bakteriím, virům nebo alergenům. Když tedy kuřák jede v tramvaji, kde někdo zakašle, nakazí se s vyšší pravděpodobností než nekuřák.
- A do třetice, jsou i bílé krvinky, které tvoří jeden z hlavních prvků imunity lidského organizmu, u kuřáků méně aktivní a pomaleji se množí. Proto jsou méně efektivní při zabíjení cizorodých buněk, které tělo potřebuje zničit.
„To všechno vede k tomu, že kuřáci jsou náchylnější na běžné virózy, jako je kašel, rýma, sezonní virózy nebo chřipky,“ vysvětluje doktor Kulhánek. Všechny tyto faktory bohužel platí i pro pasivní kuřáky. „Lidé, kteří pracovali v kuřáckých provozech, typicky číšníci nebo servírky, vykazovali stejné poškození imunitního systému jako kuřáci, byť sami nekouřili,“ upozorňuje. U dětí vystavených pasivnímu kouření se navíc přidávají ještě další zdravotní obtíže – nejčastěji astma, alergie nebo záněty středního ucha.
Jak imunitě pomůže, když přestanete kouřit
O tom, co tělu přinese, když přestanete kouřit, jsme již psali. Pro imunitu je podstatné, že už po osmi hodinách abstinence se zlepší okysličování organismu. (A s ním po pár týdnech i kvalita vlasů a pleti, což ocení zejména dámy.)
Už po několika týdnech až měsících je možné zaznamenat, že se zlepšuje dýchání při běžných aktivitách jako hraní s dětmi, stoupání do schodů nebo při sportu.
Hlavní efekt posílené imunity se projeví už po roce. Během další zimy poté, co přestali kouřit, si abstinující kuřáci sami všímají, že mají méně rýmu, kašel nebo nachlazení.
Sami to sice nepoznáme, ale kuřákům se již po dvou dnech abstinence významně snižuje riziko infarktu, protože cévy se z následků kouření regenerují poměrně rychle. „Proto v zemích, kde se zavedly nekuřácké provozy v restauracích, bylo možné už po týdnu změřit pokles počtu akutních příjmů pacientů s infarkty a záchvaty astmatu,“ připomíná jedno z významných pozitiv nekouření Adam Kulhánek. Nejen gurmeti zase ocení, že už po dvou dnech se významně zlepšuje vnímání chutí a vůní.
Přestat kouřit v karanténě?
Plánovali jste svůj Den-D a „hodila vám do toho vidle karanténa“? Odborníci na odvykání kouření sice doporučují neplánovat odvykání v době, kdy prožíváme extrémní situace. Na druhou stranu, už jsme se s novým režimem asi trochu sžili a ti samí odborníci vám také řeknou, že není dobré odkládat Den-D donekonečna.
Zkuste brát karanténu jako ideální příležitost. Vaše zvyky se změnily tak jako tak, a navíc se vám nestane, že by vás kolegové nebo kamarádi „lákali na cigárko“. V domácí izolaci tak máte jedinečnou šanci překonat první dny nejhorších abstinenčních příznaků.
Zároveň máte lepší čas na přípravu – a ta je stejně důležitá jako rozhodnutí přestat samo. Doporučuje se zejména připravit si náhradní rituály. Zmapujte svůj „kuřácký den“ a existující rituály zkuste narušit. Začínáte například den kávou a cigaretou? Co místo ní zkusit sklenici vody s citronem? Vaše odvykající tělo vám určitě poděkuje i za ten vitamín C. Nezapomeňte předem vyhodit nebo někomu dát všechny svoje kuřácké propriety, nechcete přece, aby na vás ze šuplíku ve slabé chvilce vyskočila krabička „pro strýčka příhodu“.
Možná se vám může doma stávat, že na vás častěji přicházejí okamžiky nudy. Napište si proto předem na papír, do aplikace nebo do poznámky v mobilu, co uděláte místo toho, abyste si zapálili cigaretu. Může to být cokoliv, co je vám vlastní – zazpívejte si písničku, zaskákejte si v předsíni panáka nebo se nadýchejte čerstvého vzduchu u okna.
Aspoň jeden den
Každý pro sebe by měl zvážit, jak moc je pro něj současná situace psychicky náročná. Nejste si jisti, jestli zvládnete přestat během domácího vyučování, práce na home office a vaření pro celou rodinu? Zkuste si den bez cigarety „nanečisto“.
Není třeba se nijak stresovat. Pozorujte svoje reakce a zaznamenejte si pro sebe situace, kdy máte potřebu si zapálit. Jakou funkci pro vás v danou chvíli cigareta má? Zaplňuje hluché místo? Pomáhá vám k odreagování?
Takový deníček vám pomůže, abyste se před ostrým pokusem snadněji zamysleli nad tím, co v takových situacích můžete udělat jinak, jak je změnit, abyste snadněji uspěli.
Adam Kulhánek doporučuje: „Rozhodně si odvykání nedělejte schválně ještě náročnější, i tak je to těžké. Nesnažte se zbytečně na sucho prožít abstinenční příznaky. Domluvte se s partnerkou či partnerem, aby před vámi nějakou dobu nekouřil. To se vůbec neukazuje jako efektivní. Člověk několik dní trpí, ale moc ho to neposílí, právě naopak.“
Pokud v odvykání nechcete být sami, zkuste virtuálního kouče v aplikaci Adiquit.