Na preventivní prohlídky nechodí jen hypochondři

Životní styl
Jakmile odrosteme dětským lékařům, většina z nás na další preventivní prohlídku už nedorazí. Přibývají povinnosti a na pobíhání po doktorech, když nám vlastně nic není, nezbývá čas ani energie. Přitom povinné jsou pořád stejně, jen vás za absence nebude nikdo kárat. Mnohdy vás ale může potrestat vaše vlastní tělo.

Vyzpovídejte se
Každé dva roky máte od zdravotní pojišťovny nárok na preventivní prohlídku u svého praktického lékaře. Ten by s vámi měl absolvovat podrobný rozhovor o vašem životním stylu a zdravotních komplikacích, které případně pociťujete. Tady si nemá cenu nic vymýšlet, prostě ta piva po práci přiznejte, minimálně zjistíte, jestli znáte svou míru. Dále následuje samotná prohlídka, doktor si poslechne, jak dýcháte a jak vám buší srdce, a odebere vám krev a vzorek moči. Podle vaší věkové kategorie může také doporučit další vyšetření jako např. mamograf nebo screening rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Úsměv, prosím
Horší je to se zubařem, tam se nám už většinou chce o něco méně. Na prevenci byste měli zajít aspoň jednou za rok, pojišťovna hradí dokonce dvě kontroly ročně. A u zubaře dost často platí, že čím víc to odkládáte, tím víc to pak bude bolet. Nejen vaše zuby, ale mnohdy i peněženku, protože za některé procedury celkem běžně doplácíte. Nejlepší prevencí je tak dbát na správně provedenou dentální hygienu, na kterou ale bohužel zdravotní pojišťovny většinou nepřispívají (jedna návštěva vychází na 600 – 1300 Kč).

Přitom se díky ní naučíte o své zuby starat tak, abyste se nemuseli příště bát objednat k zubaři.

Přečtěte si také: K zubaři s hypnotizérem aneb Duševní anestezie

Ženská otázka
Ženy by měly navštívit svého gynekologa na preventivní prohlídku jednou ročně. Při ní doktor odebere buňky na cytologické vyšetření, ze kterého se dají poznat změny vedoucí k případně hrozícímu nádorového onemocnění. V rámci prohlídky by lékař měl zkontrolovat i prsa a případně poradit s jejich pravidelným samovyšetřením. Při případných pochybnostech se provádí podrobnější vyšetření prsou. Do 40 let se provádí ultrazvukem, pro starší ženy je vhodnější mamograf.

Od 45 let mají ženy na takové vyšetření nárok každé dva roky.

Ženy mají také nárok na vyšetření plodnosti. To však pojišťovna hradí jen v případě, že už nějaké obtíže s otěhotněním v minulosti proběhly. Pokud by potenciální maminku zajímalo jen tak předběžně, jak na tom vlastně jsou její reprodukční schopnosti, musela by si vyšetření zaplatit ze svého, ceny se pohybují od tisícovky nahoru.

A teď poslední řádek zleva
Oční prohlídky jsou opomíjené snad nejvíc. Přitom mnohá oční onemocnění přicházejí nenápadně a nemusíte si jich celé roky všimnout. Jejich léčba je ale jako vždy nejefektivnější v počátcích nemoci.

Kompletní oční vyšetření není ale jen četba titěrných písmenek na druhém konci místnosti.

Jeho součástí je řada dalších testů, které kromě krátkozrakosti, dalekozrakosti nebo astigmatismu vyhodnotí třeba to, jak spolu vaše oči spolupracují, jestli máte správný nitrooční tlak (při zvýšení roste riziko zeleného zákalu), nebo odhalí příznaky možné infekce.

Jenom včelička
Pro dospělé je z očkování povinná pořád jenom tetanovka, a i tu má mnoho z nás pár let propadlou. Měla by se přeočkovávat každých 15 let. Váš lékař vám může nabídnout další doplňující vakcíny jako např. proti černému kašli nebo klíšťové encefalitidě, to už si ale musíte zaplatit sami. Pokud jste se narodili před rokem 1975, doporučuje se přeočkování proti spalničkám, ty se totiž nedávno objevily na Ostravsku. Jedna dávka stojí kolem 800 Kč.

V případě cestování si taky nezapomeňte vždy zjistit, jaká očkování se doporučují před cestou do vámi vybrané lokality.

Včasné odhalení prvních příznaků onemocnění vás může ušetřit mnohem větších nepříjemností, než je jedno dopoledne u doktora. Navíc leckdy stačí jen upravit svůj životní styl, žít aktivněji a konzumovat střídměji. Moderní medicína sice dokáže mnohé, ale jestli se dá něčemu předejít, proč to pokoušet?

#Simona Ó.

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Panák navíc vás nezabije, ale sebere vám půlhodinu