Oficiální fotografie prezidenta České republiky. Tak, jak ji vidí umělá inteligence. Google DeepDream.

Mohla by umělá inteligence vytvářet umělecká díla?

Budoucnost
Magenta, poslední projekt Googlu, plánuje cvičit a vzdělávat systémy umělé inteligence. Skládat hudbu, malovat obrazy a stříhat videa. A nemyslíme tím populární “jakožepoezii” z googlího našeptávače. Google přišel s projektem umělé inteligence (Artificial Intelligence – AI), ve kterém spojil Mayu Angelou, Sylvii Plathovou, Roberta Frosta… No prostě všechny velké básníky minulého století. A chce s […]

Magenta, poslední projekt Googlu, plánuje cvičit a vzdělávat systémy umělé inteligence. Skládat hudbu, malovat obrazy a stříhat videa.
A nemyslíme tím populární “jakožepoezii” z googlího našeptávače. Google přišel s projektem umělé inteligence (Artificial Intelligence – AI), ve kterém spojil Mayu Angelou, Sylvii Plathovou, Roberta Frosta… No prostě všechny velké básníky minulého století. A chce s jejich pomocí naučit AI lépe komunikovat. Umělá neuronová síť byla vytvořena na základě 11 000 románů – z každého z nich byly použity dvě věty. A díky tomuto základu se učí AI generovat vlastní texty. Vylezla z něj ale nakonec báseň ve stylu super depresivní EMO. AI holt z poezie a literatury posledního tisíciletí vyzdvihuje ty nejchmurnější a nejtemnější tóny lidské duše.

Když je AI zhrzena, že nezískala dívku, napíše takovouhle báseň:
Nikdo jiný na světě není,
nikdo jiný není na dohled,
byli jediní na kom záleželo,
byli jediní, kdo zůstal kromě mě.
Musel být se mnou,
musela být s ním,
musel jsem to udělat,
chtěl jsem ho zabít,
začal jsem plakat,
otočil jsem se k němu.

holka

Jiným týmem Googlu byl loni založen projekt Project Gutenberg. Ten naprogramoval do AI práci zemřelých autorů. Stroj měl za úkol předpovědět, jak by jejich dílo pokračovalo, a dokončovat práci mrtvých autorů.

Jiný projekt zase učil AI psát základní konverzaci z filmových scénářů. Pak by bylo možné diskutovat o smyslu života a vůbec. Když byla googlí AI nakonec dotázána na smysl života, prohlásila “žít věčně”. Fakt hluboké.

Nejnovější projekt se teď jmenuje Magenta a měl by být spojovací nadstavbou různých artových projektů. Pracuje na enginu TenserFlow umožňujícím strojové učení, který veřejnosti Google představil v loňském roce. Inspirací byly další mozkové projekty Google, jako je DeepDream, kde Google AI naučili vyplnit obrazy dalšími obrazy a vytvářet psychedelické struktury.

Obrázky v naší galerii a tento zde níže jsou vytvořeny právě pomocí DeepDream. Veřejné rozhranní DeepDream Generator pro nahrání vlastních fotek je zde. Nebo si stáhněte do telefonu aplikaci Dreamify, která využívá stejný engine.

20230005972_591a436a84_o

Umělá inteligence pro naši generaci nemusí být novým Warholem nebo Basquiatem. Ale na úroveň “obrázeknazáchoděvpřízemí” může dosáhnout velmi brzy.

#Jan Strmiska