Místa bez davů turistů? Zkuste tyto zapomenuté klenoty Česka a Slovenska

Za hranicemi
Léto je v plném proudu a známá místa se hemží turisty a rodinami s dětmi. Už vás nebaví prodírat se davy nebo už popáté dělat výlet na horu Říp, Karlštejn nebo na Spišský hrad? Nahlédněte s námi do méně známých a občas i tajuplných míst, která naše česko-slovenská kotlinka nabízí.

1. Poutní místo na Makové hoře 

První místo, na které vás zavedeme, je poutní místo Maková hora, které se nachází nedaleko Příbrami. Jedná se o vrchol Benešovské pahorkatiny, který dosahuje 544 m n. m. Na hoře stojí poutní kostel sv. Jana Křitele a Panny Marie Karmelské.  

Těšit se můžete na příjemný výšlap, na jehož konci dostanete odměnu v podobě úchvatného výhledu na okolní krajinu. Naučná stezka začíná na smolotelské návsi. Celkem sedm informačních tabulí, které vám přiblíží historii krajiny a samotného kostela, najdete na 6,5 kilometru dlouhé trase vedoucí okolo obce Smolotely až na samotný vrchol Makové hory.

2. Hrachovské menhiry  

Menhiry jsou zajímavým úkazem, který nenechá jedinou lidskou mysl lhostejnou. Jedná se o hříčku přírody, nebo na kameny působila lidská síla? U těch hrachovských se to asi nedozvíme. Každopádně jen samotná cesta k těmto kamenům je pořádným dobrodružstvím – nenajdete totiž žádnou značku, která by vás k nim dovedla.  

Hrachovské menhiry se nacházejí na Sedlčansku mezi obcemi Hojšín, Drážkov a Hrachov. Kameny stojí uprostřed rozhlehlé louky a jsou obklopeny přilehlými lesy. K menhirům se nejlépe dostanete po polní cestě směřující z Hrachova na Drážkov. Pokud se sem vydáte koncem léta, přibalte s sebou i košíček na houby. S prázdnou rozhodně neodejdete.  

3. Křížový vrch u Rynartic 

Křížový vrch zaujímá ochranitelskou pozici nad vesnicí Rynartice v Českém Švýcarsku. Jeho výška je 408 m n. m., je nezalesněný a na jeho vrcholu naleznete kříž – odtud nejspíše název Křížový vrch. Ačkoliv není nadmořská výška Křížového vrchu nijak ohromující a může se zdát, že z něj uvidíme maximálně na nedalekou vesnici, opak je pravdou. Vrch nabízí pěkný výhled do všech světových stran, a proto se stal ideálním místem pro fotografování.  

Pokud se na Křížový vrch vydáte, nezapomeňte také navštívit Trpasličí skálu, jež získala svůj název díky ručně vytesaným trpaslíkům. Trpaslíci společně se Sněhurkou na přilehlé okolí dohlížejí zhruba od roku 1832.  

4. Rozhledna Bognár  

Prvním „utajeným“ místem, které vám dnes ze Slovenska ukážeme, je rozhledna Bognár, ležící v malém slovenském městě Gelnica. První písemná zmínka o tomto městě sahá až do roku 1246. V okolí Gelnice se těžilo stříbro, měď, železná ruda nebo olovo. Momentálně patří celý okres Gelnica k nejlesnatějším okresům na území Slovenska.  

Právě nad městem se nachází malá dřevěná rozhledna, která svým návštěvníkům poskytuje výhled na Gelnicu, ale také do širokého okolí. K rozhledně se dá dojet autem, ale také jít pěšky po cestě č. 546 a poté pokračovat polní cestou až k samotnému Bognáru. Po cestě zpět se můžete také podívat na zbytky gotického hradu ze 13. století nebo na kostel Nanebevzetí Panny Marie z poloviny 14. století.  

5. Jezero Turzov 

Nedaleko Gelnice se nachází jezero, které je obklopené budovami bývalých lázní. Největší rozmach toto místo zažívalo po roce 1889, kdy okolní pozemky byly odkoupeny akciovou společností gelnických měšťanů, kteří zde vybudovali právě proslulé lázně, do nichž jezdili odpočívat hosté z Budapešti nebo například herecké soubory.  

Na tuto oblast výrazně zapůsobil čas – na místě původních ozdravných a prosperujících lázní zanechal pouze polorozpadlé a prázdné budovy. Na magičnosti ale okolí rozhodně neztratilo. Kromě bývalých lázní a jezera, ve kterém se dá koupat, můžete navštívit také kapličku sv. Kříže z roku 1830.  

Turzovské jezero se nachází na konci menší a téměř lesní cesty s příhodným jménem Turzovská, která vede až do Gelnice. 

6. Gudrónové jámy Predajná 

Gudrónové jámy na Horehroní se nacházejí mezi obcemi Lopej a Predajná a vznikly v důsledku potřeby skladovat toxické látky z těžby ropy v Petrochemu Dubová. V jámách je od roku 1964 uložen nebezpečný toxický odpad – gudron, který vzniká při čištění a odstraňování nežádoucích příměsí a nečistot z ropy.   

Ač „jezírka“ vypadají na první pohled romanticky a člověk by si v nich po dlouhé túře po Nízkých Tatrách rád smočil nohy, rozhodně to nedoporučujeme. Kapalina zde je černá s olejovitými skvrnami na povrchu, dost možná vás odradí i ropný zápach. Gudrónové jámy lemují ručně vysázené břízy, které dokreslují celou atmosféru.  

Toto místo nám poskytuje dost prostoru k zamyšlení, čeho je schopen člověk, který jámy využívá jako odpadiště a který očividně stále věří, že se s našimi odpadky příroda nějak vypořádá.  

Koukejte kolem sebe. Všude je krásně. 

Ať už se rozhodnete pro výlety po Česku, nebo zavítáte k sousedům na Slovensko, nezapomeňte se koukat kolem sebe a připravte se na případné cestovní nevolnosti vašich ratolestí! Naše příroda nabízí víc než dost zajímavých zákoutí, která jsou stále člověkem nepoznaná. Pokud chcete také naši kotlinku projezdit na kole, inspirujte se našimi tipy na rodinné cyklovýlety.