Začíná to nenápadně. Nejprve přichází pocit únavy. Oči se mhouří, ačkoliv ještě není čas jít spát. A ani na něj nemáte chuť. Poté se objeví lehounké brnění na jedné straně lebky. Většinou levé, v oblasti spánku. Šumění pomalu přerůstá v hučení doprovázené silným tlakem. Už jenom krůček, a v hlavě vybuchne vulkán. Nejprve přicházejí křeče na místě epicentra, poté se pomalu rozrůstají i do nejzazších koutů hlavy. Jediné, co dokáže uhasit lávu pálící všechny nervové buňky, je silné analgetikum. Pouze tak se dá zahnat akutní záchvat migrény, poruchy, která dokáže zničit i ten nejhezčí den života. A někdy ani to nestačí.
Zadřená hlava
Více než 15 % populace zažilo migrénu alespoň jednou v životě. Co to obnáší? Nevolnost, někdy až nutnost zvracet, motání hlavy, přecitlivělost na světlo a zvuk. A neutuchající třeštění v hlavě. Takové, že vás nutí bušit hlavou do zdi, aby se bolest vytloukla bolestí a už se nevrátila. Bohužel to tak nefunguje. Záchvat dokáže ovládnout tělo minimálně na dvě hodiny, v nejvážnějších případech klidně i na tři dny v kuse. Jednoduše řečeno se z vás stane bytost, která není schopná fungovat ani na nejmenších otáčkách.
Migréna je zadřeným motorem mozku. Prozatím neznáme olej, který by dokázal strojek pořádně promazat.
Ženy trpitelky
Co všechnu tu hrůzu způsobuje? To doposud nikdo nezjistil. Doktoři však migrénu označují jako poruchu nervového systému. Pravděpodobně za bolestmi stojí náhlé nadměrné zúžení nebo zvětšení cév v mozku. Nejvíce si doktoři lámou hlavu se statistikami, které celou záhadu tučně podtrhávají. „Před pubertou poruchou mnohem častěji trpí chlapci. V dospělosti se riziko výskytu objevuje především u žen. Ze všech případů chronických migrén jich 85 % náleží právě jim,“ informuje Migraine Research Foundation. Stav je zkrátka natolik subjektivní, že konkrétní medikace neexistuje. Lze se ale setkat se spoustou alternativních léčeb, které některým dokážou minimálně snížit frekvenci útoku migrény.
Přeměna mozku
Mohou extrémní bolesti hlavy poškodit mozek? „U většiny pacientů nehrozí jakékoliv poškození, které by zapříčinila přímo migréna,“ říká neurolog K. C. Brennan, který se na poruchu specializuje. Hrozba ale existuje. Migréna řádí ve stejné části hlavy jako mrtvice. Ačkoliv se nenašlo přímé pojítko, výzkumy doktora Brennana dokázaly, že lidé, kterým dělaly ve středním věku společnost nadměrné bolesti hlavy, mají velkou šanci potkat se ve stáří s mrtvicí.
I když tedy migréna tkáň neničí, nějakým způsobem ji mění.
Především ale způsobem, který tělu dokáže prospívat. Pokud totiž člověk musí neustále odolávat jakékoliv formě bolu, mozek začne pozměňovat své neuronové cestičky. Utrpení se tak stává snesitelnějším. Jenže vzhledem ke spojitosti mezi migrénou a mrtvicí se buduje i něco jiného a rozhodně ne dobrého.
Celosvětová nevědomost
Hlava si ale nedokáže vytvořit natolik funkční obranu proti bolesti, aby mysl netrpěla úplně. To by z nás všech byly nezastavitelné stroje. Tak se ovšem vnímáme, i když tomu tak není. Téměř každý si myslí, že dokáže přestát třeba jen občasné bolesti hlavy bez pomoci odborníka. „Velký počet lidí s poruchami není správně diagnostikován a příslušně léčen: celosvětově se řídí radami profesionálních doktorů pouze 40 % postižených,“ upozorňuje Světová zdravotnická organizace. Nejlepším možným zdravotním koučem v případě nekonečných hodin plných agonie je imunolog. Správná volba vám může zlepšit kvalitu života, ale dokonce ho i zachránit.
Migrénu totiž najdete na seznamu hlavních symptomů u mnoha závažných nemocí.
Zákeřná závislost
Pokud vám lékař diagnostikuje migrénu, dostanete nejsilnější prášky proti bolesti. Zároveň budete muset doplňovat vitaminy, pít dostatek tekutin a pravidelně spát. Žádná zázračná pilulka na vás sice nečeká, ale různé doplňky stravy a kombinace vitaminů dokážou divy. Ani to však ve značné části případů nebývá řešením. Zbývá mít v kapsách u všech kalhot plato analgetik. Bohužel přílišné používání tlumičů spěje nakonec k postupné potřebě zvyšování dávek, jelikož organismu ty původní přestanou na potlačení symptomů stačit. S oslabením účinnosti jde ruku v ruce i závislost na prášcích. Ne že by samy o sobě obsahovaly látky vyvolávající potřebu, ta vznikne kvůli psychické nutnosti zbavovat se migrény. Jinou možnost léčby zdravotnictví prozatím nenabízí. Ani žádná alternativní metoda. Když není známé jádro poruchy, nemůže zákonitě existovat ani lék.
Mohlo by vás také zajímat: „Vědecké“ recepty ke štěstí a zdraví: ztráta času a peněz?
Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.