Migréna: Biologická léčba je malý zázrak, říká neuroložka

Psychická pohoda, Životní styl
Říká se, že kdo ji nezažil, nepoznal nesnesitelnou bolest. A přitom až milion lidí v Česku má s migrénou osobní zkušenost, a to zpravidla opakovanou. Dlouhá léta v minulosti se nedařilo migrénu „zkrotit“. Dobrou zprávou ale je, že poslední desetiletí přinesla obrovský pokrok v možnostech její léčby. V novém díle podcastu Lepší život se dozvíte od neuroložky Markéty Grünermelové, která se specializuje na léčbu bolestí hlavy, co dnes medicína dokáže a jak umí lidem zmítaným záchvaty opravdu účinně pomoci.
Poslechnout:
Spotify Apple

Migréna není jen běžná bolest hlavy, která občas potká každého z nás. Jedná se o neurologické onemocnění doprovázené záchvaty bolestí hlavy, která mívá pulzující charakter. Bývá doprovázena zvýšenou citlivostí na světlo, zvuk či pach, nevolností či pocitem na zvracení. Pokud pro bolest hlavy nebyla nalezena žádná jiná zřejmá příčina a pravidelně se vrací, jedná se o migrénu. Spouštěče migrenózního záchvatu jsou u lidí různé. Asi 20 % pacientů zažívá před záchvatem migrény tzv. auru. Tato fáze trvá asi do jedné hodiny a může způsobit poruchy vidění, vnímání nebo řeči. Jedna epizoda migrény trvá většinou od čtyř hodin do tří dnů.

Migrénu řadíme k civilizačním onemocněním a patří mezi ta nejvíce hendikepující. Je příčinou toho, že pacienti nemohou docházet do zaměstnání, jsou omezováni v osobním životě i svých zálibách. Často se dědí v rodinách. V Česku žije s migrénou okolo milionu lidí, třetina z nich má čtyři záchvaty do měsíce.

Migrénu umíme léčit, ale ne vyléčit

Podle MUDr. Markéty Grünermelové je největším pokrokem v léčbě migrény přinesl vývoj biologické léčby: „Jedná se o jedinou specifickou léčbu migrény. Všechny ostatní způsoby léčby jsou původně určené pro jiná onemocnění, ale ukázalo se, že jejich vedlejším efektem může být i léčba migrény. Často však mají řadu vedlejších účinků. Zato biologická léčba jich má minimum – většinou se jedná např. o zarudnutí v místě vpichu. Pacienti si ji sami aplikují injekčně, mnohdy stačí jedna dávka měsíčně.“

Nejmodernější biologická léčba migrény je dostupná ve specializovaných centrech. Podle odhadů je vhodná celkem pro 23 tisíc pacientů. V současné době ji ale využívá jen jen menší část z nich. Jednou z podmínek, které pacienti musí splnit před zahájením biologické léčby, je to, že si alespoň tři měsíce předtím musí vést deník podle pokynů lékaře. Nesplnění této podmínky bývá častým důvodem, proč pacienti na léčbu nedosáhnou.

Paní doktorka Grünermelová všem s migrénou radí: „Nebojte se o svém problému mluvit a vyhledejte lékaře. Pokud budete jako pacient k biologické léčbě indikovaný a budete spolupracovat, tak ji dostanete.“ Pro pacienty, kteří léčbu dostanou, se jedná o malý zázrak v boji s tímto chronickým onemocněním. Kvalita jejich života se rázem opravdu zvýší.

Podcast Lepší život můžete poslouchat v podcastových aplikacích.