Měsíc duševního zdraví je příležitostí překonat strach a pocit studu

Psychická pohoda
Všichni víme, že duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické. Přesto se k duševnímu zdraví stavíme odlišně. O fyzických problémech, ať už jde o bolesti, nebo nemoci, mluvíme zcela běžně. Psychické problémy však zůstávají tabu a málokdo se o nich odváží otevřeně mluvit.

Lidé, kteří mají psychické problémy nebo psychické nemoci, mají často pocit, že se nemají komu svěřit. Poslouchají dobře míněné rady, že si nemají brát věci tolik k srdci, že jsou jen unavení nebo že se na sebe příliš soustředí. Je to začarovaný kruh, který situaci ještě zhoršuje. Ve společnosti stále přežívá názor, že za psychické problémy si člověk může sám, že si je jen vymýšlí a namlouvá nebo že je to věc jeho povahy.

Říjen je měsícem duševního zdraví a dává nám příležitost mluvit veřejně a otevřeně o tom, jak je duševní zdraví důležité, o tom, že s nějakým druhem psychických problémů se v životě setká téměř každý a že vyhledat pomoc odborníka je stejně přirozené jako při fyzických problémech.

Když máme pocit, že bychom potřebovali pomoc odborníka, je pro nás někdy těžké udělat první krok, překonat strach a pocit studu. Tehdy nám může pomoci:

  • svěřit se důvěryhodné osobě, která bude brát naše problémy vážně, 
  • svěřit se svému ošetřujícímu lékaři, 
  • vyhledat pomoc psychologa, psychiatra nebo psychoterapeuta, ideálně dle doporučení lékaře, 
  • obrátit se na některou z anonymních linek důvěry, kde nás odborníci vyslechnou, pomohou nám zhodnotit situaci a případně nás nasměrují na dalšího odborníka, který se nám může věnovat dlouhodoběji.

Zora Inka Grohoľováje koučka s mezinárodní certifikací pracující ve slovenštině, němčině a angličtině s desítkami individuálních i firemních klientů. Věnuje se metodě Brain Based Coaching a spolupracuje s TV Markíza, Slovenským rozhlasem, magazínem Evita a dalšími médii. Také mediátorka zapsaná u Ministerstva spravedlnosti a zakladatelka Bratislavského mediačního centra, kde se zabývá řešením konfliktů v rodině, ve výchově nebo v pracovních a jiných vztazích.