, Image: 112931919, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Alamy

„V mém domě je bezpečno.“ A jste si tím jistí? Rychlý návod pro bezpečný domov

Bydlení
Většina z nás se doma cítí bezpečně, ale úraz může přijít z míst, kde bychom ho očekávali nejméně. Vaše zdi mohou obsahovat toxiny ze stavebních materiálů, kuchyně, lékárnička či garáž jsou plné jedů, nikdy nevíte, kdy vám podjede noha v koupelně… Pojďme si projít rychlý checklist, abyste si mohli v klidu říct, že u vás doma je skutečně bezpečno.

Mnoho domácích toxinů, jako olovo, radon, azbest či formaldehyd, pochází ze stavebních materiálů. Můžou vám způsobit řadu zdravotních problémů, od únavy a bolesti hlavy až po rakovinu plic.

Toxiny v domácnosti
Olovo
se ukrývá ve starých barvách, staré keramice, barevném skle i kosmetice. Je obzvlášť nebezpečné pro malé děti. I malé množství olova může snížit IQ dítěte o 4 až 6 bodů. Pokud je mu vystaveno více, následky jsou horší.

Izolované domy nás vystavují riziku výskytu radonu – radioaktivního bezbarvého plynu bez chuti a zápachu, který vzniká rozpadem uranu ve skalách. Může číhat pod vaším domem, školou nebo kanceláří. V Česku může být až 900 úmrtí na rakovinu plic ročně způsobeno vysokou koncentrací radonu v bytech. Nebezpečí hrozí spíše v nižších patrech, s výškou koncentrace radonu klesá.

Většina z nás stráví téměř 90 % času uvnitř budov, často uvnitř uzavřených boxů, v nichž můžeme dýchat jenom recyklovaný vzduch.

A ten je plný formaldehydu, plynu, který může způsobit závratě, nevolnost, únavu a řadu dalších příznaků. To jen pokud přemýšlíte, z čeho pořád máte ty migrény. 

Další pastí je azbest, který může způsobit rakovinu a další nemoci. Před 90 lety byl považován bezmála za zázračný materiál – mimořádně odolný proti vysokým teplotám, pevný, elektricky nevodivý. Vhodná tepelná či elektrická izolace, ochrana před požárem atp. Pokud ho ale vdechnete nebo se ho často dotýkáte… Největší pozor si musíte dávat při rekonstrukcích, kdy se azbestový prach snadno dostane do ovzduší.

Přečtěte si také: 10 věcí, které způsobují rakovinu a nejspíš je máte doma i vy

Elektrická bezpečnost
V Česku se stane méně než 100 úrazů elektrickým proudem ročně. I tak byste měli dát pozor na závadné elektrické kabely a na způsob, jak jsou u vás doma nataženy. Pokud máte hliníkové rozvody, riskujete.

Jenom v Brně dojde každý rok asi k 10 požárům kvůli špatné elektroinstalaci. 

Dejte si taky pozor, ať netáhnete kabely pod kobercem nebo místy, kde se chodí – snadno se tak poškodí, aniž by si toho kdokoliv všiml. 

Mnoho požárů začne kvůli žárovkám, jejichž výkon je příliš silný pro lampu, nebo kvůli oblečení, který někdo na lampu pohodí. Prostorové ohřívače taky snadno podpálí záclony, postel, gauč, jakékoliv látkové materiály, které u nich stojí příliš blízko.

Nebezpečí požáru
„Statistické údaje jednoznačně dokládají, že požáry v soukromých domácnostech mají vůbec nejtragičtější následky. Každý rok při nich zemřou desítky lidí, zraněny jsou další stovky osob a způsobené škody dosahují stamilionů korun,“ upozornil tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček.

Ke 4 z 5 úmrtí způsobených ohněm dojde v domě. Mnoha z nich by bylo možné se vyhnout, kdyby v domě byly nainstalovány detektory kouře a dospělí dávali pozor na kuchyni, schody a ložnici. 

„Mezi nejčastější příčiny těchto požárů patří nedbalost při kouření nebo zacházení s otevřeným ohněm v domácnostech – ať již se jedná o zapomenuté jídlo na sporáku, nevhodně odložené nedopalky cigaret, svíčky ponechané bez dozoru v blízkosti hořlavé látky nebo užití benzinu při zapalování kamen,“ dodal Kopáček. 

Několik tipů, jak se vyhnout nehodě: Nekuřte v ložnici. Neumisťujte chňapky a utěrky nad hořáky sporáku. Pokud jdete během Vánoc z domu, nenechávejte světla na stromku zapnutá. Mějte doma hasicí přístroj a naučte se s ním zacházet.

Náhodné pády
Víte, jaká je nejčastější náhodná příčina smrti u lidí nad 85 let? Upadnutí. V podstatě každý může spadnout, ať už kvůli nedbalosti, stresu, unavenému zraku, ztrátě rovnováhy, drogám či alkoholu. Většině z nás pád na zem nic moc neudělá. Ale co takhle pád na schody, umyvadlo, plotnu…

Tohle je několik tipů, které by vám mohly pomoci pádu se vyhnout:

Instalujte si fotobuňky do chodby a na schody – vyhnete se hledání vypínače a nebezpečí pádu. Na schodech použijte silnější žárovku a instalujte na ně zábradlí. První a poslední schod označte barevnou páskou, kterou nepřehlédnete ani v noci.

Používejte pantofle s protiskluzovou podrážkou. Jakékoliv dráty, o které by někdo mohl zakopnout, obalte páskou a přitiskněte ke zdi nebo podlaze (tak jako na koncertech). Na záchodě a ve vaně se vám mohou hodit uchopovací lišty pro případ, že by se vám udělalo nevolno nebo zatočila hlava. V koupelně používejte protiskluzové gumové rohožky.

#VojtaŽák

Přečtěte si také: „Jednou hořelo v sexshopu. U stropu měli latexové kukly, které se dotýkaly bodovek,“ říká tiskový mluvčí pražských hasičů.