Máte vážnou nemoc? Dejte si velký pozor na vychytralé šarlatány!

Životní styl
Mezi námi se stále objevují spasitelé nabízející zázračné všeléky. V dobách Rudolfa II. se dala přítomnost ulhaných podivínů pochopit. Věda byla v rozpuku, ale zároveň přetrvávala středověká víra v magii a mystiku. Jenže dnes? Dobu temna máme dávno za sebou. I přesto nešvar jménem šarlatánství přetrval. Jak rozpoznat podvod a nenechat se ošálit iluzemi?

Na falešné naději se v průběhu vývoje člověka přiživovaly miliony podvodníků. Už v pravěku se setkáme s vyčuraností některých jedinců. Šamani, druidi, kouzelníci. Všichni svým způsobem plnili roli dnešních šejdířů. Především, když si plně uvědomili svou moc nad zbytkem okolí. V tu ránu dokázali budovat takové statky, které neměl ani sám vůdce klanu. Jelikož se dávno nacházíme v době internetu, s velkou dostupností informací nemůžeme již tak lehce podlehnout lžím o léčbě problematických chorob a infekcí. Nebo ne? Díky síti neroste jen vzdělanost, ale také vychytralost praktik šarlatánů. A tím snad ještě větší nebezpečí pro zdraví člověka než kdykoliv předtím.

Reklamní škůdci
Za vším stojí především sofistikovanost tvůrců reklam. Čím více se naše společnost stává čistě konzumní, tím častěji se objevují produkty se lživými parametry. Taková nabídka se objeví na trhu jen krátkodobě. Lidé ale brzo její záměr prokouknou a dojde k zákazu prodeje. To však není vše. Přidejte ke lži dokonale zvládnutou marketingovou strategii a z přeludu se stane opravdový zázrak. Proti takovému pak zdravotnické organizace a státy bojují jen těžko. Na straně výrobců i horlivých konzumentů vždy existuje odpověď na zpochybňující otázky. Protože se už dávno s takovou otázkou počítá dopředu. Vyvrátit pak mýtus stoupenci lži se stává nemožným.

Geniálním příkladem zamaskovaného zla je přípravek, který byl objeven nebojácným dobrodruhem!

Božská medicína MMS
Jim Humble je jméno, ze kterého šednou vlasy zdravotnickým organizacím po celém světě. Génius doby, nedoceněný bůh, zachránce. S takovými přezdívkami se setkáte na internetových serverech, které opěvují Humblův přínos světu. Před více než deseti lety objevil velikou náhodou zázračné účinky chemické sloučeniny jménem oxid chloričitý. Spolupracovník v hluboké džungli v Jihoafrické republice onemocněl těžkou formou malárie. Naordinoval mu dezinfekční prostředek a vodu, nic jiného po ruce nebylo. Nemožné! Uzdravil se. Téměř zjevení nazval MMS, tedy Miracle Mineral Solution. Samozřejmě si ihned zaregistroval značku, aby ji nemohl zneužít nikdo jiný. Napsal knihu. Založil webové stránky a začal šířit fenomén, který dokáže vyléčit HIV, rakovinu, malárii, Alzheimera a dokonce autismus. Netrvalo to dlouho a v některých zemích se objevil plošný zákaz prodeje prostředků k výrobě látky.

Léčili byste se tímhle?

Bělidlo bělicí bacily
Samotnou látku totiž není možné zakoupit. Je nutné ji vyrobit. Proč? No protože přeci Jim Humble není podvodník. Neprodává nic z toho, co objevil. Nechce vydělávat, chce pomáhat. Každý si může u prodejců chemikálii nakoupit a v minilaboratoři vyrobit svůj vlastní lék. Hotovou sloučeninu si běžný konzument bez oprávnění k podnikání nepořídí. Protože je nebezpečná. „Látky v uvedených přípravcích se používají například k dezinfekci v bazénech nebo k bělení textilu,“ varovala v roce 2010 Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Ale to konzumenty nezastavilo.

Humble se svým marketingovým týmem připravil jednoduchou odpověď na námitky zdravotnických organizací: „Zakazují nás, protože ničíme obrovský farmaceutický byznys.“

Dokonale vytvořený mýtus již dokázal poškodit zdraví mnohým lidem, kteří zoufale hledali záchranu před vážnou a těžce léčitelnou nemocí. I letos se vyskytlo několik případů poleptání hltanu. Nic jako všelék neexistuje a existovat nebude. Tohle je potřeba mít na paměti, i když jde se zdravím do tuhého. A co z toho všeho dobroděj Jim Humble má? Rozhodně ne dobrý pocit. Zato díky prodeji knih a náčiní k výrobě léku se z něj stal multimilionář.

Homeopatické placebo
Dalším nešvarem, který dokáže v jistých případech poškodit, je homeopatie. Od MMS se liší, ale zároveň nese stejné znaky. Homeopatie se v roce 1993 stala zákonem uznávanou alternativní medicínou. Oproti MMS nedokáží léky – homeopatika – poškodit zdraví. Naopak. Jsou neškodné, protože neobsahují téměř žádné léčivé látky, mnohdy vůbec žádné. V tom spočívá problém homeopatie. Ač se za praktikou skrývá hluboká filosofie na úrovni prány a čchi, v praxi lze homeopatika označit za pouhé zprostředkovatele placebo efektu. A zde se dostáváme k problému. Metodu placeba lze ordinovat jen v případech, kde se neléčením nemůže zhoršovat stav. Problém nastane, když se tak děje u nemocí, které se zhoršují.

Například v roce 2011 zemřela v České republice pacientka, které doktorka po dobu šesti let nepředepisovala příslušné léky na regulaci funkce štítné žlázy.

Druhým problémem jsou samozřejmě peníze. Homeopatika stojí často několik stovek korun, přičemž reálně ani neléčí. S MMS je spojuje především to, že v propagačních materiálech nenaleznete slovo „léčí“. To by totiž bylo porušení zákona. Proto se podobné prostředky mnohdy vyskytují pod hlavičkou doplňků stravy. Což může být velice často dalším znakem nepravosti zázračných léků.

    
Kritičnost – jediná možnost obrany 
Veškeré další menší odnože zmíněných příkladů fungují vždy na podobném principu. Odmítají moderní léčbu farmaceutickými prostředky. Využívají zoufalství, které plyne z neléčitelnosti vážných nemocí. Stojí hodně peněz. Doporučují je převážně léčitelé. Ke každému „léku“ naleznete nespočet webových propagačních stránek, knih a videí. A spolu s tím i stovky placených falešných recenzí. Když se setkáte s formou textu, která připomíná úryvek z reklamního letáčku, ruce pryč. Nejdůležitější obranou je neustálá kritičnost. Jakmile se dozvíte o zajímavé možnosti léčby, udělejte si svůj malý průzkum. Vždy si informace ověřujte u několika na sobě nezávislých zdrojích. Nejlépe zavítejte na stránky Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Co však dělat, když podlehne iluzi váš blízký? Nezbyde vám nic jiného, než předkládat racionální argumenty. Ale ani to nemusí pomoci. Vysvobodit se ze spárů lži musí totiž člověk zcela sám.

#Jan Uhlík

Mohlo by vás také zajímat: I doktor se někdy splete. Pro druhý názor můžete ke konkurenci i na internet

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.