Jsme tady, abychom vám s tím pomohli – tedy přesněji, jsme tady, abyste si s tím účinně pomohli sami. Tady je pět návodů, jak efektivně a bez většího úsilí uvolnit problematická a napjatá místa na těle.
1. Čelist
Zuby nehty se snažíte vyřešit nějaký úkol. Třeba jste měli skvělý nápad jít trhat šípky ve svetru a teď trčíte v trnech. Nebo máte větší starosti. Ať jedno, nebo druhé, většinou při tom nevědomky tiskneme zuby k sobě a zatínáme čelist.
Časté nevědomé sevření pak může vyústit v bolesti hlavy a krčních svalů. Prvním krokem, jak se těmto neduhům bránit, je vzpomenout si na čelist párkrát za den a povolit ji. Druhým krokem je procvičení a masáž svalů:
- Párkrát otevřete a zavřete ústa, promněte rty, našpulte je.
- Uvolněte rty, zlehka pootevřete ústa, pokud je vám to příjemné.
- Přiložte ukazovák a prostředník vedle uší a krouživými pohyby masírujte svaly kolem čelisti.
- Masírujte obě strany hlavy zároveň.
- Na místě, kde cítíte napětí, můžete prsty na chvíli podržet a vyvíjet tlak.
2. Oči
Stejně jako svaly jinde na těle, i ty oční je dobré procvičovat. Vždyť jen pouhý pohyb oka zajišťuje celkem šest svalů a další mají na starost například zaostřování. Takové protažení svalů pak uleví očím unaveným z mžourání do obrazovek, a dokonce podle některých očních lékařů může zlepšit zrak či oddálit nošení brýlí. Za pokus to rozhodně stojí!
Protažení očních svalů spočívá v pomalých pohybech očí do všech směrů. Hodíme očko na to, jak to probíhá:
- 5× se podívejte nahoru a dolů.
- 5× se podívejte zleva doprava.
- 5× přesouvejte pohled úhlopříčně zprava shora doleva dolů, následně 5× zleva shora doprava dolů.
- 5× zakružte očima na jednu stranu a 5× na druhou stranu.
- Zaostřete na předmět pár centimetrů od vás, pak přeostřete na předmět, který je ve vzdálenosti přibližně 20 metrů.
3. Paže
Trávíte čas u počítače, mobilu nebo paže jednostranně zatěžujete v zaměstnání? Pak je pro vás vhodná pravidelná automasáž, tedy že se sami namasírujete. Nečekejte však žádné mazání voňavých olejíčků. Na co se právě chystáme, bychom popsali syrově jako takové „odlepování vlastního masa od kosti“.
Nejde tu o žádnou řezničinu a ten sekáček prosím klidně zase vraťte do šuplíku. Jde o nenáročnou, zato hloubkovou a intenzivní techniku. Jak na ni, popíše specialistka na fasciální jógu Nikol Maio:
„Pomyslné odlepování nebo odtahování kůže a svalů od kostí se dělá z toho důvodu, aby se změkčily fascie, tedy pojivové tkáně protkávající naše svaly a šlachy. Jakmile uvolníme fascie, pak se teprve pořádně uvolní samotná svalová hmota. Při masáži byste měli doslova cítit, jak se celé svaly posouvají po kosti, tehdy je masáž opravdu účinná,“ radí Nikol a doporučuje automasáž provádět tímto způsobem:
- Paže si nejprve uvolněte vyklepáním.
- Položte dlaň na paži nad zápěstím a třete kůži směrem od sebe a na druhou stranu zpátky k sobě.
- Párkrát opakujte, až ucítíte teplo.
- Nyní chyťte paži ještě pevněji a točivým pohybem od sebe posouvejte celý sval po kosti od sebe. Stejný pohyb veďte i k sobě.
- Postupujte dál až k rameni.
„Některá místa vašeho těla vám mohou připadat jako slepená. Stačí jim věnovat pár minut kdykoli během dne a postupem času se uvolní. Pojivové tkáně pak budou elastičtější, pružnější a budou i lépe zvládat zátěž,“ říká Nikol Maio.
4. Hrudník
Pozici Paschim Namaskarasana byste si neměli nechat ujít. Otevírá hrudník, předsazená ramena a pomáhá nám zplna se nadechnout a načerpat více energie. Jak už tušíte, pozice vychází z jógy. A podle toho, co víme o józe, bude náročnější, než na první pohled vypadá.
Naštěstí pro zatuhlejší jedince má i jednodušší pozice a variace. Celé provedení od náročnějšího ke snazšímu vypadá takto:
- Vsedě nebo vestoje dejte paže za záda a pomalu spojte dlaně k sobě mezi lopatky. Malíková hrana směřuje k páteři.
- Při takovém intenzivním otevření hrudníku možná budou mít vaše bedra tendenci se prohnout; zkuste je narovnat a vytáhnout se za temenem vzhůru.
- Pokud se do pozice nedostanete, posuňte paže o kousek níž nebo si místo dlaní spojte pěsti.
5. Hýždě
Patříte mezi aktivní jedince, kterým z nedostatku času chybí pohyb? Jestli se cítíte „přesezení“, až je vám z toho ouvej, zkuste masáž hýždí. Neříkáme, že masáž nahradí výlet na kole nebo lekci HIIT, ale úporný pocit fyzického i psychického nepohodlí odstraní celkem snadno.
Účinně kompenzuje permanentní kontakt se sedadlem s následkem nedostatečného prokrvení svalů a zbaví vás napětí, které se jinak přesouvá i do zad a nohou. Aby vaše hýždě nezůstaly tuhé jako geologický útvar třetihor, zkuste jednoduchou masáž tenisovým míčkem. Nejenže přináší úlevu i bedrům, ale co je zajímavé, příjemně uvolňuje psychické napětí.
Užijte si tuto pětiminutovou masáž s lektorkou masážní jógy Ivu Shi.