Light potraviny: škodlivé chemikálie pod rouškou spásných slov

Vše o jídle, Život
Pokaždé, když zhřešíme, hledáme způsob, jak se kát. I v případě, že sníme to, co bychom neměli. Hřích v podobě například šťavnatého burgeru musíme nějakým způsobem odčinit. Naštěstí pro nás existuje místo, které nám dopomůže ke zbavení se výčitek z konzumace nezdravých potravin. Supermarket.

Stačí projít turniketem, a ocitneme se rázem ve středověku. Proč? Z provinění se vůči Bohu se dalo vykoupit odpustky. Pár zlaťáků, a duše byla čistá jako opál. Dnes tomu není jinak. Stačí si koupit místo běžných potravin jejich light variantu, a přijde spása. Mysl nám odpustí naše provinění. Tělo však ne. Light potraviny se opravdu dají přirovnat k odpustkům. Platíme za ně víc a nijak nám nepomůžou. Ba naopak!

Magické slůvko
Osmdesátá léta byla pro výrobce tučných smažených dobrot přímo Klondikem. S velkou konzumací však zákonitě přišla i temná stránka, kterou prskající hektolitry oleje skrývaly. Vyskytly se první případy, kdy nadměrná konzumace jídel z rychlých občerstvení stála za těžkými zdravotními komplikacemi. Společnost po několika kauzách začala být mnohem obezřetnější ke všemu, co doktoři házeli do pytle s názvem rakovina, infarkt a obezita. Ze strany prodejců musel zákonitě přijít protitah. Jak fikaně obelstít zákazníka, aby se neodvrátil od oblíbené pochutiny kvůli pojítku se smrtelnými chorobami? Kouzelnými slovíčky „light“ a „dietní“!

Je to jen chemie?
Jenže nejde pouze o slova. Skrývá se za nimi mnohem více. Za hlavního nepřítele zdravotníci považovali, a stále považují, potravinářský cukr a tuky. Před obchodníky stála obtížná výzva. Jak z dobrot vypudit strašáky, kteří jsou hlavní složkou hříšné chuti? Chemickými náhražkami. Velkým množstvím. Produkt v podstatě nesmí změnit chuť. V opačném případě by se stal něčím zcela novým, ne variací toho samého. Díky všemožným syntetickým látkám lze dojít k téměř identické chuti bez hlavních pranýřovaných složek. Slaďoučká limča zůstane slaďoučkou.

Vyjmenovat všechny podivné škodlivé látky, které vznikly v laboratořích, by zabralo minimálně několik hodin.

Jako příklad poslouží náhražka rostlinného oleje Olestra přidávaná do light variant bramborových lupínků Lay’s a samozřejmě do dalších jiných. Olestra je pro tělo nestravitelná. Jak vleze dovnitř, tak vyleze ven. Přesto podle komplexních studií ovlivňuje lidské trávení. Snižuje schopnost těla absorbovat vitaminy. Ve větších dávkách pak způsobuje i silné průjmy. Ale to nejdůležitější? Chuť chipsů se nemění.

Dietní éčka
Samozřejmě nelze ihned mluvit o účelovém ničení zdraví zákazníků ze stran výrobců. Až moderní laboratorní rozbory a pečlivé dlouholeté testy odhalily skryté nebezpečí valné většiny náhražek. Ještě větší než u standardních verzí produktů, ve kterých chemie není, minimálně ne v takovém množství. Všechny náhražky dnes nalezneme pod jednotícím názvem „éčka“, s jehož skloňováním se setkáváme čím dál častěji. Ideálním příkladem toho, jak éčka v odlehčené verzi dokážou škodit mnohem více, je Coca-Cola. Limonáda se stala symbolem nezdravého životního stylu kvůli obrovskému obsahu cukru, ale jinak v tekutině plave jen jedna potenciálně nebezpečná látka E338 – kyselina fosforečná, která při častém kontaktu se zuby zřejmě poškozuje sklovinu. Pravým opakem je Coca-Cola light. Cukr zde nahradilo E951 – aspartam a E950 – acesulfam K. Obě syntetické látky slouží jako umělá sladidla bez kalorických hodnot. Zatím to zní dobře. Jenže není.

Aspartam ovlivňuje funkce mozku v oblasti hladu a podle studií na univerzitě v Jižní Africe i deformuje samotnou tkáň.

„Potenciálně velká dávka kofeinu v kombinaci s aspartamem vytváří v mozku krátkodobý efekt závislosti podobný jako při užití kokainu. Kvůli tomu si pravděpodobně otevřete další plechovku, případně sáhnete po jiném nezdravém jídle, a dostanete se do kruhu,“ říká o působení Niraj Naik, bývalý farmaceut a zakladatel populární stránky The Renegade Pharmacist.

Drahé zdraví
Nelze však generalizovat. Ne všechny light potraviny patří do skupiny zlovolných zabijáků. Především to platí u jídla, kde hlavní problém tkví v množství tuků. Mnohdy výrobce nedělá nic jiného, než zmenšuje podíl přidáváním vody a zahušťováním. A platit za výrobky říznuté něčím, co si pustíme doma z kohoutku za pár haléřů? Zbytečné utrácení. Jenže ne vždy může být sáhnutí po teoreticky nejzdravější variantě pro člověka s průměrným platem možné. Zdravé potraviny bez éček a jiných přidaných látek dokážou stát i několikanásobně více.

Podle studie z Cambridgeské univerzity se neustále zvyšuje rozdíl mezi cenou tisíce kalorií přijatých ze zdravého jídla a tisíce z nezdravého.

V roce 2012 stálo tisíc „zdravých kalorií“ v průměru 230 Kč. Na opačné straně získáme stejnou energii mnohem levněji. Přibližně za 85 Kč. „Zvětšující se rozdíl mezi cenou více a méně zdravých potravin se v budoucnu může stát jedním z faktorů rozdílu ve zdravotní způsobilosti chudých a bohatých vrstev společnosti,“ komentuje situaci vedoucí výzkumu doktor Nicholas Jones. Lze se ze spirály plné chemikálií, dietních potravin a drahých nezávadných vymotat? Ne zcela. Ale může pomoci například web Férpotravina.cz, kde si lze produkty ověřovat a podrobně si přečíst o látkách v nich. Díky zkoumání etiket si člověk najde klidně i levnou neškodlivou light dobrotu. Jen musí být ostražitý, a ne bezhlavě házet věci do nákupního košíku.

#Jan Uhlík

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Bude vás také zajímat: Veganství u dětí. Zdravá alternativa, nebo nebezpečný hazard?