Jednu filmovou cenu za druhou letos sbírá drsný opus z osidlování divokého západu Revenant. Pod výmluvným českým názvem Zmrtvýchvstání hraje Leo DiCaprio zálesáka, který během pár dní přežije útok grizzlyho, pohřbení zaživa, pád ze skály do korun stromů a pak cca 200 km plahočení promrzlými pláněmi plnými krvežíznivých indiánů. Člověk by se pousmál, nebýt film inspirován skutečným příběhem lovce kožešin jménem Hugh Glass. Lidi mají někdy až nelidskou výdrž…
Ledová žena
Doktorka Anna Bagenholm se v roce 2009 v Norsku během výletu na běžkách nešťastně smekla z okraje srázu a zřítila se několik desítek metrů dolů. Hlavou napřed, a navíc přímo do trhliny v ledu pokrývajícího horskou bystřinu. Díky lyžím nezmizela pod ledem úplně, ale kvůli hrnoucí se vodě a půl metru tlusté ledové krustě pro ni její kolegové nemohli dělat nic jiného, než ji držet za nohy a čekat na pomoc. Prvních pár minut se sem tam nadechla z malé vzduchové kapsy, ale než se do nepřístupného místa dostala horská služba, uplynula skoro hodina a půl a Anna už nejevila známky života. Oživovací pokusy byly marné, snad i proto, že neměla puls a její tělesná teplota klesla na rekordních 14 °C. V nemocnici ji už skoro pro formu připojili na umělou ventilaci a patrně čekali až rozmrzne natolik, aby ji mohli oficiálně prohlásit za mrtvou. Když jí po třech hodinách začalo znenadání bít srdce, vzbudil její případ rozruch, který po několika měsících vystřídal úžas. Dodnes není nikdo schopen vysvětlit, jak mohla přežít, natož zcela bez následků.
Nafukovací muž
Pochybný status nejzázračnějšího přežití pracovního úrazu patří nejspíš řidiči kamionu Stevenovi McCormackovi. Ten během údržby tahače uklouzl a jak na potvoru „dosedl“ přímo na ventil, který zásobuje brzdy kamionu vysoce stlačeným vzduchem. Hubice ventilu Stevenovi po nárazu pronikla až do těla.
A naplnila jeho organismus vzduchem tak prudce, že ho nafoukla do téměř dvojnásobné velikosti, oddělila svalstvo od tukové tkáně a stlačila srdce natolik, že přestalo bít.
Ačkoli asi nikdo nepředpokládal, že by něco tak strašného mohl řidič přežít, naštěstí ho dopravili do nemocnice. Jeho tělo se sice směstnaného vzduchu zbavovalo tři dny, ale nehodu přežil a vzhledem k okolnostem vcelku slušně.
Vcuclo mě tornádo, co mám dělat?
Neuvěřitelnou příhodu má za sebou paraglidistka Ewa Wisnerska, která se uprostřed letu nad idylickou australskou krajinou zničehonic ocitla uprostřed tornáda. Vzdušný vír ji během několika málo minut vynesl z běžné letové hladiny stovek metrů do desetikilometrové výšky, což je zhruba tam, kde létají velká dopravní letadla. Kromě toho, že byla kvůli bouřce v naprosté tmě a v kanonádě krup o velikosti tenisáku, okolní teplota klesla na -60°C, a navíc samozřejmě nemohla dýchat, protože v takové výšce už je kyslík opravdu velmi nedostatkové zboží. Nezbývalo jí, než zavřít oči a odevzdat se osudu. Když je po pár minutách znovu otevřela (tedy popravdě, spíš se díky přílivu okysličeného vzduchu probrala z mdlob), kupodivu zjistila, že padák drží a pomalu se snáší k zemi. Zmrzlá na kost dosedla asi 50 km od místa, kde odstartovala a kde ji zachránil tým zmatených pořadatelů, kteří zřejmě nevěděli, jestli mají volat do Guinessovy knihy a hlásit rekord ve výšce letu na paraglidu, nebo ji rovnou prohlásit za nesmrtelnou.
Kilometry volným pádem
Ale pech můžete mít, i když zrovna nezuří tornádo a dáváte si sebevětší pozor. O tom by mohl vyprávět Michael Holmes. Superzkušený parašutista, který drží rekord jako nejmladší instruktor skákání v Anglii, má nechtěně taky rekord za nejdelší skok bez použití padáku. Respektive s padákem, ale neotevřeným.
Při rutinním seskoku mu totiž selhal hlavní padák, do kterého se zamotal i ten záložní.
Po 4,5kilometrovém pádu, který natáčela kamera na helmě (jestli máte ty nervy, mrkněte na YouTube) dopadl do borůvkového roští… Po pár minutách prvního šoku se Michael odbelhal po svých, pouze se zlomeným kotníkem a poškozenou plící. Hůř dopadla Vesna Vulovičová, která se ovšem do Guinessovy knihy rekordů zapsala po pádu zcela bez padáku a z výšky neuvěřitelných 10,5 km. Mladá letuška v roce 1972 jako jediná přežila havárii jugoslávského letadla nad Srbskou Kamenicí v Československu a na zem dopadla v troskách letadla poškozeného výbušninou. Utrpěla spoustu vnitřních zranění, frakturu lebky, měla zlomené obě nohy a tři obratle, takže od pasu dolů ochrnula. Po řadě operací se ovšem nejen uzdravila, ale dokonce zase chodila.
Nezničitelný pilot
Ať máte sebevětší smůlu, většinou se najde někdo, kdo je na tom ještě o něco hůř. Na Louise Zamperiniho to ovšem neplatí. Během služby v americkém letectvu za 2. sv. války si vybral všechnu smůlu světa naráz. Jeho letadlo sestřelili nad Pacifikem. Pád přežil pouze on a dva kolegové, nicméně uprostřed oceánu, na gumovém raftu a s nuznou zásobou potravin neměli nijak růžové vyhlídky. Po 30 dnech, které většinou strávili mlácením žraloků pádlem a lovením pelikánů, spatřili na obloze letadlo. Bohužel to bylo letadlo japonské, které je začalo ostřelovat kulometem a dokonce na ně shodilo hlubinou pumu. Louis musel skočit do vody, jednou rukou opravovat protržený člun, zatímco druhou odháněl čím dál tím naštvanější žraloky. Po 47 dnech se už jen ve dvou (ne, zesnulého kolegu nesnědli) doplácali ke břehu ostrova. Aby zjistili, že na něm stojí japonský koncentrační tábor pro válečné zajatce. Zamperiniho v táboře čekalo dva a půl roku těžkých prací, hladovění a mučení, než se dostal domů, kde prý svým věznitelům velkoryse odpustil. Zemřel předloni ve věku 97 let, pár týdnů před premiérou filmu, který o něm natočila Angelina Jolie. Jmenuje se Nezlomný a po jeho zhlédnutí nebudete mít problém uvěřit, že Hugh Glass přežil pár minut kočkování s medvědem.