Léto budiž pochváleno! Ale raději si ho pojistěte.

Za hranicemi, Životní styl
Dovolenkové nehody si nevybírají. A nevyhnou se jim ani takoví střelci jako třeba „nesmrtelný“ kytarista Rolling Stones Keith Richards. Nejen do rockových dějin vstoupil jeho kotrmelec z vrcholku palmy na ostrově Fidži, při kterém se, chudák, polámal tak moc, že kvůli tomu musela kapela posunout turné. A takových historek máme fůru. Takže si radši přečtěte, na co se o dovolené připravit…

Cestovní horečka je ještě to nejmenší, co by vás mohlo zachvátit. Podle statistik se více než 60 % všech pojistných událostí děje právě v létě. Dramaticky totiž naroste počet cest do zahraničí a výletníci také někdy v očekávání hromady nových zážitků ztrácejí opatrnost.

Kuriozity, které můžou číhat i na vás
Až vám spadne na hlavu kokosový ořech, asi se moc smát nebudete. Vypadá to jako zábava, ale statistiky ukazují, že počet otřesů mozku kvůli téhle nehodě stále stoupá. Senioři jsou aktivnější, takže je i víc a víc pádů na kolečkových bruslích. Dobře, říkáte si, na tyhle věci si teda budu dávat větší pozor. Jenže jsou situace, na které se prostě nepřipravíte. Spoustu lidí každoročně pokoušou ryby, opice, krokodýli nebo třeba obyčejní toulaví psi.

Prolítnout perfektně vyleštěnými skleněnými dveřmi, které jste prostě přehlídli, když zrovna utíkáte na vlak, taky stojí za to.

Jeden Čech se v Německu propadl do špatně zabezpečeného hrobu, který byl nešikovně hned vedle cesty. Poranil si hlavu a nohu. Statistikám ale kralují daleko prozaičtější trable.

Nejčastější dovolenkové patálie:

  • Střevní potíže – Taková klasika. Jiný kraj totiž neznamená jen jiný mrav, ale i jiné bakterie. Dávejte si hlavně pozor na to, co pijete a jíte. Ať už je jídlo podávané na ulici jakkoli lákavé, zvažte upřímně, jestli ho vaše střeva dají. A vodu, tu radši pijte výhradně balenou!
  • Úpal, úžeh a spáleniny od slunce – Mazat se, mazat se, mazat se! Teď myslíme zvenčí. A klóbrc nosit! Ani Italové a podobné jižní národy je nevytahují jenom pro parádu. No a pokud jste k rovníku ještě o něco blíž, tím spíš si chraňte nejen hlavu, ale i ramena. Spálené nárty v sandálech taky nejsou nic moc.
  • Úraz – Na dovolené máme často tendence cítit se znovu na dvacet a zbytečně riskujeme. Třeba z hloupého hecu. Uklouznutí na schodech taky nezná hranice států a když vás moře mrskne při potápění na stěnu korálového útesu, nebývá to sranda. Setkání s medúzou, případné šlápnutí na ježka taky zrovna dvakrát nepotěší.
  • Nachlazení a angína – Myslíte si, že nastydnout na letní dovolené je nesmysl? Omyl. Klimatizace je mrcha! Když je venku 40 stupňů a v hotelu či autobuse dvacet, na malér je zaděláno.
  • Horečka – Ve vysokých teplotách vzduchu obzvláště výživná. I když není zima, neznamená to, že vás nemůže přepadnout. Od horečky váš zachrání, když se zabalíte do navlhčeného prostěradla. Jen ať zasyčí…
  • Zánět středního ucha – Problém především pro vášnivé potápky. Nepodceňovat. A pozor na letadla. Drobné píchání v uchu se během cesty vzduchem může změnit v totální peklo. Hlavně nečekejte na česky mluvícího doktora.  
  • Ztráta dokladů – Zůstat někde viset jen proto, že nemáte papír k tomu, že vy jste skutečně vy, se taky úplně nevyplácí.  
  • Poškození cizí věci – Pojištění odpovědnosti je dost praktická záležitost. Obzvlášť pro některé jedince, kterým i doma padá nádobí z ruky jako na běžícím pásu.

Jak se připravit na cestu?
Než vyrazíte, mrkněte třeba na stránky Ministerstva zahraničí, kde najdete spoustu detailů. Ale rozhodně udělejte alespoň následující:

  1. Zjistěte si kontakty na záchranné složky a konzulát v dané zemi.
  2. Zjistěte si bezpečnostní situaci, včetně doporučení českých úřadů.
  3. Informujte se o zákonech a legislativě. Pozor třeba na místní pravidla silničního provozu, včetně těch nejdivnějších. (Viz náš článek.)
  4. Udělejte si kopie dokladů.
  5. Připravte si dostatečnou finanční rezervu pro nečekané situace.
  6. Pořiďte si cestovní pojištění.

Zvlášť na to pojištění dost lidí dlabe (prý až 20 %), ale kromě toho, že se tak připravujete o finanční krytí v případě potřeby, zbavujete se i prima české spojky. 

Třeba se domluvíte i za hranicemi, ale taková asistenční služba v češtině dostupná 24 hodin denně vám skoro vždycky pomůže líp, než dokážete vy sami.

Zvlášť, když máte zrovna nějaké trable. Najdou vám nemocnici, zařídí tlumočení zdravotních termínů, budou vědět co a jak, když nechtěně způsobíte nějakou škodu. Ale to je samozřejmě na vás. Každý svého štěstí strůjcem. Každopádně si dovolenou pořádně užijte a ŠŤASTNOU CESTU! I návrat…