Který sport je rychlejší? Parkour nebo skejt? Uspořádali jsme závod!

Pohyb
Ve spolupráci s parkouristy z Urban Sense týmu jsme odstartovali ikonický race. Je rychlejší řítit se po městě na skejtu, nebo sprintovat a přeskakovat stylem parkouru? Závod  je na rychlost. Žádné barokní vymyšlenosti. Chtěli jsme, aby to kluci pálili, jak nejrychleji to dovedou. Návrat ke kořenům!

Kluci, jak jste se seznámili? Jezdíte spolu už dlouho?
Běloch (sk8): Nejezdíme spolu vůbec. Včera jsme se seznámili na Stalinu. Kluci tam za mnou přišli s tím, že chtějí natočit video. Závod skejt versus parkour. Říkám no problem. Sešli jsme se, ukázali mi trasu a řekli jsme si, kudy pojedem.

Jaké jsi měl na trase překážky?
Běloch (sk8): Párkrát jsem musel vybíhat schody. Deset schodů totiž nevyskočíš. Někdy jsem zase měl problém třeba s kostkama. A hlavně neskočím třeba pět metrů dolů (smích).

Už jste někdy závodili proti jinému sportu?
Honza (parkour): Kdysi jsme jen dělali přátelskej závod proti biketrialu. Takže tohle byla úplně nová zkušenost. Překvapilo mě, že skejt je na rovině opravdu rychlej. Můžu sprintovat, ale pořádně mu nestačim. Zato když je někde členitej terén, kde můžu něco přeskočit, skejt s tím má problémy a musí mě dohánět. Takže to porovnání bylo velice zajímavý. Skejt jsem možná podceňoval, teď ho respektuju. Velice!

Ten původní souboj s biketrialem byl ve městě?
Honza (parkour): To bylo v městským terénu. Jezdili jsme třeba po hradbách. Ale bylo to spíš o tom vizuálu. Natočit něco hezkýho, kde je kontrast mezi kolem a tím, jak překonávají překážky prakouristi. Tohle byl opravdovej race.

parkour - 77

Jak dlouho musíš jezdit na skejtu, abys jezdil tak, jak jezdíš?
Běloch (sk8): Celej život. Musíš to mít v srdci a musíš mít dvě srdce! (smích) Jezdit, jezdit a jezdit.

A parkour?
Honza (parkour): To samý platí i pro parkour.

Kde trénuješ?
Běloch (sk8): Trénuju na Stalinu, na Štvanici a různě jinde. Jezdim street a jezdim i skatepark, ale mám to hlavně jako dopravní prostředek. A taky jako kabelku, beru ho všude. Nevylezu bez něj ven.

Proč nejezdíš na longboardu?
Běloch (sk8): Nejezdim na longu, protože na tom jezdí trapáci a holky.

A parkour se trénuje kde?
Honza (parkour): Spontánně, kde to zrovna vyjde. Ale třeba salta nejradši skáčeme vevnitř v tělocvičně, protože jsou měkčí dopady a šetří to klouby. Já skáču už třináct let a tělu to dává zabrat. Už o tom musím trochu přemejšlet.

parkour - 53n

Z jaký vejšky jsi schopnej skočit?
Honza (parkour): Třeba pět metrů jsem schopnej skočit. Víc by se mi ale nechtělo.

Jsou různé styly parkouru?
Honza (parkour): V tom, co jsme dnes předváděli, šlo vyloženě o to, jak se co nejrychleji někam dostat. Porazit toho druhýho borce. Ale většinou se ta komunita pohybuje spíš v saltech. Jde se na jeden spot a tam se skáče a driluje jeden skok. Pořád dokola, dokud ho nezvládneš. Není to tak, že by někdo jen tak vyrazil a udělal se závod. To se běžně nedělá.

Takže se spíš vypilovávají jednotlivý skoky pořád dokola?
Honza (parkour): Přesně tak. Jednotlivý skoky na určitých místech.

parkour - 2

Jak začít na skejtu?
Běloch (sk8): Koupit si skejt, přijít do skejt parku, přijít za mnou, koupit mi cigára… (smích) A za ty cigára tě naučim ollie. Hlavně nechodit do žádný skejtový školy.

To existuje? Skejtová škola?
Běloch (sk8): Vim, že jsem teď právě řekl, že to existuje, Ale zapomeň na to, že existuje.

parkour - 61

A jak začít parkour?
Honza (parkour): Parkour se samozřejmě nejlíp začíná s Urban Sense. S náma. Naučíme vás všechno.

Výborně. Po reklamním brejku další otázka: Co když jsem třeba z Austrálie?
Honza (parkour): Když jsi z Austrálie, musíš právě do Česka. (smích)

Dobře. A než přijdu k vám, jak mám zesílit? Je to hodně o fyzičce?
Honza (parkour): Musíš k tomu samozřejmě mít nějaký proporce.

parkour - 86

Gymnastika, nebo spíš posilovna?
Honza (parkour): Záleží na tom, kam směřuješ. Když chceš dělat gymnastický prvky, potřebuješ víc gymnastiky. Když ti jde jen o to, abys někde něco přeskočil, tak to není moc gymnastika a potřebuješ spíš atletický dovednosti. Ale třeba u salt potřebuješ mít zpevněný tělo, aby ses dokázal sbalit, rozbalit i dopadnout. Abys zvládl dopadnout a nezlomit se u toho.

Používá se při dopadu klasický parakotoul?
Honza (parkour): Ano, když takhle dopadneš, vstřebává to energii. U nás se tomu říká PK roll, jako parkour roll. Většinou ty názvy vychází z angličtiny. Wall run je běhání po zdi, wall flip, front flip, side flip… Třeba wall front flip je, když se rozběhneš proti zdi a uděláš o ni salto dopředu. A když v tom pak děláš ještě nějaký vruty, je to třeba wall front flip 360. Při tom se ještě otočíš o 360 stupňů.

#Jan Strmiska