Jsou už klimatické změny nevratné? Poslechněte si rozhovor s klimatologem Pavolem Faškem

Životní styl
Klimatické změny ovlivňují počasí po celém světě. Jak se nám změní život za deset let, kdy se očekává oteplení planety o 1,5 stupně? Máme ještě čas udělat opatření, která nebudou bolet, nebo je už pozdě? Poslechněte si podcast s uznávaným klimatologem RNDr. Pavolem Faškem, CSc., ze Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Už i počasí ve střední Evropě je zásadně ovlivňováno klimatickými změnami. Škody následkem ničivých vichřic, bouří či krupobití každoročně stoupají do milionových částek. Psychologové dokonce evidují pacienty s diagnózou zvanou jako klimatická úzkost. V tématu, které nás stále rozděluje a je plné emocí, je nejlepší, pokud zazní fakta. Poslechněte si uznávaného klimatologa RNDr. Pavola Faška, CSc. Zjistěte, jestli je pesimista, nebo ještě vidí světlo na konci tunelu. 

Stále je velké množství lidí, kteří nevěří globálnímu oteplování, zpochybňují a bojkotují opatření, která se zavádějí, aby pomohla tento stav zvrátit. „Důležité je to, aby si většina lidí na světě uvědomila, do jakého stavu jsme se v současnosti dostali a jak se to každého konkrétně může v nejbližší budoucnosti dotknout. Pokud by si toto lidé uvědomili, bylo by to pro současnou situaci velmi dobré,“ vysvětluje Pavol Faško, co je důležitým faktorem, který by pomohl spojit celý svět v boji proti klimatickým změnám. Ačkoliv současný stav klimatu není dobrý, je důležité, aby se k němu každý postavil čelem. „Někteří lidé si řeknou: já jako jedinec nic nezmůžu. Ale to je ta chyba. Ještě stále máme čas adaptovat se na aktuální situaci a jednat,“ doplňuje odborník.  

Podcast Lepší život můžete poslouchat v podcastových aplikacích. 

Foto: Denník N