Jedenáct tipů, jak na klidné Vánoce bez stresu

Vše o jídle
Vánoce si každý slaví po svém. Těžko se mění způsoby, jak se na svátky připravujeme. Pokud ale cítíte, že se z oslav svátků v posledních nesnadných letech vytrácí jejich podstata a že byste si namísto běhání po obchodech, stresu a přejídání chtěli konečně zase užít klidné Vánoce, je nejvyšší čas udělat to právě letos.

Využijte času pro sebe a svou rodinu ještě intenzivněji. Zkuste se inspirovat našimi 11 tipy, jak o letošních Vánocích ušetřit čas a energii, abyste se mohli více věnovat tomu, co je pro vás opravdu podstatné.

1) Nesnažte se o dokonalost

Nastavte si priority. Co pro vás znamenají klidné Vánoce? Vsadíme se, že pro mnohé z vás to je čas strávený s rodinou a pohoda při rozsvíceném stromečku. Patnáct druhů cukroví není třeba, stačí vaše oblíbené a stydět se za kupované taky nemusíte. Zkuste se zaměřit letos na to, abyste si to všichni společně užili, ne všechno musí být perfektní.


Zjistěte, proč je důležité být vděčný.


2) Naplánujte si Vánoce podle svých představ

Kvalitní plánování je vždy základ úspěchu. Pokud si dopředu nenaplánujete klidnější Vánoce, nebudou. Napište si nejen seznam věcí, které je potřeba udělat, ale také těch, které dělat chcete. Přijde vám, že se to nedá stihnout? Pak se přinuťte několik méně příjemných úkolů rovnou vyškrtnout. Grandiózní úklid v klidu počká do jara.

3) Nakupujte co nejvíce na internetu

Rozumíme, že ne všem může online nakupování vyhovovat. Ušetříte tak ale spoustu času! Nikdo se nechce tlačit s ostatními v nákupních centrech. Stačí se doma přesvědčit, zdali vám objednávka přijde včas, a klidné Vánoce s dárečky bez stresu máte vyřešené.

4) Rozdělte si práci s kamarády

Pokud máte rádi, když je na vánočním stole hodně druhů cukroví, ale nemáte dost času (nebo chuti) na jejich přípravu, domluvte se s několika kamarády či členy rodiny. Každý z vás napeče ve větším množství čtyři druhy cukroví (což je nejen časově, ale i finančně úsporné) a navzájem se podarujete. Sami přitom ochutnáte něco nového, a ještě budete mít dobrý pocit z toho, že si na vašem cukroví pochutnává o tolik více lidí.

klidné vánoční svátky

5) Nepečte, buďte originální

Válení několika druhů těsta a pečení cukroví je poněkud zdlouhavá záležitost. Navíc, pokud patříte k těm zapomnětlivějším, existuje i velké riziko, že celý plech nakonec stejně skončí v koši. Zaexperimentujte letos s nepečeným cukrovím! Sežeňte si několik druhů ořechů, sušeného ovoce a dalších ingrediencí, které v různých kombinacích jen rozmixujete a vytvarujete do kuliček. Možností je spousta, tak se nebojte být letos originální.


Zkuste s námi letos Vánoce zdravěji.


6) Domácí výrobky jsou dostupné i u menších podnikatelů

Na Vánoce se nepřipravuje pouze cukroví. Patří k nim i vaječný likér nebo bramborový salát. Co kdybyste se letos smířili s tím, že si nebudete všechno do posledního detailu vyrábět sami doma? Máme tady spoustu šikovných podnikatelů, kteří třou bídu s nouzí a kvůli pandemii letos nebudou možná mít tak super Vánoce jako dřív. Dejte jim vydělat! Uděláte vánoční dobrý skutek, ušetříte čas, a ještě si pochutnáte.

7) Dekorujte chytře

Není potřeba ozdobit celý dům. Určete si jednu místnost – tu, ve které trávíte nejvíce času – a na tu zaměřte hlavní pozornost. Do ostatních místností stačí jen drobnosti. Pamatujte, že méně je více, volte přírodní ozdoby (jmelí) a dejte důraz na světlo – svíčky nebo světýlka dokážou vytvořit kouzelnou atmosféru klidných Vánoc jen tak samy o sobě.

8) Používejte dárkové tašky

Balení dárků je pro mnohé noční můrou, i když výsledek většinou stojí za to. Taky vás ale zaráží, kolik tun papíru se každý rok koupí, roztrhá a vyhodí zbytečně? Zkuste u vás doma zavést tradici balení do dárkových tašek a boxů. Tašky ani krabice nenadepisujte přímo, používejte visačky a nepřelepujte je lepicí páskou. Tak se vám tašky podaří uchovat do dalšího roku a můžete je používat stále dokola.

9) Nekupujte věci, rozdávejte naději

Klasické dárky může nahradit věnování peněz dobročinnému účelu, kde to lidé opravdu potřebují. Podívejte se třeba na platformy HitHit.cz nebo Startovac.cz a podpořte jménem vašeho blízkého některý z nápadů. Organizátoři obvykle slibují zajímavé protihodnoty, jako třeba vstupenku na představení. Dárek je to tak rovnou dvojitý.

10) Pošlete rodině ePohlednici

Posíláte prarodičům a dalším blízkým vánoční pohlednice? Zkuste to letos s aplikací Pohlednice Online od České pošty. Stačí si udělat rodinné foto na telefon (nebo vybrat starší fotku), vložit do aplikace, upravit, přidat text a adresu. Příjemci vašeho přání přijde za pár dní pohlednice do schránky. Je to jednoduché, milé, originální, a hlavně nemusíte nikam chodit.

11) Dejte důraz na zážitky

Děti se jistě nejvíce těší na dárky, silněji do paměti se jim však vryjí zážitky strávené s rodinou. Vyrazte společně nasát vánoční atmosféru, dejte si něco teplého k pití a společně zkuste nějaké vánoční rituály a tradice. Kvalitně prožitý čas se jen tak nezapomíná!

krásné vánoce


Sváteční čas je ten, kdy se plně noříme do přítomnosti, říká filozofka Anna Hogenová.


Vánoce nejsou od toho, abychom se z nich hroutili, ale naopak na chvíli vydechli, věnovali se věcem, které nás činí šťastnými, a trávili čas s těmi nejbližšími. Tíhu úkolů, o kterých si myslíme, že je potřeba je udělat, si na sebe nakládáme pouze sami. Zkuste tedy na sebe být letos hodnější. Zasloužíte si to!