Kdo s koho: Běžky nebo sjezdovky?

Pohyb
Jak napadne sníh, vynoří se v populaci rozpory, které mimo zimu hibernují. V posledních letech se dost nenávidí hlavně lyžaři a snowboardisti. Ale my si myslíme, že by se nemělo zapomínat na mnohem původnější nenávist mezi běžkaři a sjezdaři. Tak jsme se ji rozhodli malinko oživit. Když se teď pořád tak volá po těch tradičních […]

Jak napadne sníh, vynoří se v populaci rozpory, které mimo zimu hibernují. V posledních letech se dost nenávidí hlavně lyžaři a snowboardisti. Ale my si myslíme, že by se nemělo zapomínat na mnohem původnější nenávist mezi běžkaři a sjezdaři. Tak jsme se ji rozhodli malinko oživit. Když se teď pořád tak volá po těch tradičních hodnotách…

 

BĚŽKY: Přinášejí sportovně-estetický zážitek. Copak prosvištět za pár minut několik kilometrů sjezdovky, kudy to před vámi protáhl buldozer, to je nějaké lyžování?

versus SJEZDOVKY: Tahat za sebou prkýnka po poli nebo v krpálech může jenom blázen, co nikdy nepoznal slast sjezdovek v Alpách. Přiznejte si to, nemáte odvahu na sjezd!

 

BĚŽKY. Komplexní cvičení celého těla, při kterém za hodinu spálíte klidně i víc než 700 kalorií. Zatímco zamířit lyže z kopce k vleku (a ještě se někdy netrefit), to umí každá troska.

versus SJEZDOVKY: Plahočit se ve sněhu po kopcích, když máme vleky a lanovky, je prostě popírání pokroku. Jestli nutně potřebujete do vedlejšího údolí, jeďte skibusem.

 

BĚŽKY: Objevíte krásnou přírodu, spící lesy a zamrzlá jezera. Kdo by chtěl trčet na jednom fleku bez stromů, v doprovodu nejblbějších hitovek z lokálního rádia.

versus SJEZDOVKY: Když chce člověk do přírody, nebude s sebou tahat lyže, helmu a tunu dalších krámů. Na otevřené sjezdovce se navíc můžete krásně opálit.

 

BĚŽKY: Můžete lyžovat s rodinou a přáteli a zároveň si celou cestu povídat a sdílet společné okamžiky lépe, než když se každé dvě hodiny potkáte ve frontě na lanovku.

versus SJEZDOVKY: Krafat můžete doma. Příroda je chrám a člověk si tam chce dáchnout a vyčistit si hlavu. Nahoru, dolu, nahoru, dolu. A stres se rozpouští jak led na sluníčku.

 

BĚŽKY: Na hezkém místě si uděláte pauzu, rozděláte oheň a opečete si buřta nebo uvaříte kafe. Zatímco na sjezdovce je fronta na instantní šlichtu a za gumový hotdog dáte jmění.

versus SJEZDOVKY: Co byste si kazili žaludek párkem v rohlíku! Stavíte se na pivko, gulášek se šesti a nakonec domácí štrúdl. Aby byla energie. A mimochodem, otevřený oheň do přírody? No fuj.

 

BĚŽKY: Jsou mnohem bezpečnější. Maximálně si natáhnete sval, ale nějaké odřeniny nebo dokonce zlomeninu aby pohledal. Ostatně běžky posilují, nepřetěžují.

versus SJEZDOVKY: Kdo se bojí, nesmí do lesa. Rallye je taky nebezpečnější než závody veteránů, ale herdek, to je právě ten adrenalin! Na běžky může kde kdo, na sjezdovky jenom borci.

 

BĚŽKY: Jsou přátelské k životnímu prostředí. Všechno, co potřebujete, je stopa. Srovnejte s každodenním válcováním sjezdovek a stavbami lanovek na elektřinu, co hyzdí krajinu.

versus SJEZDOVKY: Díky penězům, co necháváme ve střediscích, pomáháme místním. Les je super, ale šišek se nikdo nenají. A svinec necháváme na jednom místě. Běžkaři kde? Všude.

Nedá se svítit, s běžkami na sjezdovce riskujete futrál a sjezdovky ve stopě frčí asi jako pendolino v poli, takže podmínky pro vzájemné chápání kapku chybí. Ale za zkoušku to stálo.