Kámoši lepší než partnerka? Studie zjistila, že mladé muže víc emocionálně uspokojuje přátelství s mužem než romantický vztah

Životní styl
Kvalitativní výzkum, kterého se zúčastnilo celkem 30 heterosexuálních mladých Britů a jehož výsledky byly prezentovány v polovině října, přišel s nečekaným odhalením. Pokud jde o emoce, kámoš je pro muže nejvíc. Osmadvacet ze zmíněných mužů totiž přiznalo, že by osobní záležitosti raději konzultovali se svým kamarádem než se svou přítelkyní.

Plápolající svíčky, romantická hudba, nyvé pohledy do očí… Stop! Je tohle opravdu to, co mladí muži 21. století čekají od vztahu? Možná v období zamilovanosti a namlouvání. Tady hormony šílí a emoce by se daly doslova krájet. Vše je krásné a nadějné. Ovšem život je krutý. Dříve či později tokající mladík stejně spadne z růžového obláčku přímo do jámy životní reality.

Co se stalo? – Ale nic! – parafrázujme slova jeho partnerky, které mu příliš nenapovědí a nechají ho stát tu jen tak v boxerkách, zmateného a neschopného pochopit, proč je najednou zle. Vidí, že dívka je rozladěná, naštvaná a veskrze negativní, ale netuší, chudák, proč. Možná má PMS. Možná si vyprala oblíbenou bílou halenku s červenými ponožkami. Možná se pohádala s matkou nebo nestíhá v práci. Možná nemá co na sebe…

Mladý muž neví. Je zmaten. A do duše se mu vtírá neodbytný dojem, že za to může on. Že něco provedl, ale neví co. Rád by to i napravil, ale nikdo mu nenapoví. Jak vzdálená je tato praxe světu, který tak důvěrně zná a kterému rozumí. Světu v kruhu kamarádů z volejbalu, kolegů z práce nebo kámošů motorkářů. Když se některého z nich zeptá, co se stalo, vždycky dostane kloudnou odpověď. „Pohádal jsem se s manželkou.“ „Bolí mě zub.“ „Nemůžu přijít na to, proč mi nedrží volnoběh.“ „Šéf mi nechce přidat.“

Pak to spolu proberou, kamarádovi se uleví a náš mládenec netrpí pocity viny, protože už dávno ví, odkud pramení rozladěnost jeho přítele. Ba naopak. Pokud sám má nějaké trable, probere je „s klukama“, zapijí to pár dvanáctkami a zelenou, a je vyřešeno…

Mohlo by vás také zajímat: I muži mají své biologické hodiny, tvrdí studie

Máš-li cosi na duši, svěř to svému kámoši
A právě tenhle vztahový rozpor si vzala na mušku nedávná britská studie. Většina z heterosexuálních mladých mužů, kteří se jí zúčastnili, přiznala, že je jejich kamarádské kontakty („bromance“) mnohem více emocionálně uspokojují než vztahy s opačným pohlavím („romance“). Podle autora studie Adama Whitea, který je lektorem sportu a tělesného vzdělávání na University of Bedfordshire ve Velké Británii, tkví hlavní jádro pudla – tedy rozdíl mezi „romancí“ a „bromancí“ – v tom, že vztah s dívkou je obecně mnohem komplikovanější. Nese s sebou neustálé riziko hodnocení, témata, o kterých není radno mluvit, nebo nutnost vyjadřovat emoce. A to není žádná sranda!

Proč je to s kámošem jednodušší? „Tito muži mají pocit, že svému kamarádovi mohou svěřit svá nejhlubší, nejčernější a nejcitlivější tajemství, protože jsou si jisti, že je za to neodsoudí, nebude se ničemu divit a nepochopí to jinak, než tomu ve skutečnosti je,“ sdělil Adam White magazínu Live Science

Chlapi nepláčou… a neposlouchají pop
Naproti tomu ve vztahu s ženou se cítí současní mladí muži tlačeni k tomu, aby udržovali jistý standard, což mnohdy znamená pravý opak. Tedy držet své emoce pěkně pod pokličkou a neotvírat se partnerce víc, než je nezbytně nutné. Často právě z obavy, že si tím zmíněný jedinec může v jejích očích výrazně pohoršit.

Což docela trefně vystihl jeden z účastníků studie, který prohlásil, že se svým kamarádem se může bavit o všem naprosto bez omezení, ale jsou věci, které by svému děvčeti nikdy ani za nic neřekl. Právě proto, že by ho už pak třeba neměla ráda.

A že přitom nemusí jít o nic pikantního jako třeba BDSM záliby nebo statisícové dluhy, dokumentuje příklad, který tento mladík uvedl. Sdělil výzkumníkům, že před partnerkou tutlá své oblíbené hudební interpretky, konkrétně Taylor Swift a Beyoncé, neboť má strach, že by jeho hudební vkus nepřipadal slečně dostatečně mužný. Prkotina? V očích toho mladého muže problém jako hrom.

Podle Whitea tu ovšem zdaleka nejde jen o emoce. Ač připouští, že ve vztazích mezi muži a ženami může tento novodobý postoj nadělat v budoucnosti spíše potíže, nachází tu i jednu dobrou zprávu.

Pokud totiž jsou muži ochotni mluvit otevřeně o svých problémech, jež jim společenské poměry v minulosti ukládaly skrývat a zamlčovat, alespoň se svými kamarády, pak se blýská na lepší časy. Dopad na mužské tělesné nebo duševní zdraví mají „bromance“ veskrze pozitivní, a to není málo.

#Johana Křížková

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Přečtěte si také: Mladí jsou lapeni v sociálních sítích a čím dál osamělejší, tvrdí vědci. Mají pravdu?