Plápolající svíčky, romantická hudba, nyvé pohledy do očí… Stop! Je tohle opravdu to, co mladí muži 21. století čekají od vztahu? Možná v období zamilovanosti a namlouvání. Tady hormony šílí a emoce by se daly doslova krájet. Vše je krásné a nadějné. Ovšem život je krutý. Dříve či později tokající mladík stejně spadne z růžového obláčku přímo do jámy životní reality.
Co se stalo? – Ale nic! – parafrázujme slova jeho partnerky, které mu příliš nenapovědí a nechají ho stát tu jen tak v boxerkách, zmateného a neschopného pochopit, proč je najednou zle. Vidí, že dívka je rozladěná, naštvaná a veskrze negativní, ale netuší, chudák, proč. Možná má PMS. Možná si vyprala oblíbenou bílou halenku s červenými ponožkami. Možná se pohádala s matkou nebo nestíhá v práci. Možná nemá co na sebe…
Mladý muž neví. Je zmaten. A do duše se mu vtírá neodbytný dojem, že za to může on. Že něco provedl, ale neví co. Rád by to i napravil, ale nikdo mu nenapoví. Jak vzdálená je tato praxe světu, který tak důvěrně zná a kterému rozumí. Světu v kruhu kamarádů z volejbalu, kolegů z práce nebo kámošů motorkářů. Když se některého z nich zeptá, co se stalo, vždycky dostane kloudnou odpověď. „Pohádal jsem se s manželkou.“ „Bolí mě zub.“ „Nemůžu přijít na to, proč mi nedrží volnoběh.“ „Šéf mi nechce přidat.“
Pak to spolu proberou, kamarádovi se uleví a náš mládenec netrpí pocity viny, protože už dávno ví, odkud pramení rozladěnost jeho přítele. Ba naopak. Pokud sám má nějaké trable, probere je „s klukama“, zapijí to pár dvanáctkami a zelenou, a je vyřešeno…
Mohlo by vás také zajímat: I muži mají své biologické hodiny, tvrdí studie
Máš-li cosi na duši, svěř to svému kámoši
A právě tenhle vztahový rozpor si vzala na mušku nedávná britská studie. Většina z heterosexuálních mladých mužů, kteří se jí zúčastnili, přiznala, že je jejich kamarádské kontakty („bromance“) mnohem více emocionálně uspokojují než vztahy s opačným pohlavím („romance“). Podle autora studie Adama Whitea, který je lektorem sportu a tělesného vzdělávání na University of Bedfordshire ve Velké Británii, tkví hlavní jádro pudla – tedy rozdíl mezi „romancí“ a „bromancí“ – v tom, že vztah s dívkou je obecně mnohem komplikovanější. Nese s sebou neustálé riziko hodnocení, témata, o kterých není radno mluvit, nebo nutnost vyjadřovat emoce. A to není žádná sranda!
Proč je to s kámošem jednodušší? „Tito muži mají pocit, že svému kamarádovi mohou svěřit svá nejhlubší, nejčernější a nejcitlivější tajemství, protože jsou si jisti, že je za to neodsoudí, nebude se ničemu divit a nepochopí to jinak, než tomu ve skutečnosti je,“ sdělil Adam White magazínu Live Science.
Chlapi nepláčou… a neposlouchají pop
Naproti tomu ve vztahu s ženou se cítí současní mladí muži tlačeni k tomu, aby udržovali jistý standard, což mnohdy znamená pravý opak. Tedy držet své emoce pěkně pod pokličkou a neotvírat se partnerce víc, než je nezbytně nutné. Často právě z obavy, že si tím zmíněný jedinec může v jejích očích výrazně pohoršit.
Což docela trefně vystihl jeden z účastníků studie, který prohlásil, že se svým kamarádem se může bavit o všem naprosto bez omezení, ale jsou věci, které by svému děvčeti nikdy ani za nic neřekl. Právě proto, že by ho už pak třeba neměla ráda.
A že přitom nemusí jít o nic pikantního jako třeba BDSM záliby nebo statisícové dluhy, dokumentuje příklad, který tento mladík uvedl. Sdělil výzkumníkům, že před partnerkou tutlá své oblíbené hudební interpretky, konkrétně Taylor Swift a Beyoncé, neboť má strach, že by jeho hudební vkus nepřipadal slečně dostatečně mužný. Prkotina? V očích toho mladého muže problém jako hrom.
Podle Whitea tu ovšem zdaleka nejde jen o emoce. Ač připouští, že ve vztazích mezi muži a ženami může tento novodobý postoj nadělat v budoucnosti spíše potíže, nachází tu i jednu dobrou zprávu.
Pokud totiž jsou muži ochotni mluvit otevřeně o svých problémech, jež jim společenské poměry v minulosti ukládaly skrývat a zamlčovat, alespoň se svými kamarády, pak se blýská na lepší časy. Dopad na mužské tělesné nebo duševní zdraví mají „bromance“ veskrze pozitivní, a to není málo.
Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.