Kam nejezdit na dovolenou, i kdyby to bylo zadarmo

Za hranicemi
Jasně. V dnešní době to tak trochu smrdí průšvihem všude, to byste museli sedět doma. Jsou ale i destinace, které jsou vyhlášené jako ta největší kaše, do které se můžete dostat. Vybrali jsme pro vás několik z těch, které jsou mimo válečné zóny. Třeba nás poslechnete.

shutterstock_224488285

Všichni tady umřeme
Jestli nejste vyloženě kaskadér jako Jean-Paul Belmondo, dobře si rozmyslete Acapulco. Získalo si ošklivou pověst jako místo, kde jsou místní i turisté v permanentním nebezpečí, psal například před časem vyhlášený portál TheRichest a vyhodnotil Acapulco jako nejnebezpečnější cíl turistů na světě. S tím, že na 100 tisíc obyvatel tu připadá přes 100 vražd ročně.

Což je, jako kdyby v Praze denně krouhli 34 lidi.

Když o dva roky dříve dělali podobný žebříček v Business Insideru, Acapulku přisoudili druhé místo. Zlatou bralo San Pedro Sula v Hondurasu (169 vražd na 100 tisíc obyvatel). Každý místňák tu má od úřadů dovoleno pět střelných zbraní pro vlastní potřebu, stejně se ale odhaduje, že 70 procent jich tu lidé vlastní nelegálně. Gangy, výpalné, znáte to.

shutterstock_189468608
Acapulco vypadá idylicky. Z dálky a na první pohled.

Když už jsme u toho, v regionu Latinské Ameriky, kde San Pedro Sula leží, se podle OSN přihodí 40 procent všech násilných smrtí na světě. To pak ani nemá smysl utíkat pistolníkům o město dál.

V bezpečí nutně nejste ani v případě, kdy si vyberete vyloženou chloubu cestovních agentur.

Třeba taková perla Karibiku, Dominikánská republika. Místní úřady tvrdí, že letoviska mají pořešená, prý se stačí držet tam. Jenže co to věčné vědomí, že mimo rekreační oblasti je na denním pořádku nejenom tunelování karet skrz bankomaty, ale i přepadení, znásilnění nebo třeba únosy. Občas se prý takové věci stávají dokonce i uvnitř těch letovisek.

shutterstock_61811806
Dominikánská republika je mezi turisty dost vyhledávaná. Kupodivu.

Nikdo pro nás nepřijde
Nebo třeba stále vyhledávanější Indie. Chudoba je zde doslova cítit ve vzduchu, a tak přijít ke krádeži, podvodu, vloupání nebo něčemu násilnému nemusí být velká věda.

Co věda je: Přesvědčit policii, aby vám pomohla.

Indie je známá nejen pro Himálaj nebo Dillí, ale i pro sérii sexuálních útoků, které se obešly bez trestu. Své o tom ví třeba turistka, která musela vyskočit z okna svého pokoje, aby unikla harašícímu manažerovi hotelu. A takových příběhů se tam děje víc.

A vůbec. Jestli rádi nadáváte na své měšťáky, že jsou maximálně dobrým obuvníkem špatně zaparkovaných automobilů, vyjeďte si ven. Do Kapského Města v Africe nebo do Thajska. Organizovaný zločin si zde vodí uniformy tak, že si v nouzi budete připadat jako ten chlap z filmu 123 hodin, kterému se dostalo tolik pomoci, že si z toho upižlal ruku.

Mimochodem Aron Ralston, který si tuhle patálii opravdu prožil, to s tou rukou udělal správně. Jedno z nejhorších míst, kde se můžete ocitnout v průšvihu na několik dní bez pomoci, je poušť nádherného národního parku Canyonlands v Utahu.

shutterstock_134309882 (1)
Když už sem musíte, nechoďte sami.

To samé v bleděmodrém je k mání v zimní verzi. Na Antarktidě. Brutální kosu může co nevidět svírat Smrtka: nikde žádná policie, na 911 se nedovoláte, nemocnici aby pohledal a nenašel. Přesto tam na vlastní pěst ročně odcestují desítky tisíc turistů. A stovky jich tam umřou.

A do toho ty živly
Když už jsme u klimatu. Hora Mount Washington v New Hampshire nabízí nepoznaný zážitek každému, kdo je rád na čerstvém vzduchu. Právě tady naměřili nejvyšší rychlost větru na světě: 103 metrů za vteřinu.

To už může člověka slušně odfouknout. Nehledě na ty laviny, které to umí rozjet.

A pak tu máme vodu. Zdá se, že jedno z nejlepších míst, kde se utopit, je Havaj. Tamní Kalalau je pláž tak zrádná, že tam pod vodu zahučelo už přes 100 lidí.  Silné skóre má i pláž Oahu. A třeba na pláži Hanakapiai si můžete udělat selfie před nápisem, který kdosi vyřezal do dřeva: Nepřibližujte se k vodě. Neviditelné proudy zabíjejí návštěvníky. Zbytek si domyslete sami.

Na Havaji si také užijete vzrušení se sopkou Kilauea, která je jednou z nejaktivnějších sopek na světě. Turisté se jí nemohou nabažit i proto, že podle legend jde o sídlo bohyně ohně Pele. Čemuž nahrává fakt, že Kilauea chrlí už přes 30 let každý den v průměru 400 tisíc metrů krychlových lávy. To je takových 2000 van plných lávy denně. A teď si vemte, že tam jste zrovna v den, kdy je to nad průměrem.

shutterstock_123755986
Zřejmě poslední fotka, kterou tito nebozí lidé udělali.

Ještě větší průšvih kouká z Yellowstonského národního parku v Idahu, který ročně navštíví 3 miliony turistů. Ne každý z nich možná ví, že mají pod nohama jednu z největších sopek na světě. Že kdyby vybuchla, byla by to rána pro většinu planety. A že vybuchuje pravidelně co 600 tisíc let a že naposledy to bylo před cca 600 000 lety…

A pak jsou tu zvířátka
Když člověk jede na Aljašku, minimálně tuší, že by se měl držet dál od medvědů grizzly. Jenže když člověk jede na Aljašku do národního parku Denali co my víme, třeba proto, že se tam tyčí nejvyšší hora Severní Ameriky –, je mu tahle rada k ničemu. Grizzlyho tu potkáte na každém rohu. Jeden turista si ty zástupy zkoušel vyfotit a… nedělejte to. Nedopadlo to dobře.

Volusia County na Floridě zase drží rekord v počtu napadení žralokem. Dobrá zpráva je, že tu na to nikdy nikdo neumřel.

Pocit, že vás napadl žralok, můžete mít i na australském Velkém bariérovém útesu, největším korálovém útesu na světě. Jenom nejspíš nebudete napadeni žralokem, ale zhruba dvaceticentimetrovou čtyřhrankou, kterými se to tu jenom hemží. Taková to prý je bolest. 15 chapadel a půl milionu žahavých buněk, které umí usmrtit člověka do 3 minut. Můžete to ale prožívat i několik hodin. Stačí prý jen letmý dotek.

Austrálie je ostatně na adrenalinovou faunu velmi bohatá. Obří netopýři, krabi s rozpětím nohou až dva metry, skoro sedmimetroví krokodýli, tasmánští čerti, obdivuhodně jedovaté snovačky Hasseltovy… a vlastně i ti žraloci. Žijí tu tři nejnebezpečnější druhy na světě. A taky tu padají kroupy o velikosti kulečníkových koulí.

shutterstock_146025158
Takové milé zvířátko. Tasmánský čert.

A tady dokonce straší
Jestli vás nedostane člověk ani příroda, ještě pořád vás může stihnout strašidlo či jiné záhadné jevy. A nemusíte zrovna daleko, třeba hned v Rumunsku mají vlastní bermudský trojúhelník. Je v lesích a má jméno Pădurea Hoia. Několik lidí se odtud nevrátilo, pár dalších lidí zde vidělo UFO nebo zažilo nevysvětlené elektrické jevy.

Anebo San Č’ na Tchaj-wanu: Developery plánované jako místečko plné klidu, ve skutečnosti však opuštěné, stíhané nevyjasněnými okolnostmi, včetně podivných úmrtí. Dodnes prý straší i na irském hradě Leap Castle, který byl postaven na vrchu mučednické jámy.

(Pokud vás tahle místa lákají, nemáme nic proti. Naopak, sepsali jsme pro vás článek, který by se vám mohl líbit.)

Přesto až se pro nějaké místo nadchnete, dobře googlujte. Vygooglíte třeba Travel Risk Map od společnosti International SOS, která přehledně ukazuje, kde to zrovna vře, kde se nemáte spoléhat na zdravotnickou péči a kde máte dávat pozor za volantem.

Zajímat vás bude také: Ignorant, Pijavice nebo Bombardér? aneb 8 typů hostelových hostů

 #Radek Antl