Kam na běžky? Objevte nejkrásnější běžkařské trasy v Česku a na Slovensku

Pohyb, Za hranicemi
Máte už svou oblíbenou trasu projetou křížem krážem a nevíte kam na běžky příště? Vybrali jsme pro vás nejzajímavější běžkařské tratě z celého Česka i Slovenska!

Příroda je opět pokryta sněhovou peřinou a pro mnohé z nás to znamená jediné – je tady čas zimních sportů! Sníh je zpátky v našich končinách a láká do běžkařské stopy. Pokud ale nevíte, kam na běžky, v našem výběru najdete kilometry perfektně upravených běžkařských tratí, které vás provedou přes nádherná údolí i úchvatné horské hřebeny.

Kam na běžky v Česku

1. Šumava: Ve stopě Kateřiny Neumannové

Z horského střediska Churáňov/Zadov můžete po perfektních stopách dojet až na Kvildu, Modravu nebo k pramenům Vltavy. Klasický výlet ze Zadova na Kvildu začíná na stadionu, kde se konal Světový pohár v běžeckém lyžování, a trasa vede nejvyšší částí šumavských plání, kde trénovala olympijská vítězka Kateřina Neumannová. Krásná cesta, která vás protáhne přes Jezerní slatě, Kvildu, Filipovu Huť a Horskou Kvildu, měří 24 kilometrů a je bez výraznějšího převýšení. Zvládne ji tak i úplný začátečník. A pokud přemýšlíte, kam na běžky s dětmi, tato trasa je přesně pro vás. Po cestě je totiž spousta občerstvovacích stanic s horkou čokoládou i svařeným vínem.

2. Vysočina: Na stadionu spolu s reprezentanty

Mírný profil a perfektně upravené trasy dělají z Vysočiny jednu z nejlepších lokalit pro běžkaře. Zejména Vysočina Arena, dějiště Světového poháru v běžeckém lyžování a mistrovství světa v biatlonu, nabízí perfektní trasy, na kterých si můžete vyzkoušet různé běžkařské styly. Rozhodně ale stojí za to vydat se i dál. Čtyřproudá stopa, která vede přes Vlachovice, Sklené a Tři Studně až na Fryšavu je strojově upravovaná pro klasický běžecký styl. Zdatní běžkaři si mohou po trati odbočit do Rokytna nebo Studnice. Základní trasa tam i zpět je dlouhá 25 kilometrů a cestou můžete narazit třeba na psí spřežení při tréninku, překonat Fryšavský ledovec a část absolvovat i po strojově upraveném okruhu pro bruslení.

3. Jizerské hory: Tratě Jizerské padesátky

Lyžařský běžecký areál známý jako Jizerská lyžařská magistrála je dokonalým místem, kam se vydat na běžky. Nachází se v něm až 170 km strojově upravovaných tras, kterými můžete procestovat na běžkách téměř celé Jizerské hory. Centrální část Jizerských hor má charakter náhorní plošiny a lyžovat tu zvládnou i začínající běžkaři a děti. Jejich výhodou je i celá řada výchozích míst. Třeba tradiční Bedřichov, Josefův Důl nebo kouzelná osada Jizerka s napojením na trasy do polské Orle. Trasu si můžete dopředu naplánovat online v režimu Street View, který je přístupný na Google Mapách.

4. Beskydy: Pustevny, Radegast a Martiňák

Asi nejkrásnější a nejlépe upravovanou tratí v Beskydech je trasa z Pusteven na Martiňák a zpět. Trať je dlouhá 16 km a vede téměř výhradně po rovině. Jedinou výjimkou jsou dva prudší sjezdy na začátku trasy. Po cestě spatříte nádherné dřevostavby od architekta Dušana Jurkoviče Maměnku a Libušín, v dosahu je rozhledna Cyrilka, socha Radegasta či vrchol Radhoště s nádhernou dřevěnou kaplí svatých Cyrila a Metoděje.

Běžecké tratě na Slovensku

1. Beskydsko-javornická magistrála

Přemýšlíte, kam se vydat na běžky, pokud máte rádi rozmanitý terén? Náročnější trasy, kde se střídají roviny s dlouhými (tu a tam prudšími) stoupáními či klesáními, najdete na severozápadě Slovenska. Beskydsko-javornická běžecká magistrála nabízí více než 50 kilometrů pravidelně upravované hlavní trasy, která vede přes Javorníky a Turzovskou vrchovinu. Ideálními výchozími body jsou známá lyžařská střediska Kohútka nebo Makov, kde se můžete občerstvit i ubytovat. Dálnice se nachází na slovensko-moravské hranici a prochází typicky rozmanitou hornatou krajinou. Dostanete se na otevřené horské louky a zalesněné hřebeny, ale také na rozhledny na Stratenci, Marťákově kopci a Kamenici.

2. Trstená – Suchá Hora

Připadá vám trasa z Trstené do Suché Hory povědomá? Je dost možné, že jste o ní už slyšeli – jedná se o známou cyklostezku vybudovanou na náspu bývalé železniční trati z přelomu 19. a 20. století. V zimě a při dostatku sněhu se však mění v perfektní místo, kam na běžky. Trasa vede příjemným terénem sjízdným i pro úplné začátečníky. Stezka je součástí cyklotrasy Cesta kolem Tater a měří necelých 30 kilometrů. Za vhodných klimatických podmínek se vám naskytne výhled na Vysoké, Západní a Belianské Tatry.

3. Z Pezinské Baby na Kamzík

Skvělá místa, kam vyrazit na běžky, je možné najít i na jihozápadě Slovenska, a to i v okolí Bratislavy. V malokarpatském lyžařském středisku Pezinská Baba najdete upravené běžecké okruhy o délce 2 až 5 km s převýšením až 150 metrů. Místní „běžkařskou královnou“ je však stezka vedoucí z Pezinské Baby na známý bratislavský Kamzík. Má mírně zvlněný charakter a délku asi 30 kilometrů. Cesta je dostatečně široká, přehledná a bez strmých úseků. Měli by ji zvládnout i méně zkušení běžkaři. Pokud se rozhodnete ujet celou trasu Pezinská Baba – Kamzík a zpět, budete mít v nohách úctyhodných 60 km!

4. Běžecké trasy v obci Stratená – Dobšinská ledová jeskyně

Na závěr našeho seznamu jsme zařadili poněkud zapomenutou lokalitu, kam můžete vyrazit na běžky. Okolí Dobšinské ledové jeskyně má bohatou tradici běžeckého lyžování a biatlonu, která sahá až do doby před druhou světovou válkou. Na konci 20. století byly místní tratě dokonce certifikovány Slovenskou lyžařskou asociací. Revitalizace běžeckého areálu v Dobšinské ledové jeskyni (obec Stratená) byla dokončena slavnostním znovuotevřením na začátku roku 2019. Rekreačním lyžařům jsou k dispozici čtyři okruhy o délce 2–4,5 km. Výchozím bodem tras, které vedou převážně otevřeným terénem (louky a pastviny), je hotel Ruffini.

Ať už se vydáte za bílou stopou kamkoli, myslete kromě kvalitní běžkařské výbavy také na cestovní pojištění na lyže. Starat se pak už můžete jen a pouze o křupající sníh a krásné výhledy. A o to tady přece běží!