Jako oko v hlavě: 5 tipů, jak si chránit svůj zrak

Životní styl
Oči hrají významnou roli ve vašem zdraví. Pro to, aby vydržely co nejzdravější, můžete podniknout celou řadu kroků. Vybrali jsme pro vás ty, které vám pomohou chránit si váš zrak co nejefektivněji.

Miliony lidí se ročně potýkají s problémy se zrakem. Některé vedou k jeho nenávratnému poškození či slepotě, jiné se dají řešit. Ať už brýlemi či kontaktními čočkami, operativně či laserem.

Nehezké vyhlídky? Můžeme je změnit
Americký National Eye Institute odhaduje, že mezi roky 2010 a 2050 se počet pacientů s těmi nejčastějšími nemocemi očí, jako je věkem podmíněná makulární degenerace, šedý zákal, diabetická retinopatie a zelený zákal, zdvojnásobí. Spousty z nás jsou prostě smířeny s faktem, že s tím, jak stárneme, se náš zrak bude nutně zhoršovat. Můžeme tento životně důležitý smysl chránit, trénovat a předcházet chorobám, které ho postihují? Ano. A co pro své oči můžete dělat?

1. Choďte pravidelně k očnímu
To je ten základní „servis“, který můžete svým očím poskytnout. A to i přesto, že se váš zrak zdá být v nejlepším pořádku. Nikdy si nemůžete být stoprocentně jisti, dokud vás nevyšetří odborník. Ten vám řekne nejen, zda potřebujete brýle, ale je schopen diagnostikovat další nemoci, které se v raném stadiu dají snadno zaléčit. Trpíte-li cukrovkou nebo pokud jste starší 60 let, měli byste mít v diáři poznámku „oční“ minimálně jednou ročně.

Až 50 % komplikací spojených s cukrovkou se týká očí.

Přečtěte si také: Dyslexie vám možná kouká z očí

2. Jezte potraviny „na oči“
Nemáme teď na mysli jen mrkvičku, o které je všeobecně známo, že očím svědčí. Platí to o ovoci a zelenině obecně. Konkrétně listová zelenina včetně zelí, kapusty a špenátu obsahuje lutein a zeaxantin, což jsou antioxidanty, které chrání před vznikem šedého zákalu. Také hroznové víno zraku prospívá. Vědci na laboratorním modelu degenerující čočky ukázali, že jídelníček obohacený o hroznové víno pomáhal zpomalovat proces jejího chátrání. Další výzkum ukázal, že hrozny poskytují oku více ochranných antioxidantů než samotný lutein, a mohou tak zpomalit proces či chránit před věkem podmíněnou makulární degenerací.Studie také doložily, že oči profitují z konzumace ryb bohatých na omega-3 mastné kyseliny.

Ty pomáhají zmírňovat řezání a svědění podrážděných očí a také chrání buňky oka před nemocemi či poraněním. Jinými slovy zlepšují imunitu očí.

3. Hlídejte si váhu
Nadváha či obezita zvyšují riziko cukrovky, která, jak už bylo řečeno, může vést i ke ztrátě zraku. Nikdy není pozdě začít bojovat s kily navíc tím, že upravíte jídelníček a do svého programu zařadíte zdravý pohyb. Nejen vaše oči za to stojí. Výzkum australské University of Melbourne a britské Leeds Beckett University objevil, že pokud zhubnete, stav vašich očí, ať už jim ubližuje cukrovka, vysoký krevní tlak, nebo obezita, se může zlepšit. A ze studie, kterou představili vloni v listopadu v New Orleansu, vyplývá, že lidé, kteří jsou fyzicky aktivní, mají o 73 % nižší riziko, že je postihne zelený zákal, než peciválové.  

4. Noste sluneční brýle
Kromě funkce módního doplňku je hlavním úkolem slunečních brýlí chránit vaše oči před ultrafialovým (UV) slunečním zářením. Proto byste při jejich koupi nikdy neměli dávat přednost designu před funkčností. Zpráva amerického Vision Councilu z roku 2016 odhalila, že tři čtvrtiny Američanů vědí o nebezpečí, které UV záření představuje, nicméně jen 31 % z nich se podle toho chová.

5. Dopřejte očím odpočinek
Pokud pracujete celý den s počítačem, možná zapomínáte mrkat a trápí vás unavené oči. Řešením je pravidlo 20–20–20. Po každých 20 minutách, které strávíte před obrazovkou, obraťte svůj zrak na něco, co se nachází 20 stop, tedy cca 6 metrů od vás, a zůstaňte tak po dobu 20 vteřin. Tím snížíte nápor, které pro oči takový běžný pracovní den před počítačem představuje.

Výzkumníci nás „straší“, že pokud budeme pokračovat v trendu, kdy trávíme stále více a více času před monitory a displeji, v roce 2050 bude polovina světa krátkozraká.

Studie, kterou uveřejnil magazín Ophthalmology, doporučuje dbát na to, abyste trávili více času venku a méně před zařízeními, která po nás vyžadují neustálé ostření na zářící obrazovky. A to proto, abychom úspěšně předešli zvyšování počtu jedinců, kteří ve svém životě zažijí ztrátu zraku. Pokud nosíte brýle, naučte se nepodceňovat jejich důležitost. Nekašlete na to, že je potřebujete, a mějte je na nose pokaždé, když potřebujete ostřit, abyste své oči udrželi v té nejlepší možné formě.  

#Natálie Veselá

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Potraviny pro náš mozek. Co jíst, aby nám to správně myslelo?

 

 

.