Forem léčby je mnoho – od tradičních přípravků tlumících příznaky přes vakcíny až po procedury alternativní medicíny, mezi které patří akupunktura, akupresura nebo aromaterapie. Pojďme se tedy podívat, jak na alergie vyzrát a jaké vedou k vítězství cesty.
Hledání viníka
Alergie je vlastně přehnanou imunitní reakcí na látky, které by nám běžně neměly vadit. Někdy se můžeme alergenu vyhýbat, což je možné třeba u alergie na konkrétní potraviny. Horší už je to s alergií na sezonní pyly nebo na prach či roztoče. Proti té lze bojovat čističkami vzduchu nebo častějším utíráním prachu. Celosvětově postihuje alergická rýma až půl miliardy lidí, z nichž tvoří téměř polovinu děti, jedná se tedy o opravdu globální problém. Alergie se ale může rozvinout i ve velmi pozdním věku.
Jak alergii vyléčit, řeší obrovské množství lidí. Univerzální cestu bohužel zatím nenašli zejména proto, že se ani vědci, ani léčitelé nedokážou shodnout, jak přesně alergie vznikají. Mluví se o vlivu zhoršujícího se prostředí, stresu, existuje i teorie spojující nárůst alergií s přílišnou čistotou domácností, ve kterých si děti nedostatečně zvykají na cizí látky.
Nepodceňujte alergie
Pokud máte dispozice k alergii po rodičích nebo již dokonce víte, že trpíte alergií, rozhodně to neberte na lehkou váhu. Navštivte alergologa, který vám pomůže identifikovat daný alergen či alergeny, jež vám způsobují obtíže, a poradí vám, jak dále s alergií pracovat.
Ať už jde o omezení kontaktu s alergenem, anebo o antihistaminika, která potlačují citlivost na alergen, nejedná se o vítězné řešení. Neléčené alergie se totiž mohou vyvinout do těžší podoby, od kýchání po astma či atopický ekzém.
Tradiční nebo alternativní
Jedním z řešení tradiční medicíny jsou vakcíny na bázi imunoterapie. Ty pomáhají imunitní systém otužit postupně tak, aby na alergeny nereagoval přehnaně, ideálně vůbec. Obtíže s alergenem se často násobně zmenší nebo úplně odstraní.
Na druhou stranu nemusí tato léčba fungovat u každého – imunoterapie či tlumicí léky některým lidem zkrátka nezabírají nebo je jejich pozitivní efekt nedostatečný. V takové situaci není na škodu zeptat se na druhý názor či vyzkoušet alternativní postupy.
Proplachování nosu
Aby mohla proběhnout alergická reakce na sliznici dýchacích cest, musí se na ní usadit částečky, jež reakci vyvolají. Pokud však najdete cestu, jak sliznici očistit, omezíte i nepříjemné příznaky.
Tělo má své vlastní mechanismy a v případě nosní sliznice jde o produkci hlenu, který vysmrkáte. Můžete mu však pomoci, a to propláchnutím nosních dýchacích cest vlažnou, mírně slanou vodou. Pomoci vám s tím může jeden malý jogínský vynález – nosní konvička zvaná néti.
AAA aneb akupunktura, akupresura, aromaterapie
Další alternativní metodou, kterou můžete vyzkoušet je akupresura, tedy stimulace vybraných bodů na těle pomocí masáže. Její výhodou je, že si ji můžete dělat sami.
Začněte u nosních dírek, které stlačíte prsty – nejlépe prostředníčky z obou stran. Poté se dostáváte krouživými pohyby podél nosu směrem ven až k vnitřním koutkům očí, kde opět stlačíte bod. Pak přesunete prostředníčky nad obě obočí, obkroužíte je až ke spánkům a vracíte se zpět k nosním dírkám.
Tuto masáž se doporučuje opakovat alespoň 12krát, aby došlo k uvolnění a stimulaci potřebných akupresurních bodů. Někteří tvrdí, že tento druh akupresury vám může pomoci i při prvních příznacích rýmy a nachlazení. Na podobném principu, byť pomocí tenkých jehliček, funguje i mnohem známější akupunktura.
Díky aromaterapii, resp. éterickým olejům můžeme zmírnit projevy senné rýmy a dechové nedostatečnosti, tedy zklidnit a prohloubit dýchání, snížit překrvení sliznic v nose a dutinách, snížit vazkost hlenu a usnadnit vykašlávání.
Cvičit a cvičit
Také cvičení tai chi, chi kung nebo jóga vám mohou ulehčit od nepříjemných stavů při alergii. V tai chi se cvičí cílené pohyby spojené se střídáním napětí a uvolnění, které zlepšují vaši tělesnou i duševní rovnováhu. Hluboké dýchání při cvičení jógy zase pomáhá uvolnit vaše svalstvo, zlepšit trávení a uklidnit mysl.
Nevzdávejte se
Doba, kdy se u nás na alternativní léčebné postupy včetně čínské medicíny hledělo jen s despektem, je již pryč. Neznamená to sice, že by si východní a západní medicína podaly rovnostářsky ruku, ale určité smíření je vidět.
Důkazem toho je i MUDr. Ivana Rusnáková, první lékařka, která začala v Česku alergie léčit alternativní metodou NAET (Nambudripad’s allergy elimination techniques). Jako doktorka v západním slova smyslu a zároveň léčitelka alternativní medicíny s mnohaletou praxí se snaží o souběh dvou zdánlivě nesourodých stylů léčby těchto dvou léčebných stylů. „Mně přijde propojení tradiční medicíny s alternativními léčitelskými postupy pozitivní. Nijak v sobě nesleduji, jestli pacienta zrovna vnímám z pohledu západní, či východní medicíny. Každopádně při boji s alergiemi se hodí veškeré dostupné poznatky a směry léčby, jelikož hledání správné léčby je někdy opravdu dlouhodobé,“ říká MUDr. Rusnáková.